Akaretler’deki İskender’e habersiz gittim. Birkaç sene önce Bursa’daki mavi dükkâna habersiz gittiğim gibi. İstanbul daha bile iyiydi. Neden? Eskiden iyi olmayan kuzu eti bulmak zordu. Şimdi besi olduğu için yavan olmayanını bulmak zor. Ama hâlâ yeldeğirmenlerine karşı savaşan kahramanlarımız var. Et işinin büyük duayeni Beyti Bey gibi. İskenderoğulları gibi. Olabilenin en iyisini yapmaya çalışıyorlar. Kuzu ağırlıklı olan et kalitesi dışında İskenderoğlu’nda dikkatimi kullanılan diğer malzemeler, teknik ustalık ve koordinasyonun mükemmelliği de çekti.  Örneğin pide çok iyiydi. Kıtır ama katır kutur değil ve sosu emiyor. Izgara domates iyiydi. Biber de acı seven için iyiydi. Yoğurt da ilgimi çekti. Ölü mayalı süpermarket yoğurdu değildi. Sos da iyiydi ve tereyağıyla oranı iyi tutturulmuştu. Döner dışındaki diğer etler, biftek ve köfte iyiceydi ama daha da iyi olabilirlerdi. Közde patlıcan söğürme çok iyiydi. Sosuna et suyu yakışmıştı. Döner odun ateşinde tam kıvamında pişmiş ve ne ince ne kalın kesilmişti. Mis gibi tereyağı anında servis edildi. Garsonlarımız belli ki lokantanın emektar çalışanlarıydı. Efendilikleri, tertemiz giyimleri ve özellikle dikkat ettiğim, her masayla benim kadar ilgilenmeleriyle de benden tam not aldılar. Hâlâ anlamadığım bir şey var. Bazı izleyicilerim içinde kıyma var diye iskendere dudak büküyor. Bence önemli olan et kalitesi ve ustanın eti seçme, terbiye etme, çeşnilendirme, sarıp şişe takma vs. hüneri. İçinde kıyma var diye gerçek iskendere dudak bükmek benim anlamakta zorlandığım bir şey.

 

Tavsiyeler:

  • İskender kebap
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Kebapçı İskender, Sinanpaşa, Süleyman Seba Cd. No:10, 34357 Beşiktaş/İstanbul

İnceleme Ekle

5İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Emre 20 Ağustos 2023 12:03
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çok pahalı ve sıradan bir iskenderci

Siraç 3 Temmuz 2023 18:46
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Mekanın temizliği, garsonların ilgisi iyiydi. Fiyat olarak çok yüksek ve fiyatını hak edecek kadar iyi değildi, yoğurdunun kıvamı su gibiydi yenmiyordu.

Mami 21 Mayıs 2023 12:36
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bir porsiyon iskender 295 lira bu nedir?

Mert 19 Mayıs 2022 17:09
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Et kalitesi olarak gerçekten çok kötüydü, demek ki eskiye göre büyük değişiklik var. Bana göre de bu rehberde olmaması gerekiyor.

Evrim 6 Şubat 2022 17:34
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yedigim en kotu iskenderlerden biriydi. Kesinlikle bu rehberde olmayi hak etmiyor. Ne etin lezzeti ne de yogurdun lezzeti vardi.