Gerçekten tarihi bir işletme burası. Ancak tarihi olmak; başarının ne ön koşulu, ne de garantisi. Tarihi olduğunu iddia eden, belki gerçekten de tarihi olan pek çok işletme var ama köprünün altından çok sular akmış. Kurucu aileler işletmeyi satmış, devretmiş. Bazen işin kolayına kaçılmış, bazen eski ustaların yerine yenileri yetişmemiş, bazen de aşırı ticarileşme yüzünden yemekler sıradan malzemeler ve endüstriyel yağlarla hazırlanır olmuş. Kısacası iyi yemek değil, marka satılır olmuş. Kalkanoğlu, bu genel kurala istisna teşkil eden nadir işletmelerden. Başarının sırrı çok basit: Bildiğini yapacaksın. İyi malzeme kullanacaksın. Özen göstereceksin.

Vedat Milor

  • Lezzet
4

Tavsiyeler:

– Pilav
– Kavurma
– Hoşaf
– Turşu

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Tarihi Kalkanoğlu Pilavı, Pazarkapı Mahallesi, Tophane Cami Sk. No:3, 61200 Merkez/Ortahisar/Trabzon

Telefon:
İnceleme Ekle

24İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Derya Gültekin 12 Ağustos 2023 15:18
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Lezzetler yerinde sadece gelen turşunun ev yapımı Trabzon’a has turşu olmasını isterdim. Bim turşusu gibiydi maalesef.

Gökhan Atila 19 Temmuz 2022 09:01
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Lezzet Rehberi’ne güveni zedeleyen yerlerden biri daha.

İyi pilav nasıl olur, hepimiz biliyoruz sanırım. Tane tane olur. Buradaki pilav ise lapaya yakın kıvamda. Kuru fasulye vasat. Kavurma sert ve lezzetsiz. Hoşafın şekeri bayıyor. Nitekim mekanın neden boş olduğu belli. Ancak benim gibi Vedat Milor Lezzet Rehberi kurbanları geliyor.

Ve: Pos yokmuş, yani kredi kartı yok. Nakit bulundurun derdim ama bence gerek yok, hiç gelmeyin daha iyi.

Nihat Eryılmaz 23 Mayıs 2022 13:34
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kalite,lezzet fiyat dengeli. Ellerine sağlık

Volkan Kıran 19 Mayıs 2022 21:50
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Eski gelenek ve alışkanlıklar devam edilmeye çalışılıyor. “Menüye şunu da ekleyelim, bunu da yapalım” düşüncesine kapılmamışlar. İyi oldukları ürünleri en iyi ve geleneksel şekilde sunmaya devam ediyorlar. Erken saatlerde kavurma ve pilav bitiyor. “Neden daha fazla yapmıyorsunuz” diye sorduğumuzda ise “yıllardır aynı bakır kazanları ve aynı ölçüleri kullanırız” diye cevap veren mütevazı işletme. Açılış hikayesini yerinde öğrenmeniz ziyaretinizi daha doyurucu kılacaktır.
Kuru fasulyeyi de denemenizi tavsiye ederim.
Saygı ve sevgiyle…

Uğur Günaydın 22 Nisan 2022 18:55
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yağ felaket kötü.
Sanırım Vedat Milör pandemi öncesi gitmiş.
Pandemi öncesi iyiydi, şimdi kalitesiz malzeme kullanıyorlar.
Midem mahvoldu.
Hatta emin olmak için 15 gün sonra tekrar gittim, gene midemi mahvetti.
Bir daha asla.

Bence bu tip tavsiyeler yılda bir kez(en az) yenilenmeli.
Yoksa yanıltıcı olur.

Onur Doğan 24 Eylül 2021 00:26
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yorum ve ya puanlamaya ihtiyacı olmayan bir mekan. Yemeyen kesinlikle pişman olur.

Emirhan 22 Haziran 2021 18:01
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Her şeyi ile harika! Şu ana kadar yediğim şeyler pilav değil gibi 🙂 fasulyeyi ikram ettiler sağolsunlar. Gidip yiyin derim.

Ahmet Yunus Keleşoğlu 24 Ağustos 2020 11:16
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

8 sene evvel yediğimden farklı değil. Bu güzel bir durum. Pilavın rengi, yağı, suyu normal bir pilav gibi değil. Çalışanlar ilgili. Kavurması ve kuru fasülyesi karadenizde yenen ortalamanın biraz üstünde bir lezzet. Hoşafın şeker dengesi çok iyiydi.

Ünal Deniz 21 Ağustos 2020 09:57
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çok beğendik yumuşacık et ağızda dağılan bir kavurma hoşafı da çok iyi
Tebrik ediyorum çok iyi bir mekan

Suedanur Ezirganlı 13 Haziran 2020 20:27
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bu gün Tarihi Kalkanoğlu pilavcısına gittim açıkçası her yerde övülüyordu kavurmalı pilav ve bir tabak kuru aldım yanında da hoşaf açıkcası kavurması da pilavı da kötüydü annemi götürmüştüm o bile kızım evdw yaptığımız daha güzel dedi kavurmasında da kötü bir koku vardı kuru fasülye yağda yüzüyordu kavurmayı gidin Rizede lale lokantasında ya da ne biliyim liman lokantasında bin kat daha iyi

Hasan Turan Karatepe 6 Aralık 2019 11:40
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Pilavın rengi ve kavurmanın kokusu bile kaliteyi gösteriyor. Temmuz 2019’da 5 ve 13 yaşındaki oğullarımla ve eşimle tadını hala hatırladığımız bir yemek yedik. Uzun yıllar boyunca kavurma tadında bir değişiklik olabilir, bunu etkileyen çok fazla parametre var. Hatta test edenin alıcı ve değerlendirici reseptörlerinde bile değişiklik oluyor 🙂 işletme sahiplerinin rahat ve misafirperver tutumu da bizim için önemliydi. Herkese öneririm.

serdar 29 Kasım 2019 22:01
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Maalesef Vedat bey, ben 20 yıl önce lezzetine doymadan 500 gr yediğim bu mekana son gidişimde hüsrana uğradım, babadan oğula geçmiş ama lezzet ve kalite geçememiş, listenizde kalması konusunda bir daha düşünün.

YK 16 Eylül 2019 23:23
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Acikcasi pilav yemek icin gidilir mi gidilmez mi ikilemine dustugumuz bir ziyaretti. Normalde evde pilav yemedigimiz halde onumuze gelen baldo olmayan pilava bastan bir burun kivirdik ama yanilmisiz. Pilav son derece lezzetliydi tek basina bile yenilebilirdi. Pirinci kavurarak degilde haslayarak cektirme yontemiyle yaptiklari, gorunusune kanmayip kaliteli bir malzeme sectikleri icin pilav baska bir segmente gecmisti, Neticede 1.5 porsiyon yedik. Tursu guzeldi, hosaf standart, kuru fasulyesi yiyemedik (Karedeniz deki basarili tadimlar sonrasi buranin kuru fasulyesini basarili bulmadik) ustune koyduklari etin rahiyasi zaten pilavin icindeydi ,buda uzun sure kemikli etlerin kaynatilmasi ; sonunda tereyag ile taclandirarak lezzet transferi soz konusuydu. Ayni basari hamsikoy sutlacindada yakalanmis. Ortam hos servis de iyiydi. Bu kadar basit yemegi bir suru artiyi bir araya getirerek standartlarin disina cikarmak bu olsa gerek. Emeklerine saglik. Cizgileri daim olsun.

Enes 21 Temmuz 2019 15:25
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Pilav ve kavurma gayet lezzetliydi. Hoşaf ise harika. Pilavdan yükselen o harika tereyağ kokusu beni mest etti ancak biraz yağlı geldi bana. Hoşaf ise gayet güzel ancak arkadaşlarım biraz şekerli buldu. Mekan küçük ama güzel. Bu kalitede fiyatlar bence iyi.

Sinan Çavuşoğlu 21 Mart 2019 20:57
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Genelde yolum istiklale düşerse uğramaya çalışırım.Bu ürün kalitesinde ve sadelikte en basit kuru fasülye kavurma gibi basit yemekleri yemek bile zor olabiliyor.mekanın artısı ürünlerinde pilavın tereyağlı kavurmanın üst kalite kuru fasülyenin de benim sevdiğim gibi olması idi. Umarım kalitelerini bozmazlar

ERHAN YAYLI 3 Mart 2019 08:23
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Mekana girince 50 yıl geri gitmiş gibi hissettiriyor, bu muhteşem bir özellik. Pilavını çok beğendik fakat kuru fasülyesi pilavından çok daha iyiydi.

Ferit Taşdemir 12 Ocak 2019 22:08
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bir lezzetin anatomisi pilav ve kavurma. hoşaf ve sütlaç ta kesinlikle denenmeli az az ama hepsininde yenmeli.Birini yesem diğerinin hatrı kalıyor.

GOKAY YILDIRIM 22 Aralık 2018 18:09
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Her canli bu lezzetlerin tadina muhakkak bakmali. Pilav ustu kavurma enfes. Kurufasulye cok iyi. Hosaf cok iyi bir yanci. Sutlac da harika bir bitiris oldu. Lutfen gidin…

Mustafa Kumbaracı 17 Aralık 2018 16:11
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Aralık 2018’de 4 günlük Trabzon seyahatimizin birinci gününde tripadvisordan bulmuştum bu mekanı. Trabzon’da yaşayan arkadaşıma sorup ondan da geçer not alınca gitmeye karar verdik.
Lokantanın oturum düzeni, masalar, iç ortam beni gerçekten etkiledi. 2 kişi için 1 tabak kuru fasülye, 1 tabak kavurma, 1 tabak pilav, hoşaf ve turşu sipariş ettik. Yemekler bugüne kadar yediklerimin en iyisi değildi fakat ortalamanın çok üstündeydi. Mekanın tarihi dokusunu, kuşaktan kuşağa devam eden bir kaliteyi hissediyorsunuz. Trabzon’a yolunuz düşerse mutlaka siz de deneyin derim.

Metin Uçar 4 Kasım 2018 15:11
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Trabzondaki bu küçük mekanda Kurufasulye, Kavurma, Pilav ve Kayısı Hoşafı ve Turşu dışında aklıma gelen gelen başka bir ürün hatırlamıyorum. Kuru Fasulye vasatın üstünde… Ben gittiğimde pilav üstüne az kavurma yerim. Üzerine birde kayısı hoşafı… Bence kemik suyu ve tereyağla yapılan Kalkanoğlu Pilav şimdiye kadar yurt içinde ve yurt dışında yediğim en lezzetli pilav… Baba Taner Bey ve oğulları işin başında… En güzeli de bu… Bu tür mekanların ve lezzet reçetelerinin gelecek kuşaklara aktarılmasi çok önemli… Bence Pilavda 1 numara

FATİH EROL 31 Ekim 2018 17:01
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Ben pilavı biraz tereyağlı severim. O yüzden Trabzon pilavcısı denilince bol tereyağlı bir pilav aklıma gelir. Kalkanoğlu pilavcısı bu açıdan oldukça başarılı. Ancak doğrusu İstanbul’da da bir pilavcı var ve orası benim damak tadıma biraz daha yatkın geldi. Kavurma ve fasulyeleri oldukça başarılı. Karışık yenilmesi ve mutlaka hoşaf içilmesini öneririm.

Pelin Tatlıcı 29 Ekim 2018 08:46
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

yöresel mutfak ve esnaf lokantasında ilk aradığım şey taze doğal malzeme ve kullanılan yağdır. kalkanoğlu tüm yemekleri tereyağ ile yapıyor ve yöresel malzeme kullanıyor. sonuç bence şahane

Den 28 Ekim 2018 22:02
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kapıdan girdiğiniz ilk anda, tarihi dokuyu ve yaşanmışlık hissini çok iyi alacağınız bir yer.Bir tabak pilav ve bir bardak hoşafın size ne kadar anlamlı ve lezzetli gelebileceğini göreceksiniz.Pilav bitince dükkan kapanıyor diye duymuştuk.Kesinlikle gidilmeli..

bora nayir 26 Ekim 2018 21:18
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

yerken bir pilav nasıl bu kadar iyi olabilir diyceksiniz ayrıca hoşafıda kesinlikle denenmeli.