Babası Bafralı olan Ebru Hanım beni buraya davet etti. Bakırköy’deki bu küçük mekânın sahibi ve ustası Mahmut Bey kelimenin tam anlamıyla bir usta. Çok az tanıdığınız bir insan hakkında genelleme zor ama ben ustanın affına sığınarak iki genelleme yapacağım. Birincisi, çok dürüst, açık sözlü ve kendisine soru sorulunca karşısındakinin duymak istediğini değil, doğruyu pat diye söyleyen biri olduğu. İkincisi de, aynen bu nedenle, çok kişiye ters geleceği. Şahsen benim uygar bulduğum ve takdir ettiğim bir stil. Hayır, odun ateşiyle yanan fırınları yok. Peynirli pidenin peyniri de Karadeniz falan değil. Ama her şey inanılmaz lezzetli. Herhalde bunun ilk nedeni ustanın pide hamuru açma konusunda ülke çapında, hatta dünya çapında olması. Mahmut Usta kendi hakkında konuşmuyor ama Ebru Hanım “Çok erken kalkar ve hamuru hazırlar, taze hamur bitince de dükkânı kapar” diyor. İkinci neden de mutlak iyi kalite un ve maya kullanılması. Pidelerde katkı maddesi yok. Un, tuz, maya ve su… Kavrulmuş kıymalı pideye çiğ soğan katılıyor pişirirken. Çok iyi. Peynirliye bayıldım ben çünkü tam yağlı inek peyniri damak tadıma göre. Ama tek bir pide yerseniz pastırma-yumurtalı derim. Üzerine de Ebru Hanım’ın tavsiyesiyle azıcık limon sıktım ve yakıştı. Şu anda bile düşünürken ağzım sulanıyor.

Vedat Milor

4.5

Tavsiyeler:

– Tüm pideler

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Tokalak Bafra Pidecisi, Zeytinlik Mahallesi Yakut Sokak No:58 /1 Bakirkoy

Telefon:
İnceleme Ekle

12İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Mehmet Can Doğan 24 Kasım 2019 12:34
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çoğu kişiye salaş gelip içeri girmekten imtina edeceği bir mekandan inanılmaz lezzet fışkırıyor. Bir sürü eksi tarafı sayabiliriz ama bunlardan hiç birisi pide ile ilgili olmaz. Pideler son derece guzel ve lezzetli. Kesinlikle tavsiyedir

Yavuz Kaan Demir 21 Eylül 2019 10:14
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bafra’lıyım bafrada bile böyle lezzeti bulmak zor, pastırmalı efsane lezzetli.

zühtü 15 Haziran 2019 20:38
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Konyalı olarak etliekmek mi tokalak mı ikilemine düşecek kadar lezzetli!

Erdem Sinan 14 Haziran 2019 19:28
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çıtır çıtır olması ayrı bir keyif veriyor insana. İç malzeme hamur oranı ancak bu kadar dengeli olabilir.

Ismail 12 Haziran 2019 23:49
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bakirkoyde bulunan bu isimle iki tane pideci var ve bunlarin birbiriyle karistirilmamasi gerekir. Capacity e yakin olan Mahmut ustadir. Zuhuratbaba da olan pidecinin Mahmut ustayla uzaktan yakindan alakasi yoktur. Asagidaki bi kac yorumda o dukkanda yenilen pidelerin sonucu olsa gerek.

İbrahim Tunç 23 Nisan 2019 20:59
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bugün bir işim olduğu için Bakırköydeydim gelmişken burada yemek yemek istedim. Hamuru gerçekten cok güzel çıtır özetle sadece pide yemek için gitmem ama oradaysam giderim. Heran azar yiyebilirsiniz dikkatli olun 🙂

Irmak 6 Şubat 2019 14:42
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Hamuru gerçekten çıtır ama iç malzemesi %80 soğan, %20 kıyma diyebiliriz. Ayrıca lezzetten çok daha önemli şeyler vardır: güleryüz, esnaflık vs. Bunları bu mekanda asla bulamazsınız. Vedat Milor’u bile tersleyecek kadar kaba ve görgüsüz insanlardır. Sırf çıtır hamur için o negatif enerji dolu dükkana girilmez bence. Ufacık bir eleştiride azar işitirsiniz benden söylemesi.

Ahmet akbulut 15 Kasım 2018 16:18
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Pidelerini iç harcı daha iyi olabilir. Hamuruna benim de söylebilecek birşeyim yok. Gayet çıtır ve lezzetli. Özellikle kıymalı pidesinde iç harcını pek sevemedim. Pideyle uyumlu değil gibiydi. Hamuru pişmiş hazırda bekletilen kıyma servise yakın konulmuş gibiydi.

Onur Demir 28 Ekim 2018 22:17
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bakırköy sakinlerinin bildiği, küçük ve taze hamuru bitince dükkanı kapatıp giden bir işletme. Pidelerinin çıtırlığını başka bir yerde bulmak çok zor.

Erkam 28 Ekim 2018 01:59
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bafra pidesinin harcindaki tuzu fazla kaçırdıkları oluyor ama gerçekten lezzetli ve müdavimi olduğum bir mekan, Pastırmalı pidesi de güzel.

Yusuf Mesoğlu 28 Ekim 2018 00:36
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Uzun süre ülke dışında bulunuduktan sonra havaalanından evine uğramadan Tokalak’a gelenine rastladım.Yirmi küsur senedir giderim,hiçbir gün lezzetten yana hayalkırıklığı yaşamadım.Ancak servis ve davranış konusunda aynı yüksek beklentiye girmemek gerek.Üzülebilirsiniz.Hiç farketmez Tokalak’ta dünyanın en iyi pidesini yersiniz.Nokta.

Alev Tezcanlı 25 Ekim 2018 19:37
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çocukluğumdan beri vazgeçemediğim tek lezzet…