Şavşat’ta bir yayla köyünde, pek çoğu kuzinede pişmiş inanılmaz yemekler yemiştik. Aklıma kazınan bu yemeklerden biri de silor idi. Geçen bahar sonu Arhavi’ye gittiğimde küçük bir çocuk gibi tutturdum: “Silor da silor!” Araştırıldı ve sonunda Borçka’daki minik bir mekânda hâlâ yapıldığı söylendi. Sekiz-on kişilik grubumuzla içeri adım attığımda “Yok olmaz, kaldı mı böyle bir yer” dedim kendi kendime. Minicik, tertemiz bir köy evi gibi. Bizi karşılayan iki hanımın gözlerinin içi gülüyor. O kadar samimi ve içtenler ki kendinizi gerçekten evinizde gibi hissediyorsunuz. Sofrada keçi sütünden bir yoğurt, fasulye turşusu ve incecik, hafif acılı, bol etli bir lahana sarma bizleri bekliyor. Hepsinden tabağıma azar azar alıyorum. Tattıktan sonra ise azar azar değil, çok çok alıyorum. Bu tip lezzetleri artık modern dünyada bulmak zor. Örneğin son iki haftadır eleştirdiğim lokantalarda yemek sayısı çok ama bana göre gerçek seçenek yok çünkü lezzet sınırlı. Gelelim silora… Son derece emek yoğun bir yemek ve kuzinede pişmesi şart.

Vedat Milor

4

Tavsiyeler:

– Silor
– Lahana sarma
– Turşu kavurma
– Keçi sütünden yoğurt

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Meroli Pansiyon ve Yöresel Tatlar, Aralık köyü merkez mahalle, 08400 Borçka/Artvin

Telefon:
İnceleme Ekle

3İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Beste 1 Nisan 2022 10:32
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

İçimizi ısıtan bir ortamda enfes yemekler yedik, çayımızı içtik, huzur içinde ayrıldık. Buranın bize verdiği huzuru unutamıyorum. Çok teşekkürler. Daimi duraklarimizdan olacak.

Ali K. 20 Temmuz 2020 23:04
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Pandemi etkisi midir bilemem ama bahsedilenle alakası yoktu.

Onat Erkul 15 Ağustos 2019 13:44
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Biraz once burada yedik ve bahsettiginiz lahanadan eser yoktu, silor sonradan isitilmis hamuru yogurdu ve tereyagini icmisti. Tekrar incelemeniz dilegiyle.
Saygilar.