Gerçek kebap da kelaynak kuşu gibi. Nesli tükeniyor. Her şeyin olduğu gibi bunun da temel nedeni ekonomik. Bıçak kıyması çekmek inanılmaz emek yoğun bir uğraş. Bıçak kıyması olmadan kebap olmuyor, şişte ızgara et oluyor. İyi et pahalı. Kuzu eti dana etinden çok daha pahalı. Siz bakmayın kebapçıların “Efendim, müşteri danayı tercih ediyor” dediğine. İyi bir kebap için kuyruk yağına da gerek var. Bunun dışında gerçek odun kömüründe pişmeli kebap. Başka faktörler de var tabii. Etin neresinden ve nasıl kesim yapılacağının iyi bilinmesi… Kullanılan tuz ile biberin kalitesi ve miktarı… Mangal kullanmada ustalık… Kullanılan şişin kalitesi ve şişin kalınlığının pişen kebaba uygun olması… Ziya Usta’nın patlıcan kebabının son senelerde yediğim ve hafızamda devamlı yaşayacak en leziz kebaplardan biri olduğunu söyleyebilirim. Hâlâ yerli patlıcanlardan biraz kalmış Birecik’te. Ziya Usta bana ikisi arasındaki farkı gösterdi. Görünüşteki fark bizimkinin açık renkli, diğerinin kara röfleli mor rengi. İkisini de mangala attırdık. Biri bildiğimiz su gibi patlıcan. Diğeri büyük harfle patlıcan. Damağı aşırı sigaradan dumura uğramamış herkesin aradaki farkı anlamaması imkansız. Ama gençlerin bilmesi zor.

Vedat Milor

  • Lezzet
5

Tavsiyeler:

– Patlıcan kebap
– Haşhaş kebap

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Merkez Mahallesi, Kale Altı Cad. No:23, 63420 Birecik/Şanlıurfa

Telefon:
İnceleme Ekle

3İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
İlyas 28 Ocak 2019 16:00
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Açıkcası Bir Gaziantepli olarak Şanlıurfa ve Gaziantep’ in bu kadar yemek şehri olarak anılması en çok bizi etkileri. Gerçekten mükemmel bir yer gül baba tad olarak ama her geçen gün dışarıdan gelen müşteriler yüzünden hem fiyatlar eskiye nazaran arttı hem de servis kalitesi biraz azadı. Ancak şunu söylemeliyim kesinlikle dışarıda bu kadar kaliteli kebap yemeniz çok zor.

Serkan iyican 17 Aralık 2018 22:23
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Gerçekten çok başarılı mekan . Patlıcan kebabı mükemmel .

Ersin Rahatgün 5 Kasım 2018 23:17
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

2018 tam da yol üstü, patlıcan kebabına olan merakımı giderim dedim..şa-ha-ne..fiyata ortama yorum yapmam basit kaçar..Gülbaba lezzetin piri mekan 😉