Kışın zaman geçirdiğim Moda semtinde çok iyi bir kafe. Kahveleri dışında sahibi Kaan Değer’i de çok takdir ediyorum. 30 kişi beklese bile kahveleri tek tek ve sipariş sonrası, taze hazırlıyor. Ülkemizde bulunan en taze ve kaliteli kahveleri tedarik etmeye çalışıyor. Benim denediğim Etiyopya Sidamo gerçekten çok iyi bir kahve. Kavurma konusu ayrı bir ihtisas alanı ve anladığım kadarı ile dünyada belli başlı dört kavurma biçimi var: City, Vienna, French ve espresso. En güçlü olan espresso kavurma ille espresso’da kullanılır diye bir kural yok. Bu biraz zevke bağlı. Ben çok güçlü olmayan kavurmaları tercih ediyorum. Türk kahvesine gelince, bu öğütme inceliğine verilen bir isim ve bu metod Türk kahvesi demlemesine uygun bütün çekirdekler ile yapılabilir. Tabii ki iyi öğütmek için değirmen gerekiyor. Kahvenin piştiği cezve de önemli. Rafine’de kullanılan el yapımı bakır ve içi 1000 ayar gümüş alaşım. Derece ve tartı da önemli. Rafine Bar’da Türk kahvesi için Tanzanya, Burundi, Etiyopya, Kenya ve Ruanda gibi farklı çekirdekler kullanılıyor. Hasata göre bu kahveler -aynı şarapta olduğu gibi- farklı özellikler taşıyor. Bunların aromaları farklı olduğu için arka arkaya iki-üç kahve içip kıyaslama yapmak çok ilginç. Aralarındaki ortak nokta; ‘premium Afrika’ çekirdekleri kullanıldığı zaman kahvenin alışılmış acı tadının kaybedilmesi, kahvenin daha zarif ve aromatik olması. Bir fincan Türk kahvesi için burada 9 gram kahve ve 64 gram su kullanılıyor. Demleme süresi 2.5 dakika. Hedeflenen final sıcaklık ise 93 derece. Daha yükseği kahveyi yakıp acılaştırıyor. Bakır cezvede ısı kaynağı kesildiğinde ısınma direkt duruyor. En son olarak da sunumun telvelerin çabuk dibe çökmesini sağlayacak şekilde dizayn edilmiş bir fincanda yapılması önemli. Şimdi soralım kendimize: Önce kahveyi taze kavurmayı bıraktık, paketledik. Sonra kahve çekirdeği konusunda soru sormamaya alıştırıldık. Dahası otomatik makinelerde Türk kahvesi pişirmeye başladık. Bunun da ötesinde sıcak sudan yapıyoruz kahveleri. Bu durumda acaba bize layık görülen kahvelere ‘Türk kahvesi’ demekle kendimizi aşağılamış olmuyor muyuz?

Vedat Milor

Tavsiyeler:

  • Espresso
  • Genel olarak tüm tatlılar, özellikle Basque cheesecake
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Caferağa, Nene Hatun Sk. 3 A, 34710 Kadıköy/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

5İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Arda 7 Aralık 2022 20:29
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

San sebastian keki ve latte denedik. 2 arkadaş gittik mekan dolu değildi. Hem kek hem kahve de güzeldi. Fiyatlar uygun denemez ancak insan bu fiyatlara en azından lavaboyu daha temiz ve elini kurulayacak kağıt havlu bekliyor. Bunun dışında paylaştığınız için böyle güzel kek yediğimiz için çok mutluyuz. Elinize sağlık…

Cenk ERMİŞ 14 Ocak 2022 09:13
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

En sevdiğim mekanlardan biri. Güzel kahve içmek istiyorsam buraya gidiyorum. En son gittiğimde 2 latte 1 brownie’ye 85 TL ödedik, biraz düşündürttü.

Uluğ Atasoy 4 Temmuz 2021 11:53
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Vedat Milor’un olumlu yorumunlarından etkilenerek Rafine Espresso Bar’ı bu sabah denedim. Espresso oldukça kötüydü. Başka da bir şey denemedim. Tuvalet küçük ve kağıt havlu yok. Vs.

Berivan 27 Haziran 2020 09:03
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Uzun zamandır güvenerek gittiğimiz bir mekan. Kahvelerini çok seviyoruz, kesinlikle önerimizdir. Başta cheesecake olmak üzere tatlılarını da çok seviyoruz. Yolunuz düşmese bile düşürün ve şans verin:)

Gürkan 13 Eylül 2019 14:08
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Geçen cuma günü gittiğimizde bizle ilgilenilmedi. Çıkmak zorunda kaldık.
Şöyle oldu olay: Masalar doluydu bir masada (tek o boştu) tek bir sandalye vardı(2 kişiydik) boştaki sandalye bardaki kişinin arkadaşının(veya müşteri) arkasındaydı. Barın önünde beklerken muhabbetlerine devam ettiler. Yukarısı müsait mi dedik(yukarı çıkan merdiven var) yok orası dediler. Gözlerinden kaçtık gibi bir durum yok yani zaten ufak bir mekan. Bekleyin biraz deseler ayakta bile beklerdik. Ya da açıkça sizi sevmedik gidin deseler daha samimi olurdu.

Mekana 2. gidişimiz. Oranın san sebastian cheesecake’ini çok sevmiştik. Hem onu yiyememek hem de gördüğümüz davranış açıkçası sinirden kudurttu beni. Aynı lezzeti bulamıyorum ama ne yazık ki bir daha gitmem.