Herkesin bildiği üç “gerçeği” tekrarlayalım. Birincisi, biz sığır seven, kuzuyu ise “koktuğu” için tercih etmeyen insanlarız. Kuzu, oğlak, av eti gibi etleri sevmediğimiz gibi bunları yiyenlere de şaşkınlıkla bakarız. İkincisi, haşa yağlı et yemeyiz. Kuyruk yağının ise adını duyduğumuzda içimizden kaçıp gitmek gelir. Herkesin bildiği gibi hormon ve antibiyotikle beslenmiş sığır eti “sağlıklı”, lamba tavukları daha “sağlıklı”, başka etlerse kötüdür. Son olarak satırda elle çekilen kebapla makine kıymasıyla yapılan kebap arasındaki farkı bilenlerimiz, beyzbolda uzman olanlarımızdan bile az sayıdadır. O yüzden gastronomik açıdan olağanüstü denilebilecek kebaplarımız zamanla yerini kötü örneklere bırakıyor. Şanlıurfa’daki Durak Kebap Salonu (Köse’nin Yeri) ise takdir edilmesi gereken hazinelerimizden. Eski çarşı içinde, iki katlı küçük bir işletme burası. Oldukça salaş. Yerli halkın çoğunluğunun da tercih ettiği bir yer. Bu yüzden çok yoğun olabiliyorlar. Hiç düşünmeden yediğim en lezzetli kebaplardan biri diyebilirim. Çünkü o yörede yetişen kaliteli etlerin yağlı kesimleriyle yapıyorlar kebapları. Ciddi de emek harcayıp etleri zırhla çekiyorlar. Bir de etleri çok kurutmadan pişirince ortaya bir şaheser çıkıyor. Genellikle domatesli, patlıcanlı ve sade kebap yapıyorlar. Yerel halkın tercih üçünden karışık söyleyip yemek. Eğer birini seçmek isterseniz Urfa kebabı olarak da bilinen sade kebapta özellikle çok iyiler. Sadece et, kuyruk yağı ve tuz var. Sıcak lavaş yanında ızgarada pişmiş isot ve çiğ kuru soğanla servis ediyorlar. Kendi yaptıkları ayranları da iyi. Son olarak sizi uyarmak istediğim iki şey var. Bir defa et zırhla çekildiğinden yoğun zamanlarda aceleye gelebiliyor. Etin tam çekilememesinden kaynaklı sorunlar yaşayabilirsiniz. İkincisi ise başta yaptığım uyarılar. Eti yağlı sevmeyenleri uyarmış olayım.

Vedat Milor

  • Lezzet
5

Tavsiyeler:

  • Urfa Kebabı
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Durak Kebap Salonu, Kurtuluş, Haşimiye Meydanı/kovaçe Pazarı D:10, 63210 Şanlıurfa Merkez/Şanlıurfa

İnceleme Ekle

20İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Erkan Yıldız 7 Eylül 2023 15:13
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Sizin sayenizde gittim gerçekten muazzam her Urfa’ya gidisimde mutlaka gider tadarim size teşekkür ederiz

Montez 28 Ağustos 2023 18:26
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Domates, patlıcan ve Urfa kebabını denedik. Urfa kebabı özellikle lezzetliydi. Et zırh ile tam çekilmemişti fakat sorun yaratmadı. Hijyen olarak tabii ki daha iyi olabilirdi.

memo zınar 17 Ağustos 2023 13:52
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

kebap budur

Sami 19 Haziran 2023 16:31
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bugün denedim çok ama çok güzeldi. Tavsiyeniz sayesinde hayatımda yemediğim lezzeti yedim.

Ömer Tunç 23 Kasım 2022 15:51
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Sade kebap ve Patlıcanlı kebap çok güzel. Bir defasında 1630 civarında oraya varabilmiştik ama maalesef kebap bitmişti. Yani erken gidin gidecekseniz.

Oğulcan Aytaş 22 Eylül 2022 16:45
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Mükemmel mükemmel kesinlikle bir daha ne zaman yolum Urfa’ya düşer de tekrar yerim diye söyleten yer…

emre göçer 18 Şubat 2022 01:31
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

burda kebap yedikten sonra asla ama asla başka yerde beğenmeyeceksiniz. fiyat çok çok uygun, çalışanları çok saygılı

ABDÜLMETİN GÜLER 23 Ocak 2022 18:11
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

BİR URFALI OLARAK İSMİNİ ÇOK DUYDUĞUM VE BUGÜN İLK DEFA SORARAK GİTTİĞİM BİR MEKAN. DIŞARDAN BAKINCA YANLIŞ GELDİM DİYEBİLMENİZ MÜMKÜN. UFAK BİR ESNAF LOKANTASI VE İÇERİDE OTURACAK YER YOKTU. BİRAZ BEKLEDİKTEN SONRA YER BULABİLDİK. KEBABI BİRAZ YAĞLI FAKAT YUMUŞACIK VE İYİ PİŞMİŞTİ. YANINDA PİŞMİŞ BİBER,DOMATES VE ÇİĞ SOĞAN VERİYOR. URFADAKİ ÇOK LÜKS RESTAURANTLARDA DA YEMEK YEDİK FAKAT BURANIN LEZZETİ HEPSİNDEN KAT KAT İYİYDİ. ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM

Vedat 31 Aralık 2021 21:51
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çok lezzetli ve fiyatı gayet uygun çarşı içinde salaş bir mekan

EYYÜP ŞANSAL 15 Nisan 2021 18:32
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

LEZZET TAMAMEN ET KALİTESİNDE ERKEK KOYUN ETİ ÇOK LEZZETLİDİR KUYRUK YAĞ ORANI ZIRH VE PİŞİRME DE KIVAMINDA OLURSA DAMAK ÇATLATAN LEZZET ORTAYA ÇIKIYOR

Dr.Ahmet 27 Eylül 2020 02:32
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Gerçekten hayatımda yediğim en iyi kıyma kebabıydı, müthiş lezzetli, yağlı, lokantanın en kötü tarafı çok ciddi duman problemi mevcut

Habip Türeyen 23 Aralık 2019 19:18
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Lezzet olarak şehirdeki en iyilerden birisi diyebilirim ancak aynı şeyi fiyat için söyleyemem. Bu fiyata yanında en azından yeşillik-meze gelse güzel olurdu.

Rıdvan Küntuğ 21 Aralık 2019 18:21
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Urfa kebabın dışı nar gibi kızarmışken içi hiç kurumadan çok güzel pişirilmiş. Patlıcanlı kebabın eti yine aynı şekilde, patlıcanı ateşte piştikten sonra dinlendiği için lokum gibi ve çok kolay soyuluyor. 4 saat önce yedim ama hâlâ tadı damağımda.

Serdar 16 Aralık 2019 19:30
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Etinin yağlı olduğu gerçek ancak çok lezzetli

Ali kasım 14 Aralık 2019 23:52
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kebaplar efsane

Ali Suat Kaynak 11 Aralık 2019 15:50
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Köse’nin yeri bence patlıcanlıyı en iyi yapan iki yerden biri,diğeri Birecik’te Sahil lokantası.Sakın büyük şehirlerde kebap yeme yanılgısına düşmeyin.Yağsız kebap olmaz.

hasan yıldız 11 Aralık 2019 11:05
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

esnaf lokantası fiyat ve lezzet çok iyi servis ve hijyen konusunda esnaf lokantası olduğu için herkese hitap etmeyebilir.

Ömer 11 Aralık 2019 09:19
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yıllardır beğenerek yediğim yer, Urfa’ya misafiri gelenin götürdüğü vazgeçilmez adres

Emre 11 Aralık 2019 01:31
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Urfa’ya turistik gezi için gittiğimiz zaman yemiştik Vedat bey tadı hala damağımda

Tamer Dayıoğlu 11 Aralık 2019 01:29
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tam 7 yıl önce önceydi. Vedat beyin burada yediği kebabı çok beğendiğini internetten okumam buraya gitmeme yetti. Kösenin yeri demezseniz kimse tarif edemez. Çok zor bulmuştum yerini. Mekan o kadar salaştı ki inanın yanlış geldim sanırım dedim. Ta ki kebaptan bir lokma alana kadar. Lokmam ağzımda dağıldı. Baharat uyumu vs. detayları değil de sadece lezzetli bir et tadı almak istiyorsanız kesinlikle uğramanız gereken bir yer. Mutlaka benzer kalitede belki daha iyi kebap yapan yerler de vardır ama burası gibi bütçeye uygun olacağını sanmıyorum. Şahsım adına yediğim en iyi kebap diyebilirim. Türkiye’de kalite/fiyat olarak en yüksek değeri alır bence.