Hacı Şükrü tarihi bir restoran. 1907’de kurulmuş. Burayı özel kılan yemek olan fırın kebabı bence dünyanın en özel lezzetlerinden biridir. Toklu denilen, 1 yaşını geçmiş erkek kuzudan yapılıyor. Kuyruğu büyük, yağlı Karaman kuzularının kullanılması bu yemek için mühim. Keza pişirme kısmında izlenen teknikler de. Etler bakır kazanlara konup meşe odunu ateşinde ağır ağır pişiyor. Yaklaşık 3-3.5 saat boyunca altta haşlanan et yukarıya, üstte kızaran da aşağıya aktarılarak pişiriliyor. Bundan sonra kaynama işlemine geçiliyor. Etler kendi yağına döndükten sonra, yani konfit işleminin ardından yaklaşık 1 saat fırının koltuk denilen kısmında dinlenmeye bırakılıyor. Böylelikle rengini bularak önünüze nar gibi kızarmış bir halde geliyor. Gerdan, kaburga, incik, sırt gibi farklı kesimlerden etler söylenebilir. Bu açıdan fırın kebabının aslında çok kompleks olduğunu görüyoruz. Hepsinin lezzeti farklı. Biri daha yağlı biri daha az yağlı. Dokuları da farklı. Gerdan damakta eriyip gidiyor. Dengeli bir et yemeyi arzu ediyorsanız kaburga kısmından, orta yağlı söyleyebilirsiniz. Lütfen bamya çorbasını da es geçmeyin.

Vedat Milor

Bu tavsiyenin Hacı Şükrü’nün merkez şubesi için geçerli olması gerektiğini düşünüyoruz. Meram şubesi ile arasında kayda değer bir fark var.

Tavsiye Ekibi

4.5

Tavsiyeler:

  • Bamya çorbası
  • Fırın kebabı
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Ferhuniye Mahallesi, A 42060, Müneccimbaşı Sk. No:20, 42080 Selçuklu/Konya

Telefon:
İnceleme Ekle

8İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Yakup 18 Haziran 2023 22:41
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Misafirlerimi götürmüştüm ama keşke başka bir yere gitseydim.salata çok az ve tadı kötüydü sarmalar pişmemiş gibi ve etin lezzeti iyi ama tüm bunları kasada belirtmem en kötüsüydü.birçok şehirde yemek yedim salata ve sarma böyle olmamalıydı dedim vee şahıs ne dese beğenirsiniz-burası konya.

Bayram Öztemir 7 Eylül 2021 20:41
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Şehir dışından geldim bilmediğim için o yere girdim girmez olaydım. Abartıldığı kadar hiç güzel değil hizmetlerinden, sunumlarından hiç bahsetmeyeyim diyeceğim ama orasıda ayrı bir berbat ötesiydi.

Muzaffer DEMİRCİ 29 Ağustos 2019 21:42
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Fırın kebabı lezzetli fakat porsiyon 100 gr gözüme az gözüktü fiyatlar 100 gr için 32 tl biraz daha makul olabilir

Anıl Çandarlı 6 Ağustos 2019 11:40
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Ülkemizde kuyu ya da fırında yapılan kebapların en iyisi burada yapılıyor bence. İzmir Tire, Isparta, Siirt’in İstanbul Kadınlar Pazarındaki temsilcilerinde defalarca denedim. Hepsi iyiydi ama bu hepsinden iyi

Tümay 10 Şubat 2019 11:08
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

35 yılöncede 25 yıl öncede ve en son geçenayyani 2019 Ocak’ta gittiğim aynı lezzeti bulduğummükemmel işletme

Filiz Budak 3 Şubat 2019 15:37
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Konya’nın en güzel tandır kebabı, ama merkez şubesinde yemelisiniz. Kebabı servis için onların insiyatifine bırakın, az biraz yağlı kısmından da gelsin, ve lütfen çatal istemeyin 🙂 midenizde rahatsızlık yoksa soğanla birlikte yemenizi tavsiye ederim. Eskiden saat 3 oldu mu kapatıp giderdi, şimdi akşama kadar hizmet veriyorlar.

Mustafa 30 Aralık 2018 21:00
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Özellikle eski şubesine gidin. Hayatımda ilk fırın kebabını burada yemiştim. İnanılmaz bir lezzet. Etin en güzel hali budur.

Taha 17 Aralık 2018 16:21
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Dün gittik meram şubesine ve gerçekten çok kötüydü hem hizmet hem yemekler