Afyon’un değerli lezzet duraklarından biri olan esnaf lokantası. Çorbaya çok düşkün olmasanız bile burada mercimek veya Emirdağ paça çorbası ile yemeğe başlamanız tavsiye edilir. Yöreye özgü olan Emirdağ paça çorbasında, öncelikle kaynayan kemik ve dil suyuyla ıslatılan ekşi mayalı ekmekler tabağa diziliyor. Daha sonra üzerine uzun süre pişirilen dana dili tiftiklenmiş bir şekilde ekleniyor. Çevresine süzme yoğurt eklenip en son biraz daha kemik suyu koyularak servis ediliyor. Pektabii Afyon’u ve burayı gastronomik açıdan özel kılan lezzetlerden biri de manda kaymaklı ekmek kadayıfı. Şehirde bu tatlıyı yapan 100’ün üzerinde yerin olduğu dile getiriliyor. Ancak çoğu yerde tatlının şerbetini haddinden fazla şekerli ve ağır bulabilirsiniz. Yusuf Usta’nın ekmek kadayıfı ise daha az şekerli. Bu tatlının Afyon’daki iyi bir örneği. En başta değerli bir zanaat ürünü. Kıvamı tamamen ustalığın sağladığı güdülerle ve göz kararıyla tutturuluyor. Diğer çoğu yerde olduğu gibi ekmeğin kurusu İstanbul’dan geliyor. Bu kuru daha sonra pişirileceği tepside ıslatılıyor. Başka bir tencerede ise şerbet hazırlanıp kaynar hale getiriliyor. Süzülen ıslatılmış ekmeğin üzerine şerbet dökülüyor ve belli bir ısıda pişirilmeye devam ediliyor. Usta, belli aralıklarla şerbeti ekmeğin üzerinde gezdirmeye devam ediyor. Her ne kadar ekmek kadayıfı kısmının yapımı ustalık gerektirse de en önemli unsuru manda (camız) kaymağı. Olağanüstü bir kaymakla ekmek kadayıfı son şeklini alıyor. Makineden çekilip kremayla ve hatta inek sütüyle yapılan kaymakların olduğu bir dönemde Nur Lokantası manda kaymağında ısrarcı. Lezzeti ise mandanın yediği haşhaş küspesinden gelmekte.

Gönüllü Tavsiye Ekibi

Not: Henüz Vedat Milor tarafından ziyaret edilmemiştir.

Tavsiyeler:

  • Emirdağ paça çorbası
  • Mercimek çorbası
  • Manda kaymaklı ekmek kadayıfı
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Nur Lokantası, Hasan Karaağaç, 23. Sok. No:9/A, 03100 Afyonkarahisar

İnceleme Ekle

12İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Zafer 25 Aralık 2022 22:57
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

İşkembe çorbası Türkiyede sıralamaya girebilecek mi lezzette.

UgurKayhan 18 Haziran 2022 12:59
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Afyonda ikamet ediyorum, farklı farklı zamanlarda hep aynı lezzeti bulduğumu itiraf edeyim. Tuzlama çorbasını (belli günler çıkıyor) da tavsiye ederim.

Özlem 17 Nisan 2022 17:16
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Geçen hafta ziyaret ettim. Ramazan dolayısıyla sadece mercimek ve işkembe çorbası vardı, her ikisi de tek kelimeyle harikaydı. Ayrıca Ramazan’a özel bi çok tatlı çeşitleri vardı, hepsi de birbirinden lezzetliydi. Son olarak da esnaflıkları da , esnaflıkları da muhteşemdi.

Suat Aydın 5 Mart 2022 12:46
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yusuf Usta, amatör ruhunu yitirmemiş bir profesyonel. Her şeyi zevkle, emeğini esirgemeden üretiyor.

Kemal 30 Ocak 2022 09:29
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Vasat bir mekan. Çok hijyenik değil. Kabak tatlısı idare eder, ancak ekmek kadayıfı maalesef kötü. Aynı ürüne hergün farklı fiyat uygulayan bir yer. Ben tavsiye etmem.

Selim 24 Eylül 2021 20:35
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Ortalama bir esnaf lokantası. Yerli Afyonlular genelde buraya gitmez. Aşçı bacaksız, Salim usta, musakka, ikbal lokantası vb. pek çok daha iyi işletme varken buraya öncelik tanınması beni bir hayli şaşırttı.

Nurettin Uç 3 Eylül 2021 07:29
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

İşkembe çorbası muhteşem. Mutlaka tadılmalı.

Salim 13 Eylül 2020 16:16
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Emirdağ usulü paça çorbası hariç standarttı. Köftesinin ve ekmek kadayıfının ekstra bir özelliği yoktu. Bu lokanta rehberde sadece paça çorbası için bulunmalı.

A.Gökhan Göreli 11 Ağustos 2020 12:54
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Vedat Bey gördüğüm kadarı ile ziyaret etmemiş, ziyaret edip te tavsiye etse şaşardım. Vasat bir esnaf lokantası. Ekmek tatlısı baya tatlı şerbetli, kaymak için manda diyemeyeceğim, daha çok vanilyalı dondurma tadında idi, çorbası orta karar. Ben şahsen gidilmesini önermem.

Anıl Çandarlı 17 Kasım 2019 14:06
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Emirdağ usulü paça dil etinin çok az olması dışında idare ederdi. Ekmekleri güzelce kızartıldığı için sıcaktı. Yoğurdu sıradandı ama iyi çırpılmıştı. Kaymaklı ekmek kadayıfı ise tam bir hayal kırıklığı oldu. Bir kere en önemlisi bayattı. Şekeri de fazlaydı. Kaymak da Afyon’un genelinde bulunabilecek bir standarttaydı. Fazladan köfte de denedik. Köfte yoğurulurken çok fazla ekmek katılmış. Kesinlikle et lezzeti yok. Kömürde pişiriliyor olmasından başka bir özelliğini göremedim. Köftenin üzerine koydukları domates sosu da ekşimişti.
Bu işletmenin bu rehberde işi yok bence.

Metin 27 Ekim 2019 10:39
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Dün Antalya ‘ya karayoluyla giderken öğlen yemeğini bu lokantada yemeğe karar verdik(lezzet rehberine bakarak), köfte, keşkek ve ızgara köfte ve tatlı olarak da kaymaklı ekmek kadayıfı yediklerimiz, köfte aşırı ekmek katkılı idi, ekmek kadayıfı ise sizin yazdığınızın aksine aşırı şerbetli ve tatlı idi, ayrıca restoran içi aşırı kokulu(hayvan gübresi gibi kokuyor resmen). Tavsiyenize uyup gittim ama ikinci bir kere gitmem.

Büşra 17 Ekim 2019 21:05
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tam da anlatıldığı gibi lezzeti akıllarda kalıyor.