Günümüzde sakatatta geriye gidiyoruz. Ayak-paça yapan çok az çorbacı kaldı. Donmayan yağ ve aşırı tuza gömülü, sağlık açısından fevkalade tehlikeli bir garabet, kokoreç adı altında satılıyor. Kimse anlamasın diye yüz parçaya bölünüp ucuz baharatla lezzetlendiriliyor. Dalak ve yürekten koparılan ciğerin ciğerlikle pek alakası yok. Peki güvenebileceğimiz ve lezzetli sakatat çorbalarını nerede içeceğiz? Bu konuda düzgün bir tavsiye gazetemizin matbaa çalışanlarından geldi. Lokantanın adı Kınacı. Hijyenik. İşkembelerini katkı maddesiz sıcak suyla temizlediklerini söylüyorlar. Bana biraz fazla bembeyaz gözüktü ama konunun uzmanı değilim. İşkembeyi denemedim. Başka çorbalar denedim. Kelle paça çorbasının içinde paça olmaması bir kusur. Ama lezzetli çorba ve kullanılan kemik eti derinlik katıyor. Öte yandan kuzu paça çorbası var. Beykoz paça gibi değil tabii. Kuzu kellesinin yanak etinden kendi kaynadığı suyla birleştirilmesinden oluşan Çürük çorba da tavsiye edilir. Patron çorbasını bayağı sevdim. Kuzu paça tereyağıyla kavruluyor, kendi suyu ve yanak eti ilave ediliyor. Roma’da işkembeli pizza yemiştim. Harikaydı. Kınacı ise bildiğim kadarıyla kokoreçli pide sunan tek lokanta. Sosu da çok leziz. Kaçırmayın. Kınacı’yı tavsiye etmek için birkaç neden daha var. Çorbalarında çeşme suyu kullanmıyorlar. Malzemeler özenle seçilmiş. Sarmısak tozu değil, Çorum sarmısağı var. Pul biberleri Antep Çavuşoğlu’ndan. Demek doğru insanlardan tavsiye gelirse iyi bir sakatat çorbacısı bulmak zor ama mümkün.

Vedat Milor

 

  • Lezzet
4

Tavsiyeler:

– Çürük çorba
– Patron çorbası
– Kokoreçli pide

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Kınacı İşkembe Salonu, Yeşilova Mahallesi, Kahramanlar Cd. No:2, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

12İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Reyhan 24 Ekim 2021 01:18
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kelle paça sını deneyimledim ..içinde bolca siyah et vardı fakat hiç paça yoktu..paçasız ve jelatinsiz kelle paça çorbası olamaz.
Ayrıca zerde tatlısının zerdeçalı fazla kaçmıştı

Serhat 6 Aralık 2019 13:59
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Usta tabi ki sizsiniz ama konu bize hizmet etmeye gelince Kınacı vasat bir sakatat restoranı, Vedat İşkembe ve Kervansaray’ın yanından bile geçemez.

Ali kılıç 6 Aralık 2019 13:38
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kötü

onur 6 Aralık 2019 13:36
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Vedat Bey tabi ki renkler ve zevkler tartışılmaz fakat 1 ay önce eşim ile birlikte gitmiştim öncelikle aile ile gidilecek bir yer olmadığı düşüncesindeyim ayrıca kokoreç, işkembe çorbası ve kelle paça çorbasını hiç beğenmedik.

Sefa öğüt 30 Temmuz 2019 10:22
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bir gece sizin tv.progrmınızda tavsiyeniz üzerine arkadaşlarımı alıp gittim.hayatımda bundan kötüsünü (başka) bir işkembe salonu vardı .orada içmiştim bu ikincisi.tahminen tavuk göğsünü didikleyip sıcak suyla ikram ettiler…bas sarımsağı nasılsa çakılmaz…yer beylikdüzündeki şube..saat gece 2 gibi

Erdem 22 Haziran 2019 20:20
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Geçen sene gitmiştim . Türkiye standartlarında porsiyonu 8-10 lira değişen çorbalara istinaden 18 tl ödemiştim. Ufak yerlerde yaşamanın vermiş olduğu dezavantajı çorbaya bu kadar para mı verilir şeklinde hayıflanırlarken çorba kalitesi olsun sunum ve sundukları ikramlar paranın hakkını sonuna kadar almaya yardımcı oluyor

Emre 6 Şubat 2019 14:08
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

2-3 kere gittim. Işkembe yerine salçalı su içtim. Hiç beğenmedim.

Kaan 27 Aralık 2018 13:22
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kelle paça çorbaları güzel ama etleri biraz daha iyi ayıklayabilirler. Güveçte kokoreçi hiç beğenmedim. İyi kızarmamış halde yoğun bir kokuyla geldi. Aynı usülle pişirilmiş halka kokoreçi başka yerlerde çok daha güzel lezzetle yemiştim. Garsonların ilgisi ve hizmeti iyi. Fiyatlar lezzete göre biraz fazla.

Onur 21 Kasım 2018 11:47
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Adamlar azalan işkembe çorbasına su eklemişler sanırım tattan,tuzdan yoksun bildiğin çorba renginde su geldi,tuz ekledik tadı gelsin diye bu seferde o kadar tuzlu olduki yiyemedik.

Eyüp Boncuk 21 Kasım 2018 01:36
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kelle paçatı istanbul’da buradan daha iyi yapana rastlamadım diyebilirim. Diğer yerlerin hepsinde fazlasıyla ağır koku oluyor. Zaten bu kelle paça kokar diyebilirsiniz ama kınacının terbiyesi,suyu temiz hissttiriyor ve genelde bir yarım daha aldırıyor.

Boğaç Ö. 20 Kasım 2018 20:08
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Geç saatte önünden geçersem muhakkak bir tuzlama içerim …Ortam , fiyat, sunum , lezzet hepsi çok iyi seviyede

Serkan güney 29 Ekim 2018 00:12
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

İşkembe çorbası bence en iyisi