Küçükyalı Evlendirme Dairesi’nin yanındaki Calipso düzgün bir restoran. Malzeme açısından zengin, ferah ve salaş olmayan bir restoran. Bay Balıkçı’nın tezgâhından geçmişler. En büyük artıları, balıklarının iyi olması ve pişirmeyi bilmeleri. En büyük eksileriyse salata ve ot işini bilmemeleri. Çeşit çok ama sonuç her yerdeki gibi. Standart. Salata sosu nedir, nasıl tabakta servis edilir, bilinmiyor. Güzelim roka ince ince doğranarak bütün lezzeti öldürülüyor. Burada hem salata hem otlar çok taze ve çeşitli. Turpotu, kuzukulağı, hodanotu, ısırganotu, çibez, ebegümeci, zaho… Yazmayı unuttuğum başkaları… Yoğurtlu kavurma yakışmıyor. Bu otlardan çektirme yapıp ne harika balık sosları elde edilebilir. Ege usulü bol zeytinyağı, limon, sarmısak diri kalacak. Haşlama da olur. Kim yapıyor İstanbul’da? Fırında pişmiş ‘tandır levrek’ denenmesi gereken yemek. İtalyanların klasik pişirme tarzının ülkemizde de başarılabileceğinin bir göstergesi. Zeytinyağı, sarımsak ve patatesle pişiyor. Maalesef artık Karadeniz’in doğal levrekleri yok. Ama başarılı pişirmeden dolayı balığın yavanlığı ortadan kalkmış. Taze meyvelerle hazırladıkları panna cotta da iyi. Karşı yakanın kuşkusuz en iyi balık lokantalarından biri.

Vedat Milor

4

Tavsiyeler:

– Balık köfte
– Ahtapot
– Tandır levrek

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Calipso, Küçükyalı Mahallesi, Küçükyalı Mh., Cumhuriyet Cd., No:2, Maltepe, 34840 Maltepe/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

2İncelemeler

captcha-input
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Oburcuk 4 Aralık 2018 16:24
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Anadolu yakasında güzel balık yemek için ziyaret edilebilecek fiyat-performans olarak da en iyi diyebileceğim balık lokantalarından. Vedat Bey’in tavsiyesini okuyarak denediğimiz ve sonrasında da pek çok sefer gittiğimiz ve her seferinde mutlu kalktığımız bir restoran oldu. Sarımsak, patates, zeytinyağı eşliğinde pişen Levrek tandır harika bir lezzet, evimizde de aynı tarifi çokça sefer kullandık. Tavada pişen küçük balıkları da son derece hafif, yağı tam ayarında ve lezzetli. Balık köfte, ahtapot, kalamar gibi ara sıcaklar başarılı. Biz de ne yazık ki meze ve salataları vasat bulduk.

Alpcan çelik 16 Kasım 2018 15:58
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Zeytinyağlı ve sarımsaklı levrek tandir basarili ,pisirme seviyesi gayet yerinde ,yanindaki patatesler kapis kapis gidiyor,fakat zeytinyagı ve sarimsak cok fazla isiya maruz kaldiklarinda acimsi agir bir tat olusur,bu zaman zaman fazla gelebiliyor,kanımca sarimsak geç atılmali veya cok acımadan icinden alinmali.veya pistikten sonra ekstra taze zeytinyagi ilave edilebilir.Cok sevdalisi degilimdir ama panna cotta gercekten basarili tavsiye ederim.Mezeleriyle servisiyle sizi memnun edicek bir balikci burasi