Benim için Türkiye’de devamlı yesem de bıkmayacağım bazı lezzetler var. Mesela iyi bir döner gibi. O yüzden gittiğim yerlerde döner tavsiye edilmiş ise mutlaka denemeye çalışıyorum. Erzurum’daki Dönerci Hacı Baba da ziyaret ettiğim dönemde bu lezzeti iyi sunan yerlerden biriydi. Bir defa 1964’ten itibaren hizmet veriyorlar. Bu işte bilgi birikimi ve tecrübe önemli. Ama burayı asıl özel kılan şey kullanılan etin türü ve kalitesi. Hacı Baba tıpkı Ardanuç’taki cağ kebap ustası Ersin Dede gibi koyun eti kullanıyor. Ama Erzurum’da yaygın olan Morkaraman ırkı koyunlar. Bunların özelliği kokmaması ve yağlı olması. Etin sadece döş, but, kol ve kürek kısımlarını kullandıklarını ekleyeyim. Eti terbiye ederken de Erzurum’un İspir ilçesinde yetişen reyhan otları kullanılıyor. Piştikten sonra biraz da üzerine serpiştiriliyor. Dediğim gibi buradaki döner tam istediğim gibi bol yağlıydı. Bu da döneri dana etiyle hazırlananlardan çok daha lezzetli kılıyor. Soğan dışında dönerin yanında gelen ikramları sıradan buldum. Bir diğer eleştirim ise doğal gazda pişirilmesi ve ateşin ete temas etmesi. Erzurum’a gelirseniz bu dönerim tadına bakmanızı tavsiye ederim. Değerlendirmelerinizi de lütfen bizlerle yorum olarak paylaşın.

Vedat Milor

4

Tavsiyeler:

  • Döner
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Dönerci Hacı Baba, Muratpaşa, İsmetpaşa Cd. No : 15, 25100 Yakutiye, Erzurum

Telefon:
İnceleme Ekle

13İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Yiğit Emeç 25 Eylül 2021 21:57
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Döner kültürünün tek adresi…

Abdulkadir 14 Ağustos 2021 16:23
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yedikçe yediren bir döner

Serhatt 21 Ağustos 2020 13:55
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Geçen hafta ziyâret etme fırsatı buldum. Bilâkis bana yağsız geldi. Bence daha iyi olabilir

Hasan emre kaya 11 Ağustos 2020 08:03
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Vedat belli ki Ağrı’da döner yemediniz. Sizi agridaki donercilerimizde döner yemeniz için bekliyoruz

Mustafa Yalçın 11 Şubat 2020 03:44
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yediğim en lezzetli döner diyebilirim. Yerinde bir eleştiri olmuş Vedat Bey. Denediniz mi bilmiyorum ama buranın dönerli Karadeniz usulü kapalı pideside denemeye değer. Gidenlere tavsiyemdir.

Serkan 10 Şubat 2020 23:57
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Erzurum’da cağ kebap dışında döner yenilebilecek tek yer. Bence ilk önce 1.5 ile başlayın sonra 1 ve 1 devam edin sıcak sıcak.

Cenk 6 Şubat 2020 01:00
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Lezzet bakımından fena deyil ama bu döneri odun ateşinde yapsalar daha muazzam bir lezet ve aroma katacağına eminim. Artvin Borçka da bir yerel halk lokantasında bunu yatık döner olarak yemiştim ve odun ateşi özellikle meşe odunu kullanımını bizat tecrübe etmiştim. Saygılar

Caner 4 Şubat 2020 18:48
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Erzurumlu biri olarak eski lezzetinden uzak olduğu kanısındayım bu da sanırım artan talep sonucu her işletmenin karşılaşmak durumunda kaldığı bir sorun. Ama Türkiye’deki diğer dönercilerle karşılaştırıldığında ilk 10’da kendisine her zaman yer bulabileceğini iddia ediyorum. Servis konusunda Vedat beye katılıyorum maalesef Erzurum’daki et ve döner lokantalarında bariz bir sunum eksikliği olduğu aşikar. Dönerin öncesinde verilecek çeşitli mezeler ya da Erzurum’a has lor tereyağı gibi servisler sunumu zenginleştirecektir. Son olarak Hacı Baba özelinde değil ama diğer lokantalardaki “büyük şehirde olsanız bu ete ne kadar öderdiniz” argümanının bırakılması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca dönerin doğal gazda değil “cağ kebapta” olduğu gibi odun ateşinde pişirilmesi taraftarıyım.

Emin 4 Şubat 2020 15:31
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Odun ateşinde pişirilse muazzam bir şey ortaya çıkar.

Ömer 4 Şubat 2020 14:47
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Türkiye’nin en iyisi

Mfk 4 Şubat 2020 12:10
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Merhaba Vedat bey, değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Benim eleştireceğim tek nokta restoranlarında pilav olmaması 🙂 biz öyle alışmışız garip geliyor.

Tayfun 4 Şubat 2020 11:25
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Döner pişmesine fırsat verilmeden kesilmişti. Fazla sulu ve pişmemiş servis edildi. Etin lezzeti pişirilse çok daha öne çıkardı. Doğalgazlı ocakla olmaz.

Miraç Özalp 4 Şubat 2020 11:22
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Üstünde kullandığı baharat, etin mis gibi kokması ve lokum gibi kovanı şahane. Çalışanlar ve sahibi sanki her gün giden özel müşteri gibi hissettiriyor ilk kez giden müşteriye bile. Hayatımdan yediğim en leziz döner değil en leziz gıda