Herkes Mersin’e giderken biz tersine gidiyoruz! Batı’da insanlar hangar gibi devasa, endüstriyel mutfağa sahip lokantalar yerine küçük ve samimi yerleri tercih ediyorlar. Onlar için önemli olan görmek ve görülmek değil. Önemli olan yemeğe özen gösterilmesi. Büyük kapasiteli yerlerde bu özeni göstermek mümkün değil. Ama her küçük lokantanın da bu özeni gösterdiği söylenemez. 60 yıllık bir geleceği sürdüren Necip Usta bahsettiğim özeni gösterenlerden. Sabah 5’ten akşam 7:30’a kadar hizmet veriyor. Kuzu ayaktan yapılan paça çorbaları ile övünmekte haklılar. Paça temizlendikten sonra ocakta 4 saat pişiyor. Eti kemiğinden sıyrılacak duruma geliyor. İçerisinde yağ, un ve manda yoğurdu bulunan terbiyesi de ağzınıza layık. Özellikle manda yoğurdu büyük bir fark yaratıyor. Bu paçaya notum 10 üzerinden 10! Patates püresi ile sunulan dana kavurma da başarılı. Her gün gidip farklı yemekler yiyebileceğiniz güzel bir mahalle lokantası.

Ta :

  • Paça Çorbası
  • Dana Kavurma
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Paçacı Necip Usta, Akşemsettin, Sarıgüzel Cd. 2A D:B, 34080 Fatih/İstanbul

İnceleme Ekle

5İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Gökhan Atila 3 Şubat 2023 17:28
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Ben ayak paça kültürüne hakim değilim ama yılda 2-3 içerim. Bu mekan düzgün, temiz, özenli. Tekrar tercih edeceğim bir yer olacak ama farklı yemekleri için.

Neden ayak paçayı tekrar tercih etmeyeceğim:
* Ayıklanmış istedim ama yine de bolca kemikle servis edildi. Ne yapıyoruz o kemikleri? Emip çıkarıyor muyuz? 🙂 Kültürünü bilmediğim için merak ettim.
* Ben genelde terbiyeli tercih etmem ama burada sadece terbiyeli vardı.
Kendimi kolajen depolanmış gibi hissedemedim. O kolajenler dudaklarıma yapışmadı. Örneğin yolunuz düşerse İzmir’de Abbas Usta’da içmenizi tavsiye ederim. Fiyatı buradan muhtemelen %50 civarı fazladır ama hem miktarı fazladır, hem de niteliği yüksektir, kolajene doyarsınız.
* Koku hayli var haliyle. Ama bu doğası gereği tabi. Eleştiri olarak almayın.
* Sarımsak kapları kullanışsız. Dökmek zor ve sadece suyu dökülüyor.
* Eleştiri değil merak:Ülkede manda kalmadı. Acaba terbiye halen manda yoğurdu ile yapılıyor mu?

Ilke Celik 10 Aralık 2022 22:58
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

10 Aralik, 2022 tarihinde ilk kez gittigim Pacaci Necip beni bir miktar hayal kirikligina ugratti. Corba baska yerde yediklerimizden biraz farkli, yuzde yuz kuzu ancak meyanesi biraz yogun. Lezzet olarak iyi ancak mekan hijyen olarak cok kotu durumdaydi. Masalarda musteriden artik kalan biber ve soganlarin dolabta bulunan stock biber ve sogan kaplarina aktarildigini gordum. Soylenecek soz yok!

taner 2 Mart 2022 20:21
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

gittim gördüm. bir kaç gurme ziyaretinden sonra mekan sahibi yada oğlu kibre kapılmış. müşterisinin üstüne başına göre hareket eden bir mekana dönüşmüş. eski halinide bilirdim. halk lokantasıydı, şimdi ise gereksiz pahalı ve kalite düşmüş

Yusuf kodal 20 Şubat 2022 12:59
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Slm Erdem bey kavurmamız ve pilavimiz lezzetsiz demişsiniz belki sorun sizdedir bu günlerde popüler olan bir cevap ile size karşılık vermek istiyorum bir covid testi yaptırmanızı öneririm pacacı Mahmut benim rahmetli amcamın yeri ve şu anda amcamın oğlu Ahmet işletiyor yanı yemeklerimiz ve lezzetimiz çok farklı olmaz kömür ve Köroğlu lokantası ikiside rizelidir ve sahiplerini tanıyorum yorumunuza şöyle yazsaydınız ben Karadeniz üsülü yemekleri seviyordum diye daha inandırıcı olurdu yorumunuza katılmadığımızı bildiriyorum ve siz 6 senedir bu bölgedesiniz biz 52 senedir bu bölgedeyiz bilginize

Erdem Ç. 15 Ocak 2022 12:50
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Paçasını tatmadım. Bana göre Mekanın kavurmasını içi kuru lezzetsizdir. Pilavları da aynı şekilde alelade yapılmış, ne bir tereyagı nüansı ne et suyu ile farklilik gösterme çabası olan bir üründür. Hemen yanındaki Paçacı Mahmut tencere yemeklerinde 1 tık iyi Caddede bulunan Kömür Lokantası 1.5 tık iyi Akşemsettin Köroglu Lokantasi 3 tık iyi yemek yapar kendilerinden. 6 yıl o bölgede çalışmış ve hep dısardan yemis biri olarak gözlemlerimdir. ( Paçası tatmadığım için degerlendirme dışı )