Tanıdığım çok insan var, hafta sonları kafa dinlemek içim Bodrum’a uçuyorlar. Daha fazla yorulup geri geliyorlar. Ben onların yerinde olsam Muğla’ya uçarım. Karabağ yaylasındaki Süpüroğlu lokantasında bir öğle yemeği için. Gitmeden önce de telefon eder ve özellikle bir oğlak büryan yani kapağı çamurla sıvanmış kuyuda pişen oğlak ısmarlarım. Tadını tarif imkansız. Dana gibi narin, kıvırcık kuzu gibi lezzetli. Odun ateşinde pişince de tadı bir başka oluyor. İsterseniz önce bir oğlak tandır deneyin. Sonra da bir oğlak döş. Oğlak tandırın özellikle böbrek yatağı ve sonra da incik kısmını tavsiye ederim. Bu arada yanındaki pilavın da ne kadar mükemmel olduğuna dikkatinizi çekerim. Oğlak döş gerçek bir başyapıt. Artık bundan lezzetlisi olmaz derken önünüze (önceden ısmarladı iseniz) büryan kebap geliyor. Kapağı çamurla sıvanmış kuyuda pişmiş. Hiç ateş görmemiş. Küllerin sıcaklığı ile ve tam kıvamında pişmiş. Peki büryanın en lezzetli kısmı neresi? Sadettin Bey bu işin özünü veciz bir şekilde ifade ediyor: “Etin en lezzetli kısımları ateş ve güneş görmeyen kısımlardır.”

Vedat Milor

5

Tavsiyeler:

– Oğlak tandır
– Oğlak döş
– Kuru börülce
– Patlıcan, patates ve biberli kavurma

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Orhaniye Mah. Süpüroğlu Mevki Karabağlar Yaylası No:56,, 48000 Muğla Merkez/Muğla

Telefon:
İnceleme Ekle

3İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Özlenen İzel Uzun 30 Ağustos 2019 12:38
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Merhaba, geldik buradayız. Önerdiğiniz gibi tandır sipariş ettik. Meze olarak börülce, kızartma tabağı iki tane de içli köfte. Börülcesi gerçekten harikaydı, fakat tandır oldukça kuru ve lezzetsizdi. Sipariş ettiklerimizden sadece deniz börülcesine lezzetli diyebiliriz.

Fatma 7 Haziran 2019 23:22
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Ambiyansı mükemmel diğer şeyler onu gölgeleyemiyor mutlaka gidilebilir

Arif İlman 17 Kasım 2018 17:42
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Mekan el değiştirdi. İş yeri sahibi Sadettin Bey olsa da işleten başkası.
Otları ile meşhur ve akla gelmeyecek sayı ve çeşitte ottan, harika lezzetler yapılan Muğla’da; döş, büryan, tandır gibi etin daha doğrusu oğlak etinin en has halini görme ihtimaliniz var…. Vardı..!
Ancak yörede üst düzey, yoğun ve kaliteli bir et kültürü olmadığı için, bu tatları her zaman ve aynı standartta bulmanız artık mümkün değil.
Doğal ortamında yetişmiş leziz hayvanlar yok, eski ustalar artık işi bıraktı, bu yemekler aşırı zahmetli ve zaman isteyen yemekler, ısrarlı bir şekilde kaliteli et talebi maalesef yok, ticari saikler daha ön planda…. Ve bir sürü sebep.
Yine de Süpüroğlu ve ayni lokasyonda yakın yerlerde tandır/döş yenilebilir.
Özel sipariş olmadıkça önceden hazırlanmış yemekler fırında ısıtılarak geliyor.
Bazen yanık, bazen etin tadını bastıran aşırı salça, bazen de yeterince pişmemiş olma ihtimali var.
Kalite ve lezzet maalesef garanti değil.
Lime lime, has et kokulu, taze ve gerçekten kuyuda ya da hamurla kapağı sıvanmış tencerede pişen et lezzeti aramayın.
Buralara kadar gelmişken, ilginçtir ama salaş/eski bir kaç küçük esnaf lokantasına uğrayıp köftenin tadına bakmak sizi daha çok memnun edecektir.