Afyon’un değerli lezzet duraklarından biri olan esnaf lokantası. Çorbaya çok düşkün olmasanız bile burada mercimek veya Emirdağ paça çorbası ile yemeğe başlamanız tavsiye edilir. Yöreye özgü olan Emirdağ paça çorbasında, öncelikle kaynayan kemik ve dil suyuyla ıslatılan ekşi mayalı ekmekler tabağa diziliyor. Daha sonra üzerine uzun süre pişirilen dana dili tiftiklenmiş bir şekilde ekleniyor. Çevresine süzme yoğurt eklenip en son biraz daha kemik suyu koyularak servis ediliyor. Pektabii Afyon’u ve burayı gastronomik açıdan özel kılan lezzetlerden biri de manda kaymaklı ekmek kadayıfı. Şehirde bu tatlıyı yapan 100’ün üzerinde yerin olduğu dile getiriliyor. Ancak çoğu yerde tatlının şerbetini haddinden fazla şekerli ve ağır bulabilirsiniz. Yusuf Usta’nın ekmek kadayıfı ise daha az şekerli. Bu tatlının Afyon’daki iyi bir örneği. En başta değerli bir zanaat ürünü. Kıvamı tamamen ustalığın sağladığı güdülerle ve göz kararıyla tutturuluyor. Diğer çoğu yerde olduğu gibi ekmeğin kurusu İstanbul’dan geliyor. Bu kuru daha sonra pişirileceği tepside ıslatılıyor. Başka bir tencerede ise şerbet hazırlanıp kaynar hale getiriliyor. Süzülen ıslatılmış ekmeğin üzerine şerbet dökülüyor ve belli bir ısıda pişirilmeye devam ediliyor. Usta, belli aralıklarla şerbeti ekmeğin üzerinde gezdirmeye devam ediyor. Her ne kadar ekmek kadayıfı kısmının yapımı ustalık gerektirse de en önemli unsuru manda (camız) kaymağı. Olağanüstü bir kaymakla ekmek kadayıfı son şeklini alıyor. Makineden çekilip kremayla ve hatta inek sütüyle yapılan kaymakların olduğu bir dönemde Nur Lokantası manda kaymağında ısrarcı. Lezzeti ise mandanın yediği haşhaş küspesinden gelmekte.

Gönüllü Tavsiye Ekibi

Not: Henüz Vedat Milor tarafından ziyaret edilmemiştir.

Tavsiyeler:

  • Emirdağ paça çorbası
  • Mercimek çorbası
  • Manda kaymaklı ekmek kadayıfı
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Nur Lokantası, Hasan Karaağaç, 23. Sok. No:9/A, 03100 Afyonkarahisar

İnceleme Ekle

3İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Anıl Çandarlı 17 Kasım 2019 14:06
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Emirdağ usulü paça dil etinin çok az olması dışında idare ederdi. Ekmekleri güzelce kızartıldığı için sıcaktı. Yoğurdu sıradandı ama iyi çırpılmıştı. Kaymaklı ekmek kadayıfı ise tam bir hayal kırıklığı oldu. Bir kere en önemlisi bayattı. Şekeri de fazlaydı. Kaymak da Afyon’un genelinde bulunabilecek bir standarttaydı. Fazladan köfte de denedik. Köfte yoğurulurken çok fazla ekmek katılmış. Kesinlikle et lezzeti yok. Kömürde pişiriliyor olmasından başka bir özelliğini göremedim. Köftenin üzerine koydukları domates sosu da ekşimişti.
Bu işletmenin bu rehberde işi yok bence.

Metin 27 Ekim 2019 10:39
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Dün Antalya ‘ya karayoluyla giderken öğlen yemeğini bu lokantada yemeğe karar verdik(lezzet rehberine bakarak), köfte, keşkek ve ızgara köfte ve tatlı olarak da kaymaklı ekmek kadayıfı yediklerimiz, köfte aşırı ekmek katkılı idi, ekmek kadayıfı ise sizin yazdığınızın aksine aşırı şerbetli ve tatlı idi, ayrıca restoran içi aşırı kokulu(hayvan gübresi gibi kokuyor resmen). Tavsiyenize uyup gittim ama ikinci bir kere gitmem.

Büşra 17 Ekim 2019 21:05
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tam da anlatıldığı gibi lezzeti akıllarda kalıyor.