Asmalımescit’te bulunan bu meyhane İstanbul’da benim en sevdiğim mekanlar arasında… Klasik bir meyhane değil. Müşterilerin önemli bölümü yabancı. Gencay Bey, belki bu yüzden bildiğimiz repertuarın dışına çıkıyor. Örneğin; beyin ve ciğer gibi meyhane klasiklerini bulamıyorsunuz. Gencay Üçok Bey birçok öğünü beyaz veya kırmızı şarapla pişirdiği için hem öğünler lezzetli hem de şarap uyumu güzel. Böylece turistlere de hitap etmek daha kolay. Maalesef artık pek az meyhane kendi mezelerini mutfağında hazırlıyor. Burası gibi kişiliği olan ve her şeyi taze ve sıfırdan hazırlayan meyhane çok az kaldı. Hoşuma giden bir diğer husus da öğünlerin yavan olmaması. Belki sarımsak daha fazla kullanılabilir (örneğin, taze fasulye mancasında) ama genelde cesur ve şahsiyetli bir mutfak. Mekan küçük ve rahat. Gösteriş için değil, gürültüsüz ortamda güzel sohbet ve leziz mezeler için gelinmesi gereken bir yer. Kuruluşu yeni bile olsa İstanbul’un kozmopolit geçmisini ve meyhane ruhunu yansıtan bir mekan.

Vedat Milor

4

Tavsiyeler:

– Mezeler
– Gül böreği
– Fener kavurma
– Küşleme
– Kuzukulağı salatası

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Asmalı Mescit Mahallesi, Meşrutiyet Cd. 83/B, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

2İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Kerem Organ 23 Aralık 2019 23:02
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bu lokantanin mudavimiyim ve her gittiginde ayni kalite ayni lezzet ayni ilgi alaka- fiyatlar bu standart icin makul.. yemekler benzersiz…soguklar sahane ahtapot kalamar karides benzersiz- ahtapotun 8 kolula servis edildigi bildigintek lokanta- dikkat hardao gercekten aci; tatlilar muhallebi ozellikle cok guzel

Ali Başak 16 Mart 2019 12:32
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kalabalık bir grup olarak gittiğimiz için mezelerin bir çoğunu deneme fırsatı bulduk. Mezeler ya iyi ya da çok iyiydi ama özellikle levrek ceviche, bal kabaklı meze ve avokadolu meze çok güzeldi. Bir tek peynir dolgulu biberi peynirinden dolayı biraz yavan bulduk. Ara sıcak olarak kalamar ve karides güveç de gayet lezzetliydi. Karidesler genelde olduğu gibi küçük değil, büyüktü ve kurumadan pişirilmişti. Bu kadar özenli bir lokantada taratorun gerçek tarator olması gerekirdi. Ana yemeklerden kuzu küşleme, köfte ve fener kavurma hem lezzet hem pişirilme açısından oldukça güzeldi ama özellikle fener kavurma çok çok güzeldi. Fazla pişirilmekten tavuğa dönen genelin aksine sulu pişirilmişti ve gayet güzel balık tadı alınıyordu, tat sosa da gayet güzel bir şekilde işlemişti. Her mevsim gidip mevsime göre çıkan farklı meze ve yemekleri denemek gerekiyor.