Adana Ocakbaşı, gerçek Adana kebabı yapıyor. Ama sadece kebap değil. Buraya her gidişimde beni mükemmel bir ziyafet karşılıyor. Ne gibi? Bir defa çok sayıda meze yapmıyorlar. Gâvurdağı salatası, çoban salatası, patlıcan salatası, nar ekşili ızgara sarmısakla arpacık soğanı ve bir de mangalda domates/yeşil biber. Bunların hepsi lezzetli ama aralarında iki tanesi özellikle tavsiye edilir. Biri süzme yoğurtlu hafif acılı patlıcan salatası. Gerçek köz patlıcan. Ama benim asıl dayanamadığım lezzet, sarmısak ve arpacık soğanı. İçine kuyrukyağı koyuyorlar. Kullandıkları nar ekşisi de gerçek nar ekşisi. Hani insan sırf bunu yese güzel bir yemek olur. Ama tabii ki yemek bundan ibaret değil. Arka arkaya son derece lezzetli etler masanıza geliyor. İlk olarak, Adana’da bulduğum düzeyde, şişte kuzu ciğeri. İki ciğer, bir kuyrukyağı olarak dizilmiş. Ciğer tam istediğim gibi: Dolaba girmemiş, içi pembe kalmış ve ağızda dağılıyor. Arkasından gelen kuzu çöp şiş lezzetli. Ama asıl dayanılmaz lezzet, kuzu uykuluk. Gerçekten taze. Ağızda çiklet gibi çiğnemiyorsunuz. Dokusu yumuşacık. Üzerine hafif kimyon serperek yemenizi tavsiye ederim. Bundan sonra gelen üç etten ikisi muhteşem, biriyse çok iyi. Adana kebap gerçekten muhteşem. Kuyrukyağı tam kıvamında. En önemlisi, kullanılan kuyruk yağının dondurulmuş olmaması. Bu büyük fark yaratıyor. Etin baharatı dengeli, bitimde damakta çok uzun ve güzel bir tat kalıyor. O yüzden çok yemeyin çünkü sırada yine muhteşem olan kaburga var. İstanbul’da yediğim en iyi kaburga olabilir. Bunun zevkini çıkarmak için kemiğini iyice sıyırmanız lazım. Son olarak da önümüze kuzu pirzola geliyor. Et kaliteli ve istediğim gibi orta az pişmiş ama etin dövüldüğünü tahmin ediyorum. Kanımca eti hiç dövmemek ve pirzolayı çift pişirmek daha iyi sonuç verebilir. Bu başarının gerisinde yatan faktörler pişirmedeki ustalık ve malzeme kalitesi. Buranın sahibi Aşkın Bey kuzu etini Balıkesir Gönen’den karkas halinde getiriyor ve kendisi işliyor. Neden Gönen? “Trakya’da büyük çiftliklerdeki kuzular yavan ve lezzetsiz. Trakya kuzusu diye satılan birçok kuzu Bulgaristan’dan geliyor” diyor. Adana Ocakbaşı’nı çok özel kılan ikinci faktörse ocaktaki beyefendi. Adı Ayhan. Üç Michelin yıldızlı şefler ayarında. Adana Ocakbaşı’nda Aşkın Bey’in kasaplıktan gelen et seçimindeki ustalığı, Ayhan Usta’nın o hünerli eliyle birleşiyor. Ortaya çıkan sonuç tek kelimeyle ifade edilebilir: Mükemmel! Burası küçük ve devamlı müşterisi çok olan bir mekân. Önceden rezervasyon şart.

Tavsiye Edilen Yemekler

Vedat Milor’e göre burayı özel yapan yemekler:

– Başlangıç mezeleri
– Uykuluk
– Ciğer
– Kaburga
– Adana kebabı

Vedat Milor, buradaki tatlıların başarılı olmadığını düşünüyor.

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Bozkurt Mahallesi, No: 2, Bay Sungur Sokak, 34375, Şişli/İstanbul,

Telefon:
İnceleme Ekle

12İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Erdoğan Kalay 10 Haziran 2022 11:35
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

İstanbul’da daha iyi uykuluk zor yersiniz. Meze çeşidi az ama zaten buraya et yemeğe gideceksiniz. Ayhan usta müthiş maharetli, yemeye doyamayacaksınız. son dönem dışarıdaki masaları kaldırmak durumunda kalmışlar, iç alan biraz basık ve küçük, biraz sıkışık olur ama lezzetine değer.

Mehmet Gündüz 26 Mart 2022 21:05
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Adana ve kuzu çöp şiş gerçekten çok güzeldi. Ancak, közlenmiş soğan sarımsak dışındaki mezeleri için aynı yorumu yapamayacağım. Gavurdağı salata ve patlıcan yoğurtlama son derece vasat maalesef. Ortalama bile diyemem. Alkol de biraz pahalı geldi, 70’lik Beylerbeyi rakıya 600 TL yazdılar 🙂 Sonuç olarak, etlerin mükemmel, mezelerin ise oldukça kötü olduğu ve alkolün pahalıya satıldığı göz önünde bulundurunca Ye kalk bir mekan.

Ömer 25 Mart 2022 22:32
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Sürekli gittiğimiz ve bizi asla hayal kırıklığına uğratmayan mekan, yediğimiz her şey son derece lezzetli. Saygılı ve seviyeli çalışanlar, titiz ve işinin başında duran patronlar..Sonuç ; muhteşem lezzetler.İstanbul’un en iyisi.

Çağlar Arslan 13 Kasım 2021 19:50
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Her gittiğimizde aynı lezzetleri bulduğumuz, en iyi Adana yapan mekanlardan bir tanesi. Eskiye göre bozulmuş yorumlarına pek katılmıyorum. Mütevazi olmaları, sosyal medyadan bolca reklam yapmamaları bozuldukları anlamına gelmiyor.

Yakup GÜL 15 Eylül 2021 15:59
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Harika bir lezzet 🤤🤤🤤
Kulaklarını çınlattık Vedat abimin 👍😁

Gokcen 17 Aralık 2019 18:41
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Gönüllü ekip tarafından ziyaret edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Son zamanlarda oldukça bozdular.

Ahmet ÖZgür 21 Ekim 2019 17:55
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Adana’da da pek çok mekanda adana kebap yemiş biri olarak bana göre Türkiye’deki en iyi 5 arasındadır. Uykuluğu da çok çok başarılı.

Serap volkan 15 Eylül 2019 08:58
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

mekan küçük ve çok kalabalık sanırım müşterileri daha rahat ettirecekleri bir yere taşınmalari lazım.Uykuluk, ciğer,adana söyledik. Adana gerçekten çok güzeldi uykulukta iyiydi ama ciğer kesinlikle kuzu değildi ve lezzetsizdi

Yeşilyurt 28 Temmuz 2019 12:27
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Sürekli dolu ,kalabalık,memnuniyet ve kaliteli hizmet vermeyen kendinizi kötü hisseetmenizi sağlayacak kebabçı dükkanı.

Onur 23 Temmuz 2019 23:19
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Her zaman değişmeyen lezzet.

Ali Burak Öncül 23 Temmuz 2019 17:37
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Ülkenin en iyi Adana kebaplarından birini yapıyorlar. Adana kebap ağızda tam manasıyla eriyip lezzet şöleni oluşturuyor. Tam kıvamında ve sulu pişiyor. Mezeleri, özellikle de yoğurtlu patlıcan ve Gavurdağı salata çok lezzetli. Kuzu şiş ise orta-orta az kıvamda pişmiş ve yumuşacık. Ziyaretlerimden birinde ocak başında yeme fırsatım oldu. Usta ile de sohbet etme şansımız oldu. Eli çok lezzetli ve tam manasıyla işinin “usta”sı. Her daim kalabalık, rezervasyon gerekli.

Eyüp boncuk 28 Haziran 2019 18:26
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Benim istanbul’da bir numaram. Standardı hiç değişmedi. Bir mekanda en çok dikkat ettiğim farklı zamanlar farklı insanlar olsa da hep aynı standardı sağlaması. Adana ocakbaşı bu anlamda saygıyı hak ediyor. Bu kadar yoğun olıp bu kadar başarılo olmak takdir edilesi. Çöp şişleri ciğerleri pirzolaları her şeyi güzel. Tavuk kanat vasattı o da belki kırmızı etten çpk daha iyi anlamalrından olabilir. Tek sıkıntısı çıktığınızda mangalı siz yapmışsınız gibi kokuyorsunuz.