İki ortak, Derin Arınbaş ve Kaan Sakarya uzun süre yurt dışında çok iyi lokantalarda çalıştılar. Kaan’ın mutfağı, ülkemizdeki malzemelerle bile, Michelin’in bir yıldız verdiği lokantaların yüzde 90’ından iyiydi, formda olduğu zaman 2 yıldız ile flört ediyordu. Bu birikim bazı porsiyonlarda ön plana çıkıyor. Bence matrak bir şekilde. Bizde yabancı ad verilen yemek, babadan kalma yemeğin dejenere olmuş ve kazık versiyonu çıkar. ‘Spaghetti bolognese’ adı altında 49 TL’ye kötü bir kıymalı makarna gibi. Buradaysa salata, çorba, sütlaç. Aslında hepsi Fransız. Çorba daha çok velute. Karnabahar, Konya obruk, kruton, kapari… Bu nefis çorbayı bu ortamda içmek, Angelina Jolie size yüz verse onunla çölde el ele yürümek gibi. Karamelize edilmiş fındıklarla servis edilen yoğun ve zengin sütlaç resmen Paris’teki ünlü bistro l’Ami Jean’in ‘riz au lait’ tatlısı düzeyinde. Diğer tatlı ‘Paris Brest’ Paris’te benim çok sevdiğim Chez Michel’in sadece yarım gömlek gerisinde.

Vedat Milor

4.5

Tavsiyeler:

– Kuzuburger
– Günlük salata
– Kuzu dürüm
– Humus
– Sütlaç
– Paris Brest

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Basta!, Caferağa Mahallesi, Sakız Sk. No:1, 34710 Kadıköy/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

11İncelemeler

captcha-input
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Berk Çetin 21 Kasım 2018 16:50
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Açıldığı günden beri müdavimi olduğum, tanıdığım herkese şiddetle önerdiğim yerden nasıl günbegün soğudum, anlatayım.
Öncelikle, Kaan Sakarya da, Derin Arıbaş da gerçekten çok iyi aşçılar. Özellikle ‘şef’ sıfatını kullanmadığımı belirtmek isterim. Türkiye’deki modern şefleri kendi avangart ve steril mutfaklarından çıkarıp, farz-ı misal meşhur ve kaliteli bir esnaf lokantasının mutfağına, kazanların arasına koysak, ”yemek gibi yemek” yapan o esnaf lokantasının lezzet olarak çok geriye gideceğinden şüphem yoktur; fakat Kaan ile Derin öyle değiller. Kendi bildikleri yemekler ve disiplinler dışında da mutfağa yatkınlar ve yenilikçi olma pahasına lezzeti geri plana atan şeflerle alakaları yok. Yenilikçi olurken lezzeti katlayan türden, harbi iyi aşçılar.
Buraya kadar her şey güzel. Peki Basta’da kötü giden ne var? İlk olarak, belki onlar da bu kadar rağbet göreceklerini tahmin etmiyorlardı; ama yoğunluktan kaynaklı ciddi bir standardizasyon düşüşü söz konusu. Bir gün yediğim dürümdeki et porsiyonuyla, bir hafta sonra yediğiminki aynı olmamaya başladı. Etlerin kimi zaman, özellikle de yoğun saatlerde -fazla pişmiş bile değil- yanık diyebileceğim bir şekilde piştiğini bizzat tecrübe ettim. Yemekler bir gün çok tuzlu, bir gün çok tuzsuz. Hem mutfak hem de servis personelinin yüzleri ve enerjileri(muhtemel ki yoğunluktan dolayı) çok negatif; küçük bir mekan olmasından dolayı bu durum müşteriye de çok yakından tesir edebiliyor. Fiyatlar enflasyonun da etkisiyle artarken bilhassa yaz aylarında vejetaryen dürümde kullandıkları kuşkonmazın ve kuzu etinin(hem dürüm, hem burger) kalitesinde gözle görülür bir düşüş gözlemledim. Bunun üzerine bir de, kendileriyle daha önce konuştuğumda paket servise başlamayı düşünmediklerinin ısrarla altını çizen bu iki şef, paket servise başlama kararı alınca sonuç benim açımdan büyük bir hüsran oldu. Bir kez de paket servise başladıktan sonra deneyince, çok sevdiğim mekanın artık telafi edilemez biçimde bozduğuna tanık oldum.
İlla haklarını teslim etmem ve iyi şeylerden bahsetmem gerekecekse, kendi bölgesinde kaliteli ve değişik lezzetler tadabileceğiniz ender mutfaklardan biri. Tatlıları hala çok iyi(ydi). Günlük değişen salataları konusunda da bonkör ve özenliler, o konuyu asla ihmal etmiyorlar. Demem o ki, çok iyi bir deneyim de yaşayabilirsiniz, büyük hayal kırıklığı ile de ayrılabilirsiniz. Özetle, son dönemlerindeki en önemli sorun malzeme kalitesindeki, pişirmedeki ve porsiyonlamadaki standardizasyonun bozulması.

Tülay 16 Kasım 2018 14:02
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Mekana iki kere gittim, iki ziyaretimde de çalışanlar birbirleriyle o kadar bağırarak ve gergin tavırlarla konuşuyorlardı ki burda ne işim var diye düşündüm. Zaten küçük bir yer ve ortamdaki gerginlik yemekten keyif almamı engelledi. Kuzu dürüm sosundan dolayı bana hitap etmedi ama dana dürümü beğendim. İkinci gidişimde masalar ve yerler yapış yapıştı.

Arda Gökçe 1 Kasım 2018 13:55
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Açıldığı günden beri çoğu kişi gibi biz de hem sosyal medyada hem de yazılı basın da pek çok kişinin yorumlarını okuyrarak ve büyük bir merakla gittik öyle ki Vedat Milor’un “Son beş senede yediğim en iyi iki burgerden biri” sözünü okuduktan sonra ister istemez bir beklenti oluştu.
Öncelikle tavsiyem bu gibi abartılı yorumları görmezden gelerek gitmeniz çünkü o zaman gerçekten lezzetli olan kuzu burgerleri bile aslında o kadar güzel değilmiş gibi gelebiliyor.
Ben kuzu dürümlerini denedim ve gayet lezzetliydi ama öyle ölüp bittiğimi söyleyemeyeceğim.
Yine Vedat Milor’un İstanbul’da yediğim en iyi humuslardan biri demesi üzerine denediğimiz humus bu sıfattan epey uzak geldi özellikle sıcak servis edilen humusseverlerdenseniz size göre olmadığını bilmeniz gerekir.
Bütün bunlara rağmen Basta’nın kendini en çok geliştirmesi gereken yönü servisi kesinlikle. Birçok başka yorumda da bahsedildiği üzere çalışanlar sanki orda zorla duruyor ve siz düzgün bir hizmet alabailmek için ciddi bir çaba sarf etmelisiniz.
Yine de yorumumu güzel bitirmek adına yemeğimizin kurtarıcısı olan Paris Brest tatlısınından bahsetmem gerekiyor. Çıtır hamuru ve arasındaki lezzetli kremasıyla “İyi ki gelmişiz” dememizi sağladı

Merin Sever 29 Ekim 2018 00:58
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kadıköy’de işim olduğunda zamanım yoksa hızlıca yemek için uğradığım bir yer. Herkes dürümleri için gidiyor genelde ancak ben hep günün salatası yanına humus alıyorum. 700 ve Naan ile birlikte burgerciye boğulmuş Kadıköy’de farklı bir alternatif, hızlı ama sağlıklı ve lezzetli yemek sunan bir yer benim için. Bu açıdan özellikle seviyodum.

Y D 28 Ekim 2018 23:19
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yorumlamanın zor olduğu bir lokanta. İyileri çok iyi ama kötüleri de çok kötü. Örneğin dana o kadar kuru ki kendinizi çöl yer gibi hissediyorsunuz. Koyun ise aksine güzel. Keşke koyun kokusunu saklamak için kuru nane kullanmasalar. Belli ki tedarik edilebilen mal bu. Humus uyduruk mezecilerin aksine sıcak servis ediliyor ve iyi. Fiyatlar yüksek. Dekor uygun. Servis yok. Bir de stajyer aşçı konusu var…

Veyis Özen Ertuğ 27 Ekim 2018 00:24
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Servis konusunda gerçekten de ilgisiz ve yavaş davranıyorlar. Bunda aşırı yoğun olmalarının etkisi var tabii ki. Ancak kendi tecrübeler bir kabalıklarını görmedim.

Ama arkadaşımla denediğim kuzu burger enfesti. Köftesi sulu ve lezzetliydi. En kısa zamanda bu humus ve sütlaçını da deneyeceğim.

Özer Öcek 26 Ekim 2018 22:49
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Basta’da ilk yediğim kuzu dürüm, yeni yedigimden daha guzeldi. Oncekinde dürümün icindeki malzemeleri tazeligiyle hissedebiliyordum ama bu gittiğimde aynı özen yoktu. Siradan bir dürüme çok yakındı.
Servisten cok bir sey beklememek lazim nihayetinde fastfood, fiyat bence normal.

Serdar Ulubeyli 26 Ekim 2018 15:29
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çorba, sütlaç ve humus gerçekten çok çok iyiydi. Kuzu dürüm açısından ise, daha iyilerini yedim ülkemizde ama yine de belli bir seviyede. Biz gittiğimizde personel ile ilgili bir sorun yaşamadık ama gerginlik elemanlarda hissedilir derecede var, bu açık.

Seda 26 Ekim 2018 01:36
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kadıköy’de belki de yemeyi en sevdiğim yer olabilir Basta. Sucuk dürümüne bayılıyorum. Sucuğu kendileri yapıyorlar ve başka hiçbir yerde tadamayacağınız bir sucuk. Sütlaç yemeden de çıkamıyorum Basta’dan. Çalışanlarına haksızlık edilmiş bu yorumlarla. Çalışkan ve güleryüzlü gençler. Yemekleri hazırlarken bir yandan da playlistlerinden şarkı seçiyorlar. Yoğun tempoda bile gülüşüp eğlenebildiklerini görmek güzel. Enerjilerini ve muhabbetlerini seviyorum.

Burcu 25 Ekim 2018 20:24
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Maalesef ben de abartıldığı kanaatindeyim. Vedat Bey’in tavsiyesini gördüğümde Kuzu Burger’i merak edip gittik. Tat akılda kalıcı olsada personelin saygısız ve kaba davranışları burayı kötü hatırlamama sebep oluyor. Gittiğimiz gün resmen servis yapan arkadaştan azar yemiştik. Farklı platformlarda da arkadaşların kaba olduğuna dair bir çok yorum mevcut. Umarım bu rehber lezzeti, servisi ve kalitesiyle dört dörtlük restorantları sunarak sağlıklı şekilde büyür. Sizleri seviyoruz

IBRAHIM YAZICIOGLU 16 Ekim 2018 11:14
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Vedat beyin yorumuna katılmadığım tek yer. Yani olacak gibi değil ne lezzet ne ortam yeterli . Gergin elemanlar , kapı arkasında plastik kovada ayran yapanlar, vasatlığın abartılması akıl alacak gibi değil . Abartının bence tek nedeni Aylin Yazıcıoğlu bunlar başıma geri gelirler diye hatır gönül ilişkilerini devreye sokması olabilir )