Salim Usta,1934 yılında kurulan ve kuşaktan kuşağa aktarılan iyi bir esnaf lokantası. Aile olarak ocağın başındalar. Ailenin oğlu Metin Bey hem bu işin başında yetişmiş hem de gastronomi eğitimi almış biri.

Bir esnaf lokantası olsa da fiyatlar salaş esnaf lokantalarına göre biraz daha yüksek. Ancak bunu yemek kalitesinin yüksekliği ile telafi ediyorlar. Pideli tırnak paça, işkembe çorbası, Zülbiye kebabı, acılı tava ve keşkek özellikle denenmesi gereken yemekler arasında. Bunlardan Afyon’da özellikle kışın sabah kahvaltısında tercih edilen keşkek için ayrı bir parantez açmamız gerekir. Bakır güğümlere lola kemiği ilave edilerek geceden taş fırına sürülüyor. Ağır ağır pişerken kemiğin bütün jelatini ortaya çıkıyor ve sabah kahvaltısı için servise hazır hale geliyor. Üzerinde kaliteli bir tereyağı ile ya da kaymakla servis ediyorlar.

Salim Usta’da kuzu tandır da yapılıyor ve genellikle gün ortasında bitiyor. İyi olsa da, et hemen yakınındaki Aşçı Bacaksız’daki Afyon kebabına göre biraz kuruydu. Aşçı Bacaksız’ın hem lezzet hem de pişirme istikrarı açısından bu yemek için daha iyi olduğunu düşünüyoruz.

Tavsiyeler:

  • Pideli tırnak paça
  • İşkembe çorbası
  • Keşkek
  • Acılı tava
  • Zülbiye kebabı
  • Kaymaklı ekmek kadayıfı
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Salim Usta, Burmalı, Millet Caddesi, Uzun Çarşı Gç. No:27 A, 03200 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar

İnceleme Ekle

2İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
C.hüseyin 3 Ekim 2022 08:45
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Salim usta her ay yerim ve muadillerine göre kalite ve fiyatta çok başarılı , aşçı bacaksızdan kaliteli kuzuları

vmilor 16 Eylül 2022 16:32
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Salim ustada sanırım en az 4 yıldır yemek yerim. Eski küçük dükkanındaki lezzet şimdilerde yok maalesef. Kendi öncesine göre eksi puan yazsak da ortalama üstünde tabi.