Günümüzde sakatatta geriye gidiyoruz. Ayak-paça yapan çok az çorbacı kaldı. Donmayan yağ ve aşırı tuza gömülü, sağlık açısından fevkalade tehlikeli bir garabet, kokoreç adı altında satılıyor. Kimse anlamasın diye yüz parçaya bölünüp ucuz baharatla lezzetlendiriliyor. Dalak ve yürekten koparılan ciğerin ciğerlikle pek alakası yok. Peki güvenebileceğimiz ve lezzetli sakatat çorbalarını nerede içeceğiz? Bu konuda düzgün bir tavsiye gazetemizin matbaa çalışanlarından geldi. Lokantanın adı Kınacı. Hijyenik. İşkembelerini katkı maddesiz sıcak suyla temizlediklerini söylüyorlar. Bana biraz fazla bembeyaz gözüktü ama konunun uzmanı değilim. İşkembeyi denemedim. Başka çorbalar denedim. Kelle paça çorbasının içinde paça olmaması bir kusur. Ama lezzetli çorba ve kullanılan kemik eti derinlik katıyor. Öte yandan kuzu paça çorbası var. Beykoz paça gibi değil tabii. Kuzu kellesinin yanak etinden kendi kaynadığı suyla birleştirilmesinden oluşan Çürük çorba da tavsiye edilir. Patron çorbasını bayağı sevdim. Kuzu paça tereyağıyla kavruluyor, kendi suyu ve yanak eti ilave ediliyor. Roma’da işkembeli pizza yemiştim. Harikaydı. Kınacı ise bildiğim kadarıyla kokoreçli pide sunan tek lokanta. Sosu da çok leziz. Kaçırmayın. Kınacı’yı tavsiye etmek için birkaç neden daha var. Çorbalarında çeşme suyu kullanmıyorlar. Malzemeler özenle seçilmiş. Sarmısak tozu değil, Çorum sarmısağı var. Pul biberleri Antep Çavuşoğlu’ndan. Demek doğru insanlardan tavsiye gelirse iyi bir sakatat çorbacısı bulmak zor ama mümkün.

Vedat Milor

 

  • Lezzet
4

Tavsiyeler:

– Çürük çorba
– Patron çorbası
– Kokoreçli pide

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Kınacı İşkembe Salonu, Yeşilova Mahallesi, Kahramanlar Cd. No:2, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

4İncelemeler

captcha-input
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Onur 21 Kasım 2018 11:47
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Adamlar azalan işkembe çorbasına su eklemişler sanırım tattan,tuzdan yoksun bildiğin çorba renginde su geldi,tuz ekledik tadı gelsin diye bu seferde o kadar tuzlu olduki yiyemedik.

Eyüp Boncuk 21 Kasım 2018 01:36
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kelle paçatı istanbul’da buradan daha iyi yapana rastlamadım diyebilirim. Diğer yerlerin hepsinde fazlasıyla ağır koku oluyor. Zaten bu kelle paça kokar diyebilirsiniz ama kınacının terbiyesi,suyu temiz hissttiriyor ve genelde bir yarım daha aldırıyor.

Boğaç Ö. 20 Kasım 2018 20:08
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Geç saatte önünden geçersem muhakkak bir tuzlama içerim …Ortam , fiyat, sunum , lezzet hepsi çok iyi seviyede

Serkan güney 29 Ekim 2018 00:12
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

İşkembe çorbası bence en iyisi