Gerçek kebap da kelaynak kuşu gibi. Nesli tükeniyor. Her şeyin olduğu gibi bunun da temel nedeni ekonomik. Bıçak kıyması çekmek inanılmaz emek yoğun bir uğraş. Bıçak kıyması olmadan kebap olmuyor, şişte ızgara et oluyor. İyi et pahalı. Kuzu eti dana etinden çok daha pahalı. Siz bakmayın kebapçıların “Efendim, müşteri danayı tercih ediyor” dediğine. İyi bir kebap için kuyruk yağına da gerek var. Bunun dışında gerçek odun kömüründe pişmeli kebap. Başka faktörler de var tabii. Etin neresinden ve nasıl kesim yapılacağının iyi bilinmesi… Kullanılan tuz ile biberin kalitesi ve miktarı… Mangal kullanmada ustalık… Kullanılan şişin kalitesi ve şişin kalınlığının pişen kebaba uygun olması… Ziya Usta’nın patlıcan kebabının son senelerde yediğim ve hafızamda devamlı yaşayacak en leziz kebaplardan biri olduğunu söyleyebilirim. Hâlâ yerli patlıcanlardan biraz kalmış Birecik’te. Ziya Usta bana ikisi arasındaki farkı gösterdi. Görünüşteki fark bizimkinin açık renkli, diğerinin kara röfleli mor rengi. İkisini de mangala attırdık. Biri bildiğimiz su gibi patlıcan. Diğeri büyük harfle patlıcan. Damağı aşırı sigaradan dumura uğramamış herkesin aradaki farkı anlamaması imkansız. Ama gençlerin bilmesi zor.

Vedat Milor

  • Lezzet
5

Tavsiyeler:

– Patlıcan kebap
– Haşhaş kebap

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Merkez Mahallesi, Kale Altı Cad. No:23, 63420 Birecik/Şanlıurfa

Telefon:
İnceleme Ekle

8İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Kerem 17 Ekim 2023 21:59
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Gayet güzel ve nezih bir mekan çalışanlar istediğimiz hiçbir şey ürüne yorum yapmadan hemen getirdiler lezzetlerine söylenecek söz yok zaten ☺️☺️☺️

Ali topkaya 3 Haziran 2022 19:04
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kalabalık bir grupla tavsiye üzerine gittik. Gerek Ocak başındaki ustaların nazik yaklaşımı, gerek lezzeti ile hepimiz memnun ayrıldık. Birecik e yolu düşen herkese şiddetle öneririm.

Gülizar Gür 30 Kasım 2021 18:34
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tadını unutamadığım yediğim en leziz Kebap.Yerli Patlıcanı mükelmel.Çalişanlar güleryüzlü.

Sezin Başkan 20 Kasım 2019 15:46
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Merhaba, öneriniz üzerine gittiğimiz restaurantta çok lezzetli bir deneyim yaşadık. Manzarası da cabası

HALİL 9 Nisan 2019 17:18
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Sizin yorumunuza göre gittiğim ve hayatımın geri kalan kısmında gitmeyi düşünmediğim yer.
Neden Gitmeyeceğim;
1. Mekana girince cam kenarı bir masaya geçip oturduk, montumuzu çıkardık masaya yerleştik sipariş vermek için beklerken, %90 boş olan mekanda rezerve yapılmış masaya oturmuşuz, masanın rezerve yapıldığına ilişkin bir şey bulunmadığını söylediğim halde,
“yoğh abeey 45 kişilik tur gelecağ” dedi, (ben de urfalıyım mesele söyleme tarzı şivesi değil)

2. İki yaşında çoçuğum 3-5 kürdanla kendince masada oyun oynarken garson geldi bizim yanımızda çoçuğumu azarladı ve kürdanları sinirli bir şekilde kürdanlığa geri koydu, uyardığım halde bu eylemi farklı garsonlar tam 3 kere daha tekrarladı.

3. Mekanda 7-8 garson vardı ama hepsi bir köşede toplanmış bazısı masanın üzerine oturmuş etrafta müşterilerin varlığını pek umursamaz bir şekilde sohbet ediyorlardı, bu görüntüyü ben ilk defa burada gördüm. Bize niye geldiniz demedikleri kaldı.

4. Yemeklerine gelince sizin de tavsiye ettiğiniz gibi haşhaş ve patlıcanlı kebap söyledik, size özendikleri kadar özenmemiş olacaklar ki muhtemelen özlenecek ve tekrar gelinecek kadar cezbedici değildi maalesef.

5. Garsonlar çok iyi davranmış gibi para üstünü getirebileceği bütün bozuklukları getirmiş bahşiş vermeniz için.

SONUÇ: Vedat bey, en kısa zamanda yeniden ziyaret etmeniz halinde, Gülbabanın paraya doymuş, müşteri kayırdığını, fiyatlarını şişirdiğini (1 patlıcanlı +1 haşhaş 78 TL) rahatlıkla göreceksiniz. Mekan lokanta daha önce görünümlüydü, restoran görünüme dönüşmüş ama hizmetler ve lezzetler dönüş esnasında kaybolmuş muhtemelen.

İlyas 28 Ocak 2019 16:00
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Açıkcası Bir Gaziantepli olarak Şanlıurfa ve Gaziantep’ in bu kadar yemek şehri olarak anılması en çok bizi etkileri. Gerçekten mükemmel bir yer gül baba tad olarak ama her geçen gün dışarıdan gelen müşteriler yüzünden hem fiyatlar eskiye nazaran arttı hem de servis kalitesi biraz azadı. Ancak şunu söylemeliyim kesinlikle dışarıda bu kadar kaliteli kebap yemeniz çok zor.

Serkan iyican 17 Aralık 2018 22:23
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Gerçekten çok başarılı mekan . Patlıcan kebabı mükemmel .

Ersin Rahatgün 5 Kasım 2018 23:17
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

2018 tam da yol üstü, patlıcan kebabına olan merakımı giderim dedim..şa-ha-ne..fiyata ortama yorum yapmam basit kaçar..Gülbaba lezzetin piri mekan 😉