Küçükyalı Evlendirme Dairesi’nin yanındaki Calipso düzgün bir restoran. Malzeme açısından zengin, ferah ve salaş olmayan bir restoran. Bay Balıkçı’nın tezgâhından geçmişler. En büyük artıları, balıklarının iyi olması ve pişirmeyi bilmeleri. En büyük eksileriyse salata ve ot işini bilmemeleri. Çeşit çok ama sonuç her yerdeki gibi. Standart. Salata sosu nedir, nasıl tabakta servis edilir, bilinmiyor. Güzelim roka ince ince doğranarak bütün lezzeti öldürülüyor. Burada hem salata hem otlar çok taze ve çeşitli. Turpotu, kuzukulağı, hodanotu, ısırganotu, çibez, ebegümeci, zaho… Yazmayı unuttuğum başkaları… Yoğurtlu kavurma yakışmıyor. Bu otlardan çektirme yapıp ne harika balık sosları elde edilebilir. Ege usulü bol zeytinyağı, limon, sarmısak diri kalacak. Haşlama da olur. Kim yapıyor İstanbul’da? Fırında pişmiş ‘tandır levrek’ denenmesi gereken yemek. İtalyanların klasik pişirme tarzının ülkemizde de başarılabileceğinin bir göstergesi. Zeytinyağı, sarımsak ve patatesle pişiyor. Maalesef artık Karadeniz’in doğal levrekleri yok. Ama başarılı pişirmeden dolayı balığın yavanlığı ortadan kalkmış. Taze meyvelerle hazırladıkları panna cotta da iyi. Karşı yakanın kuşkusuz en iyi balık lokantalarından biri.

Vedat Milor

4

Tavsiyeler:

– Balık köfte
– Ahtapot
– Tandır levrek

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Calipso, Küçükyalı Mahallesi, Küçükyalı Mh., Cumhuriyet Cd., No:2, Maltepe, 34840 Maltepe/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

5İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Mithat 17 Ağustos 2019 18:07
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Gittik, gördük ve denedik ancak beğenmedik. Keza balığı tavada pişirin dedik ve önümüze patates gibi bol yağda kızarmış olarak ve elbette kurumuş geldi. Kardeşim tavada kızaracak dediğimde evet tavada kızarttık dedi. İyi de kardeşim yağı şöyle bir gezdireceksin ve balık kendi yağında pişecek. malzeme olarak tavada pişirdin ancak bol yağda kızartmışsın balığı dedik. Bu benim sıkça rastladığım ve hemen hemen tüm balık restoranlarınd aolan bir uygulama. Balık tava demek balığın etinin tavaya değerek pişirilmesi ya da kızartılması demek. Tıpkı hamsi tava gibi. Ancak tavaya 2-3 parmak yağ dökersen bu balık tava değil bol yağda kızarmış balık demektir. Kısacası restoranlar balık tava yapmasını bilmiyor. Burası da bilmiyor. Tavaya sıvı yağ şöyle bir gezdirilir (en fazla yarım çay bardağı) ve balıklar sıra sıra dizilir ve kızartılır. Daha sonra altüst edilir. Tava kızartma budur.

Ugur 25 Temmuz 2019 12:33
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tandır levrek lezzetliydi. İkram olarak Panna Cotta verdiler. Sunum ve lezzet yerinde. Mezeler standart. Ahtapot söğüş ve çekinerek aldığım avokadolu kalamar ön plana çıkanlardan.

Umut Basaran 11 Temmuz 2019 13:34
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Uzun zamandır gittiğim bir yer. Kaliteyi bozmadan aynı çizgi ile devam etmeye calışıyor ve başarıyor. Balık koftesini tavsiye ederim. Ayrıca Lakerdayı da tavsiye ederim.

Oburcuk 4 Aralık 2018 16:24
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Anadolu yakasında güzel balık yemek için ziyaret edilebilecek fiyat-performans olarak da en iyi diyebileceğim balık lokantalarından. Vedat Bey’in tavsiyesini okuyarak denediğimiz ve sonrasında da pek çok sefer gittiğimiz ve her seferinde mutlu kalktığımız bir restoran oldu. Sarımsak, patates, zeytinyağı eşliğinde pişen Levrek tandır harika bir lezzet, evimizde de aynı tarifi çokça sefer kullandık. Tavada pişen küçük balıkları da son derece hafif, yağı tam ayarında ve lezzetli. Balık köfte, ahtapot, kalamar gibi ara sıcaklar başarılı. Biz de ne yazık ki meze ve salataları vasat bulduk.

Alpcan çelik 16 Kasım 2018 15:58
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Zeytinyağlı ve sarımsaklı levrek tandir basarili ,pisirme seviyesi gayet yerinde ,yanindaki patatesler kapis kapis gidiyor,fakat zeytinyagı ve sarimsak cok fazla isiya maruz kaldiklarinda acimsi agir bir tat olusur,bu zaman zaman fazla gelebiliyor,kanımca sarimsak geç atılmali veya cok acımadan icinden alinmali.veya pistikten sonra ekstra taze zeytinyagi ilave edilebilir.Cok sevdalisi degilimdir ama panna cotta gercekten basarili tavsiye ederim.Mezeleriyle servisiyle sizi memnun edicek bir balikci burasi