Acı bir gerçek var lokanta dünyasında; şeflerin pek azı işlerini severek yapıyor. Damak zevki de ayrı bir sorun. Feridun Bey gezmeyi, farklı ülkelerde en güzel yemeklerin peşinde koşmayı seven biri. Girit Adası’na seyahatinden ve tattığı güzel et, balık ve otlardan bahsederken ağzı sulanıyor. Ayırt edici, seçici bir damağı var. Bunlar iyi bir şef olabilmek için gerekli önkoşullar. Diğer bir koşul da mutfağının başında olmak. Günümüzün genç ve daha tecrübe sahibi olmadan ‘celebrity (şöhret)’ olmuş şefleri, yemek pişirmekten çok lobicilik ile uğraşıyor. Birçok ülkede, özellikle Michelin yıldızlı lokantalarda, bazı müşterilere özel ilgi gösterildiği de bir gerçek. Hünkar’da böyle bir şey yok. Herkesin önüne aynı yemek çıkıyor. Öte yandan, herhangi bir kategoriye sokmak zor. Feridun Üğümü’nün mutfağının kökleri ‘esnaf’ kategorisinde olsa bile, sunulan yemeklerin çoğunu hiçbir esnaf lokantasında bulamazsınız. Klasik Türk mutfağı diyelim. Ama Feridun Bey’in kişisel yorumu ile… Eksi tarafları? Fiyatların yüksek olması ve porsiyon büyüklüğü denilebilir.

4.5

Tavsiyeler:

– Puf böreği
– Patlıcan salatası
– Paça çorbası
– Kayısılı kereviz
– Ciğer
– Humuslu ahtapot carpaccio
– Tereyağında karidesi
– Fenerbalığı

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Harbiye Mahallesi, Mim Kemal Öke Cd. No:21, 34271 Şişli/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

2İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Ceren 26 Temmuz 2022 19:49
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yemeklerin çeşitliliği güzel. Ama lezzet standart bir esnaf lokantası ayarında. Maalesef Klasik bir esnaf lokantası yemeği yiyip astronomik hesap ödüyorsunuz. Yemek sipariş bile etmeyen eşim ile bebek arabasında oturan çocuğa dahi kuver parası yazdılar. Hesabın tam yüzde 25i kuver ve kahve parasına gitti. Yemek fiyatları da yüksek tabi ama ona sözüm yok. Sonuçta içinde kaliteli malzeme var. Bir dilim ekmek ile bir Şişe suya 200 TL para vermiş olduk. Bir daha asla adım atmayız.

Mithat 17 Ağustos 2019 19:38
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Hünkar’da tıpkı Kanaat ve Borsa lokantaları gibi zamanının esnaf lokantası konseptinden uzaklaşmış ve adeta cep yakar hale gelmiş. Evet lezzet konusunda eskisi kadar olmasalar da hala başarılılar ancak o fiyatlar nedir öyle. Tamam anlaşılıyor isim yapıldı ve bir marka haline gelindi fakat vatandaşın cebinden bir tabak tas kebabı karşılığında alınan ücret hiç adil değil. Kimse etin fiyatı şu, malzemelerin fiyatı şu, kira gideri ve personel şu gibi bahanelere sığınmasın. Ödediğiniz her 10 liranın 3-4 lirası sadece Hünkar ismine gitmektedir ve bu doğrudan işletmenin karıdır. Geriye kalan 6 liranın içinde de en az 2 lirası kardır. Dolayısı ile ödenen 10 liranın 5-6 lirası doğrudan işletmenin kar hanesine yazılmaktadır. Soru şu? Hangi sektörde alınan paranın yüzde ellisi kar hanesine yazılır. Yok böyle bir sektör. Ancak bazı restoran ya da lokantalarda durum aynen böyledir ve Kanaat Lokantası da bunlardan biridir. Bir daha gider miyim? Gerek yok.