Gerçekten tarihi bir işletme burası. Ancak tarihi olmak; başarının ne ön koşulu, ne de garantisi. Tarihi olduğunu iddia eden, belki gerçekten de tarihi olan pek çok işletme var ama köprünün altından çok sular akmış. Kurucu aileler işletmeyi satmış, devretmiş. Bazen işin kolayına kaçılmış, bazen eski ustaların yerine yenileri yetişmemiş, bazen de aşırı ticarileşme yüzünden yemekler sıradan malzemeler ve endüstriyel yağlarla hazırlanır olmuş. Kısacası iyi yemek değil, marka satılır olmuş. Kalkanoğlu, bu genel kurala istisna teşkil eden nadir işletmelerden. Başarının sırrı çok basit: Bildiğini yapacaksın. İyi malzeme kullanacaksın. Özen göstereceksin.

Vedat Milor

  • Lezzet
4

Tavsiyeler:

– Pilav
– Kavurma
– Hoşaf
– Turşu

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Tarihi Kalkanoğlu Pilavı, Pazarkapı Mahallesi, Tophane Cami Sk. No:3, 61200 Merkez/Ortahisar/Trabzon

Telefon:
İnceleme Ekle

6İncelemeler

captcha-input
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Mustafa Kumbaracı 17 Aralık 2018 16:11
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Aralık 2018’de 4 günlük Trabzon seyahatimizin birinci gününde tripadvisordan bulmuştum bu mekanı. Trabzon’da yaşayan arkadaşıma sorup ondan da geçer not alınca gitmeye karar verdik.
Lokantanın oturum düzeni, masalar, iç ortam beni gerçekten etkiledi. 2 kişi için 1 tabak kuru fasülye, 1 tabak kavurma, 1 tabak pilav, hoşaf ve turşu sipariş ettik. Yemekler bugüne kadar yediklerimin en iyisi değildi fakat ortalamanın çok üstündeydi. Mekanın tarihi dokusunu, kuşaktan kuşağa devam eden bir kaliteyi hissediyorsunuz. Trabzon’a yolunuz düşerse mutlaka siz de deneyin derim.

Metin Uçar 4 Kasım 2018 15:11
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Trabzondaki bu küçük mekanda Kurufasulye, Kavurma, Pilav ve Kayısı Hoşafı ve Turşu dışında aklıma gelen gelen başka bir ürün hatırlamıyorum. Kuru Fasulye vasatın üstünde… Ben gittiğimde pilav üstüne az kavurma yerim. Üzerine birde kayısı hoşafı… Bence kemik suyu ve tereyağla yapılan Kalkanoğlu Pilav şimdiye kadar yurt içinde ve yurt dışında yediğim en lezzetli pilav… Baba Taner Bey ve oğulları işin başında… En güzeli de bu… Bu tür mekanların ve lezzet reçetelerinin gelecek kuşaklara aktarılmasi çok önemli… Bence Pilavda 1 numara

FATİH EROL 31 Ekim 2018 17:01
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Ben pilavı biraz tereyağlı severim. O yüzden Trabzon pilavcısı denilince bol tereyağlı bir pilav aklıma gelir. Kalkanoğlu pilavcısı bu açıdan oldukça başarılı. Ancak doğrusu İstanbul’da da bir pilavcı var ve orası benim damak tadıma biraz daha yatkın geldi. Kavurma ve fasulyeleri oldukça başarılı. Karışık yenilmesi ve mutlaka hoşaf içilmesini öneririm.

Pelin Tatlıcı 29 Ekim 2018 08:46
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

yöresel mutfak ve esnaf lokantasında ilk aradığım şey taze doğal malzeme ve kullanılan yağdır. kalkanoğlu tüm yemekleri tereyağ ile yapıyor ve yöresel malzeme kullanıyor. sonuç bence şahane

Den 28 Ekim 2018 22:02
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kapıdan girdiğiniz ilk anda, tarihi dokuyu ve yaşanmışlık hissini çok iyi alacağınız bir yer.Bir tabak pilav ve bir bardak hoşafın size ne kadar anlamlı ve lezzetli gelebileceğini göreceksiniz.Pilav bitince dükkan kapanıyor diye duymuştuk.Kesinlikle gidilmeli..

bora nayir 26 Ekim 2018 21:18
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

yerken bir pilav nasıl bu kadar iyi olabilir diyceksiniz ayrıca hoşafıda kesinlikle denenmeli.