Babası Bafralı olan Ebru Hanım beni buraya davet etti. Bakırköy’deki bu küçük mekânın sahibi ve ustası Mahmut Bey kelimenin tam anlamıyla bir usta. Çok az tanıdığınız bir insan hakkında genelleme zor ama ben ustanın affına sığınarak iki genelleme yapacağım. Birincisi, çok dürüst, açık sözlü ve kendisine soru sorulunca karşısındakinin duymak istediğini değil, doğruyu pat diye söyleyen biri olduğu. İkincisi de, aynen bu nedenle, çok kişiye ters geleceği. Şahsen benim uygar bulduğum ve takdir ettiğim bir stil. Hayır, odun ateşiyle yanan fırınları yok. Peynirli pidenin peyniri de Karadeniz falan değil. Ama her şey inanılmaz lezzetli. Herhalde bunun ilk nedeni ustanın pide hamuru açma konusunda ülke çapında, hatta dünya çapında olması. Mahmut Usta kendi hakkında konuşmuyor ama Ebru Hanım “Çok erken kalkar ve hamuru hazırlar, taze hamur bitince de dükkânı kapar” diyor. İkinci neden de mutlak iyi kalite un ve maya kullanılması. Pidelerde katkı maddesi yok. Un, tuz, maya ve su… Kavrulmuş kıymalı pideye çiğ soğan katılıyor pişirirken. Çok iyi. Peynirliye bayıldım ben çünkü tam yağlı inek peyniri damak tadıma göre. Ama tek bir pide yerseniz pastırma-yumurtalı derim. Üzerine de Ebru Hanım’ın tavsiyesiyle azıcık limon sıktım ve yakıştı. Şu anda bile düşünürken ağzım sulanıyor.

Vedat Milor

4.5

Tavsiyeler:

– Tüm pideler

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Tokalak Bafra Pidecisi, Zeytinlik Mahallesi Yakut Sokak No:58 /1 Bakirkoy

Telefon:
İnceleme Ekle

5İncelemeler

captcha-input
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Ahmet akbulut 15 Kasım 2018 16:18
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Pidelerini iç harcı daha iyi olabilir. Hamuruna benim de söylebilecek birşeyim yok. Gayet çıtır ve lezzetli. Özellikle kıymalı pidesinde iç harcını pek sevemedim. Pideyle uyumlu değil gibiydi. Hamuru pişmiş hazırda bekletilen kıyma servise yakın konulmuş gibiydi.

Onur Demir 28 Ekim 2018 22:17
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bakırköy sakinlerinin bildiği, küçük ve taze hamuru bitince dükkanı kapatıp giden bir işletme. Pidelerinin çıtırlığını başka bir yerde bulmak çok zor.

Erkam 28 Ekim 2018 01:59
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bafra pidesinin harcindaki tuzu fazla kaçırdıkları oluyor ama gerçekten lezzetli ve müdavimi olduğum bir mekan, Pastırmalı pidesi de güzel.

Yusuf Mesoğlu 28 Ekim 2018 00:36
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Uzun süre ülke dışında bulunuduktan sonra havaalanından evine uğramadan Tokalak’a gelenine rastladım.Yirmi küsur senedir giderim,hiçbir gün lezzetten yana hayalkırıklığı yaşamadım.Ancak servis ve davranış konusunda aynı yüksek beklentiye girmemek gerek.Üzülebilirsiniz.Hiç farketmez Tokalak’ta dünyanın en iyi pidesini yersiniz.Nokta.

Alev Tezcanlı 25 Ekim 2018 19:37
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çocukluğumdan beri vazgeçemediğim tek lezzet…