Biliyorsunuz ki özellikle İstanbul’da ciddi bir San Sebastian cheesecake furyası var. Dürüst olmak gerekirse, Türkiye’deyken yabancı mutfakların örneklerini genellikle tercih etmiyorum. Sebebi açık. Yabancı mutfağın ortalama bir yemeğini yemektense bizim coğrafyaya ait üstün lezzetleri yemek daha cazip geliyor. O yüzden San Sebastian cheesecake’i Türkiye’de yeterli sayıda denediğimi söyleyemem. Ancak bu tatlının ana vatanı olan San Sebastian’da çok uzun senelerdir yedim, yemeye de devam ediyorum. Hatta referans noktası olabilecek örneğini San Sebastian yakınlarındaki Zuberoa isimli Michelin yıldızlı restoranda yiyebilirsiniz. Size gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki Akaretler’deki B.Blok Bakery San Sebastian’daki birçok yeri geçmiş, sınırlı malzeme imkanlarına rağmen Zuberoa gibi en üstün örneklerine bile yaklaşabilmiş. Bunu sebebi bence kremamsı yapıda olması ve kendi peynir karışımlarını kullanmaları. Ortası kuru değil. Buranın ilk zamanlarında yemek servisi de varmış ancak San Sebastian cheescake’leri çok tutunca yemek servisini bırakıp sadece bu tatlıya odaklanmışlar. Ziyaret ettiğimde orada beyaz çikolata parçalı brownie’lerini de denedim. Islak keke yakın brownie stilinde değildi. Kakao oranı yüksek, yoğun Belçika çikolatası kullandıkları için o da çok başarılıydı. Lezzet Rehberi olarak üstlendiğimiz misyona uygun bir tavırları da var. Talebi karşılamak için büyük üretim üretime geçmekten ziyade butik kalmayı planlıyorlar ve günlük üretimlerini sınırlı sayıda tutan bir aile işletmesi olarak devam etmek istiyorlar. Peki her şey mi iyi? Bir uyarı yapmam gerekirse yoğunluğu olurdu. Sıra beklemeye hazır olun.
Vedat Milor
5

Tavsiyeler:

  • San Sebastian Cheesecake
  • Beyaz Çikolata Parçalı Brownie
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Vişnezade Mahallesi, Şair Nedim Cd. No:35, 34357 Beşiktaş/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

12İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Nil 26 Şubat 2020 00:13
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Orijinalini yemedim ancak gerçekten de buradaki dışarıda yenilen tatlılar arasında en lezzetlilerinden olduğunu düşünüyorum.

Mustafa 2 Ekim 2019 15:23
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tezgahın arkasında çalışırken birbirine çarpan veyavaşlık konusunda rekorlar kıran 8 tane çocuk saydım. Belli ki hiçbirinin tecrübesi yok. Meşhur san sebastian Quppa’da ve hatta Beyaz Fırın’da daha iyi. Brownie’yi de yemek için 5-6 dk beklemek gerekiyor, zira fazla ısıtılmıştı. Özetle popülaritesi kalitesinin önüne geçmiş.

Fatih Küçüktezcan 21 Temmuz 2019 14:50
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Daha öncedeki yazımda belirttiğim eksik yönlerin neredeyse tamamı yeni mekan sayesinde ortadan kalktı. Zaten cheesecake ve brownie lezzet olarak gayet güzeldi, denedik halen aynı lezzeti koruyorlar.

– Geniş mekan sayesinde artık sıra yok.
– Garsonların yavaşlığı, self servis uygulaması ile ortadan kalktı.
– Rahatsız edici beyaz spot ışık yerine dağılan, yumuşak aydınlatma ile ortam artık daha huzurlu.
– Artık tuvaletler kadın ve erkek olarak ayrı ayrı, temiz, geniş ve de oldukça şık.
– Fiyatlarda bir miktar indirim yapmışlar sanırım.

Akşam 9’da kapamaları ve Pazar tüm gün kapalı olmaları benim için halen üzücü ama çok büyük bir eksi değil.

Erkut Bekki 27 Haziran 2019 23:28
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

İspanya’da orjinalini yememiş olsam da şimdiden eminim bu lezzetin tamamen orjinaline yakın olduğuna oldukça eminim.Türkiye’de daha önce yediklerimin orta özelliği yumurta kokması yada yavan olmalarıydı. B Blok ise çok başka bir seviye çok lezzetli.

Fatih Küçüktezcan 1 Haziran 2019 03:40
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Artıları:
– Lezzetli, çok şekeri olmayan, hafif Cheesecake
– Kalitede standardı yakalamaları

Eksileri:
– Artık çok sıra olması
– Akşam 9’da kapamaları ve Pazar tüm gün kapalı olmaları
– Garsonların gerçekten yavaş olması
– Loş sarı ışık yerine, rahatsız edici beyaz spot ışık kullanmaları
– Tuvalet yolunun darlığı ve tuvaletin unisex olması (mekan küçük maalesef)
– Fiyatların biraz fazla olması

İşleri kötüleşsin istemiyorum. Eskileri yazma amacım belki bazı eskilerin düzeltilmesi yönünde adım atılmasını istemem.

Arda Gökçe 2 Mayıs 2019 18:46
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bildiğim kadarıyla İstanbul’daki San Sebastian cheesecake furyasını başlatan mekan ve bu öncülüğünün de hakkını lezzetiyle veriyor. San Sebastian’da da bu tatlıyı yemiş biri olarak ordakine en benzeyen hatta kıvam olarak geçen bir uyarlaması olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İlerleyen zamanlarda menülerine ikinci tatlı olarak brownie de eklediler ve o da İstanbul’daki iyi brownieler arasında rahatlıkla gösterilebilir. Fakat özellikle cheesecake’in onlara getirdiği ün mekanın yoğunluğu hatta yoğun saatlerde kapısında sıra oluşmasını da beraberinde getirmiş.

Bahadır 24 Nisan 2019 15:36
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Şu an bu satırları söz konusu mekandan yazıyorum. Gayet güzel bir tatlı, mekan biraz küçük. Bir porsiyon söyleyince 2 dilim cheesecake geliyor açıkçası bana fazla geldi bir porsiyonu iki kişi rahatlıkla yiyebilir. Böyle yapıldığında kişi başı 10 lira oluyor günümüz tatlı piyasası için gayet ucuz bence.

Serdar Ulubeyli 24 Nisan 2019 15:32
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Lezzet olarak çok başarılı gerçekten. Fakat oturmak için dışarıda sırada bekleyen insanları anlayamıyorum. Mekanın hiç bir özelliği yok. O çevrede oturup muhabbet etmek için çok çok daha iyi yerler var. Ben paket yaptırıp götürdüm.

Merve 24 Şubat 2019 23:23
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

San sebastian cheescake’i İstanbul’da 3 farklı mekanda denedim, hiçbiri b blok kadar başarılı değildi. Bu işletme ile ilgili tek sorun mekanlarının küçük olması ve hafta sonları her daim kapıda sıra olması.

Adnan Günay 13 Şubat 2019 17:52
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bildiğimiz standart cheesecake’e pek bir ilgim bulunmuyor ama San Sebastian cheesecake’i keşfedince farklılıklar güzeldir dedim. İlk kez bu lezzeti yediğim yer ve hala da değişmedi. Genel buradan aldığım cheesecakelerde içinde baskın bir tat yok hepsi kıvamında ve aynı anda geliyor. Servis sunum ve çalışanların ilgisi gayet güzel her şey birbirini karşılıyor.

Hakan Kaynak 7 Şubat 2019 04:30
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Vedat beyin listesinde görüp gittim. Sabah kapalı olması hayal kırıklığı idi. İkinci kez gittiğimde kuyrukla karşılaştım. Paket servis istediğim için beklememe gerek kalmadı. İlk porsiyonu ayaküstü denedim. Gerçekten çok özel bir cheesecake. Umarım bozulmaz.

Eda 4 Şubat 2019 16:58
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Cheesecake gerçekten başarılı fakat brownie’yi o kadar başarılı bulmadım. Paket servis dahil sıra beklemeye hazır olun.