Balık lokantalarında herkesin başına gelen bir sorun var. İnsan mezelere ağırlık verince doyuyor ve balığın tadını çıkaramıyor. Burada öyle bir sorun yok, çünkü fazla meze yok. Daha çok balık ağırlıklı. İzmir’in dil balığı meşhur ama şimdi zamanı değil. Gene de bir dil şişin tadına bakmak istedik. Bu mevsim bulunan dil balıkları küçük ve yağsız. Ama güveçte bol domates ve biberle sunulduğu için korktuğum başıma gelmedi, yani balık kuru değildi. Domatesin akan suyuna bulayıp ve azıcık ızgara yeşil biber kesip ağzınıza attığınızda “vallahi hiç de fena değil” diyordunuz. Ama asıl başyapıt bu değil. Benim kolay unutamayacağım lezzet balık pişiricinin deniz levreği. Lezzetin yüzde 50’si balığın kalitesi. Diğer yüzde 50’si ise pişirmedeki maharet. En önemlisi şu: Derisiyle ve pulları alınmadan pişiyor levrek. Kullanılan mangal da özel. Öyle elektrik ya da gazlı ızgarada pişmiyor. Meşe kömürüyle ısıtılan bir mangalda pişiyor. Mangal çok sıcak, ama ateş söndükten sonra külller üstünde pişiyor levrek. Ayrıca balık direkt olarak mangala değmiyor. Telli ve açılıp kapanan özel bir ızgara içinde pişiyor. Böylece balık ağır ağır pişiyor. Adeta ‘demleniyor’.

Vedat Milor

Not: Hisar Balık Pişiricisi iki şubeye sahip olduğundan, mevcut değerlendirmenin aşağıda adresi belirtilen Kale Arkası şubesine ait olduğunu vurgulamak isteriz.

4

Tavsiyeler:

– Deniz levreği
– Tekir

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Hisar Balık Pişiricisi, Akdeniz Mahallesi, Vali Kazım Dirik Cd. No:20, 35210, Konak/İzmir

Telefon:
İnceleme Ekle

6İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Gökhan Orhan 17 Mart 2020 18:11
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Mekânı ilk kez ziyaret ettiğimde bu yorumları okumamıştım. Yorgunduk ve kaldığımız otelin sokağında böyle bir mekân olduğunu görünce diğer mecralardan yarım yamalak bir-iki yorum okuyup denemeye karar verdik.
Cuma akşamı olmasına rağmen bir masa buldular. İki meze, salata ve sıcak ot söyledik. Mezelerde hem porsiyonlar hem de lezzet güzeldi ama karışık ot kavurmaya hepimiz bayıldık. Balıkta kararsız kaldık ve sonrasında şef garsonumuzun tavsiyesiyle üç kişi bir buçuk dil şiş ve ortaya levrek ızgara ısmarladık. Dik şişler harika bir zeytinyağı eşliğinde geldi. Benzerini sadece Erdek’te rahmetli Hamdi ustada yediğimi hatırlıyorum ki onunda lezzeti biraz içindeki karidesten geliyordu. Ardından levreğimiz geldi, öncesinden nasıl sevdiğimizi sordular ve hem harika pişirmiş, sulu, hem de aynı zeytinyağıyla sunulan bir de levreği üç kişiye ayrı tabaklarda pay ederek servis ettiler. Balığı ızgara etme teknikleri mükemmeldi, servis te öyle. O gün oldukça keyifli bir yemek yedik ve ayrılırken hem ustalara, hem şefimize hem de kasada duran ama servisin aksamaması için her anlamda mekânıyla ilgilenen Rıza beye de teşekkür ettik.
Ertesi gün öğleden sonra oradan geçerken şef garson ve ustamız kahveye davet ettiler. Bir işimiz vardı, hallettik ve dönüşte ziyaret ettik. Kahve içerken bu işletmenin bir “müessese” olduğunu fark ettik. Servisimizle ilgilenen sevgili Serhat’ın bize anlattığına göre mekân 49 yıldır Rıza Bey tarafından işletiliyormuş, Serhat 29 yıldır, o güzel ızgaraları yapan Hasan ustamız da 23 yıldır aralıksız orada çalışıyorlarmış. Bu süreklilik müdavimlerine aynı damak tadı ve servis standardını sunmalarını da mümkün kılan ve Türkiye’deki pek çok işletmede maalesef rastlanmayan bir durum. Bunun yanında Rıza beyin malzeme konusundaki titizliği, kesinlikle ucuza kaçmayan bir işletmeci olduğu, aldığı balığın tutulduğu yere bile önem verdiğinden de bahsettiler. Bunun kullandıkları zeytinyağı için de geçerli olduğunu ben de söyleyebilirim.
Bu deneyimin ardından ikinci İzmir ziyaretimizde de mekânı ziyaret ettik ve aynı menüyü istedik. Meze olarak fava, kuru domatesli ezme ve ot kavurma aldık. Sadece bu kez dil şiş, sanırım mevsim sebebiyle balık biraz kuru olduğu için harika bir domates garnitürüyle geldi ve inanılmaz lezzetliydi, levrek yine lokum gibi ızgara edilmiş ve kaliteli zeytinyağı yatağında sunulmuştu. Müessesenin ikramı olarak gelen bir tabak tere filizi de oldukça tamamlayıcı oldu. Açıkçası o akşam uzun zamandır yemediğim kadar ekmek yediğimi de söyleyebilirim.
Mekân konusunda şıklık aradığım bir nitelik olmadığı için bir şey demeyeceğim ama lezzet, temizlik, sizi boğmayan ama aksamadan devam eden servis arıyorsanız burası tam yeri. “Onu da vereyim, bunu da vereyim” demeyen ama her eksileni hemen tamamlayan servis elemanları da oldukça başarılılar.
O akşam mekân sakin olduğu için Rıza beyle de sohbet etme şansımız oldu. Son derece şık, titiz, mesafeli ama mekânındaki her türlü akışa hâkim ve müşterisinin memnuniyetini önceleyen bir işletmeci kendisi. Kendisine ve müessesesine uzun ömürler diliyor, ülkemizde standardını bozmayan bu tip müesseselerin sayısının artmasını diliyorum.

Hakan 18 Aralık 2019 23:48
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Güzel ama pahalı.

Tanay Kalafat 27 Haziran 2019 21:33
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Az önce çok iyi pişirilmiş deniz levreği yedim. Buradaki levreği yedikten sonra diğer balıkçıların pişirme konusunda özensiz olduğunu düşünüyorum. Servis hızlı ve personel kibardı. Mekan ve ambiyans salaş. Buna rağmen daha temiz olmasını beklerdim. Güncel fiyat; 1 kişi için balık, salata ve alkolsüz içecek 75 TL.

Mehmet Bulut 27 Şubat 2019 21:37
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Sicak otu harika,iri soganla kavurmak ve karamelize etmek cok iyi fikir. Kaliteli zeytinyaginin da cok etkisi var. Fava biraz kendini salmisti. Deniz levregi ise, mukemmel pisirilmisti ama ben biraz tatsiz buldum. Ufak bir yer ara sokakta sayilir ama bana gore denenmeli. Fiyatlar klasik Izmir fiyatlari yani biraz yuksek ama sonucta Izmir desiniz.

Ömer KILIÇ 8 Şubat 2019 09:39
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Deniz levreği ve deniz çuprası çok lezzetliydi. Resmini görerek lezzetini anlamak mümkün olmayacağı için Vedat beyin tavsiyesinin yeterli olduğunu düşünüyorum.

Vedat 12 Kasım 2018 20:17
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Biraz daha açıklama rica edebilir miyiz, mahalle bakkalının yorumu gibi yorumlamışsınız. Hayalde canlandırmak yerine fotoğraflarla desteklerseniz seviniriz..