Alaçatı’daki bu lokantada ülkemizin yetiştirdiği değerlerden biri olan Kemal Demirasal, Alancha dönemini kapattıktan sonra çıtasını daha da yükseltmiş gibi. Yerel malzemeye dayalı Akdeniz-Ege esintili mutfağıyla da bu yönde epey ilerlemiş. İşin ‘şov’ kısmını geride bırakıp kendi zevkine göre pişirmeye yönelmiş. Geçmişin birikimi, yurtdışı gezileri ve acı-tatlı tecrübeler; zekâ ve duyguların süzgecinden geçmiş. Ortaya ‘şef mutfağı’ denebilecek, şahsiyetli bir mutfak çıkmış. Lezzet biçimin önünde gidiyor ve çok kaliteli ürünler tatları daha da yoğunlaşmış olarak karşınıza çıkıyor. Neler mi? Örneğin; deniz kokulu ve yoğun iyotlu bir deniz suyuna sahip istiridye… Ya da içi kremamsı olan, olağanüstü bir kefal yumurtası… Her yerde bulunan sıradan bir mozzarella’yla değil, günlük, kendi üretimleri olan taze inek sütü peyniri, aroması güçlü bir Urla erken hasat zeytinyağı ve gerçek ekşi maya ekmeğiyle servis ediliyor. Başka? Kuşkonmaz ve ekşi krema. Anlık olarak ızgaralanan kuşkonmaz, kefirden günlük yapılan ekşi krema, limon kabuğu şekeri, reyhan, beluga havyarı ve fesleğen yağıyla zenginleştiriliyor. Dahası? Son yıllarda ülkemde yediğim en iyi karides… Mavi kuyruk karidesi. Urla’nın Özbek köyüne has. Karidesin kafa ve bacaklarıyla gerçek ‘bisque’ sos hazırlanıp tereyağıyla donduruluyor. Karidesler konyakla flambe edilip, ‘bisque’ tereyağı ve sarmısakla çok ama çok az pişiriliyor. Son dokunuş olarak da gerçek, doğal yani yetiştirme olmayan levrek… Tuzda ve olağanüstü iyi pişirilmiş. Yani kemiği pembe kalmış ve et doğru kıvamda piştiği için jelatinini kaybetmemiş. Çikolatakolikler için de nostaljik bir çikolata ‘frigo’… Deniztuzu ve kuşboku denen en taze antepfıstığıyla… Belki de 2017’de Türkiye’de yediğim en iyi yemeğin özeti!

Vedat Milor

4

Tavsiyeler:

– İstiridye
– Izgara kuşkonmaz
– Mavi kuyruk karidesi
– Deniz levreği

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

YEK, Alaçatı Belediyesi, 35930 Çeşme/İzmir

Telefon:
İnceleme Ekle

3İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Murat Sav 23 Haziran 2022 12:31
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bu vasat yeri hala rehberde tutarak, rehberin güvenilirliğini zedelediğinizin farkında mısınız !

Hilmi 26 Eylül 2020 14:24
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

2020 Ağustos ayında grup olarak gittiğimiz bu mekânda maalesef ki tek güzel sey ambianstı. Yemekler emin olun ki vedat beyin yediği yemekler gibi gelmiyor, hatta hiç gelmiyor. Ana yemeklerimiz saat 00:00’a kadar gelmediği için kalkmak zorunda kaldik. Ara sicaklar basit ve ozensiz pişirilmis(kokorec boreginin hamuru yer yer pismemis vs.). Koy domatesi denilen salatinin icinde 5 6 adet koy domatesi ikiye bölünmüş ve konulmus geriye kalan domatesler market domatesinin dogranip konmasi ile yapilmis. Yesil salata marul ve yesil elmadan olusuyor. Bogurtlenli ve erikli cacik ta 1 (bir) adet böğürtlen tabagin ortasina butun konulmus. İsimlerine aldanarak verdigimiz butun mezeler, ara sicaklar husran. Ustune gelmeyen yemeklerin ucretini talep etmeleri de buyuk fiyasko. 70’lik yeni raki’nin fiyatini da 520 tl olarak adisyon da görüyorsunuz menu de yok. Vedat bey’in gittigi mekan ile bizim gittitimiz mekanin tek ortak özelliği ambiyansi. Alacati da herhangi bir mekanda yediğiniz yemek emin olun burdan daha cok doyurur. Listeden cikmamasi sasirtti beni, cunku Google yorumlarına baktigimiz zaman bizimle ayni problemleri farkli zamanlarda yaşayan bir cok kisi oldugunu gordum. İsletmecisi degismis olabilir, rehbere su an ki durumu ile yakismayan bir mekan.

Murat Sav 27 Ağustos 2020 00:13
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Şef Kemal Demirasal Londra’ya yerleştikten sonra eski lezzet ve yaratıcısından çok uzaklaşmış bir menü. Her ne kadar kendi ekibi mutfakta olsa da hiç bir yemek vasatın üstüne çıkamıyor. Yeniden değerlendirmenizde fayda var .