Eskiden kuruyemişcilerde nefis kokan kahve çekirdeği bulunurdu. Taze taze çektirirdiniz. Acaba Arabica mı idi o kahve? Sanmıyorum. Herhalde daha ucuz olan ve acımsı ve kafeini yüksek, rakımı düşük yerlerde yetişen ticari ‘Robusta’ kahve idi. Ama en azından taze kahve! Aradan yıllar geçti. Kurukahveciler artık kahve çekmiyor. Artık hepimiz kahveyi hazır ve paketlenmiş alıyoruz. “Niye İstanbul’da doğru dürüst Türk kahvesi yapan kahve bulamıyorum?” diye hayıflanıyordum. Bu yüzden İstiklal’deki Mandabatmaz Kahve’de adam gibi bir Türk kahvesi içince çocuklar gibi mutlu oldum. Birçok kimse pişirme tekniğinin bu kahveyi lezzetli kıldığını sanıyormuş. Bu işte bir sır var diye düşünüyorlarmış. Alakası yok! Makinede değil cezvede pişiyor. Soğuk sudan. Yüzde 99’unun yaptığı gibi sıcak suyla ve makinede değil. Ama işin sırrı var tabii… Kullanılan kahve kaliteli ve taze çekilmiş. Bu kadar basit iş. Kahve yoğun, aroması zengin ve kafeini aşırı değil. Kuvvetli ama acı olmayan bir kahve. Helal olsun! İçinde bulunduğumuz gelişme sürecine ne diyelim ama? Kahvemiz tarih oldu. Kültürümüzün bir ögesini daha kaybettik ama kimse farkına varmadı. Yazıklar olsun mu diyelim, müstahaktır mı?

Vedat Milor

Maalesef Mandabatmaz’ın giderek ticarileştiğini gözlemledik. Mekanın büyümesi, kahvenin pakete girmesi gibi unsurlar yaptıkları Türk kahvesinin sıradanlaşmasına yol açmış.

Tavsiye Ekibi

4

Tavsiyeler:

– Türk kahvesi

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Mandabatmaz, Asmalı Mescit Mahallesi, Olivia Geçidi 1/A, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

13İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Özgün 13 Kasım 2019 21:24
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Her yerde içebileceğin bir Türk Kahvesi içtik. Beğenmedik açıkçası.

Zafer 7 Eylül 2019 23:01
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

En iyi en karakterli kahve..

Ali Alim Türk 31 Temmuz 2019 16:13
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Mandabatmaz’ın efsanesi Cemil Usta’yı kaybettikten sonra kalitede düşüş beklentimi boşa çıkartarak aynı kalitede devam ediyorlar. Ayrıca son seferden farklı olarak yanlarındaki dükkanı da işletmelerine katarak modern bir kahve dükkanı olarak dizayn etmişler. Sokaktaki masa ve tabureler hala nostaljik havasını koruyor. Kahveleri de hala içtiğim en iyi Türk kahvesi. Buna rağmen diğer popüler mekanlar gibi fiyatlarını şişirmemeleri her daim kalabalık olmasını sağlıyor.

ismet 26 Şubat 2019 11:07
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

maalesef gerçekten güzel kavrulmuş Türk kahvesini en güzeli Çankırı da onuda oradan getirtmek güç Türkiye de tek bir yer var araması kokusuyla süper ötesi. adı karpuzcu-lar. Maalesef adam tok satıcı çoğunlukla buyurun demeye bile üşeniyor o turşu satan suratını görmeden o lezzete ulaşamıyorsunuz.
not: sade kahvesinden alın taze çekiyor zaten fiyatı uygun. Vedat bey maalesef Çankırı merkezde tanıdık bulmanız gerekiyor. 100 yılın üstünde bu işi yapıyorlar. Denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum benim gibi Türk kahvesine düşkünseniz. lakin reklamını yapmamanızı tavsiye ediyorum. onuda aşırı talepten bozmasınlar.

Cihan 9 Şubat 2019 19:24
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Eski halini bilmiyorum ama ben beğendim, bugüne kadar içtiğim en güzel Türk kahvelerinden biriydi.

Mehmet 20 Kasım 2018 23:36
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Adını bilmediğim ama 60-70 yaş aralığındaki amca kahveyi yaparken iyi ama diğer ustaları yaparken kötü her seferinde farklı geliyor bence bazen çok iyi bazen çok sıradan ayrıca son gittiğimde mekanı büyütmüşler olayı tamamen ticarete bağlayacaklar yakında nargilede satarlarsa şaşırmam

Ali Yıldırım 20 Kasım 2018 20:40
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kahve içmeyi seven ve neredeyse her gün türk kahvesi içen biri olarak gerçekten çok beğendim kahvesini.

Devrim Barçın 17 Kasım 2018 08:09
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Hayatımdaki ilk ve tek kahveyi eşimi isteme gecesi içen ve malum sebeplerle 35’inden sonra kahve içmeye başlayıp bu konuda sürekli gezip ürün araştıran biri olarak belirtmek isterim ki Türkiye’de içtiğim en iyi Türk Kahvesi bu mekandadır.
Maalesef Türkiye’de Türk Kahvesi bir lüks olarak görülmekte ve fiyatlaması da ona göre yapılmaktadır. Umarım bu kültür bir an önce değişir.
Mantabatmaz’a gelince ise kahvenin ağızda acı bir tat bırakmaması ve maalesef diğer bir çok yerde görmeyi unuttuğumuz kahvenin yanında fiyata dahil şişe su getirmesi çok iyi.
İstiklal’e yolu düşenlere mutlaka gitmelerini ve ilk kahvelerini içeri mekanda içerek kahvenin yanında mekanın da tadını almalarını tavsiye ederim.

Burak A. 31 Ekim 2018 23:23
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Uzun bir aradan sonra yeniden ziyaret etme fırsatım oldu ancak bu sefer üzüldüm. Malesef içtiğim bir efsane haline gelmiş “Mandabatmaz” yerine herhangi bir yerde içebileceğim Türk kahvesiydi. Umarım yeniden eski haline döner.

FATİH EROL 31 Ekim 2018 17:08
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Üniversite yıllarından beri gideriz. Önceleri çayı da çok iyiydi. Zamanla kahvede uzmanlaştılar. Türk kahvesini içmekten zevk aldığım ender yerlerden biri. Sanırım 1-2 yıldır Cemil Abi pek gelemiyor. Yeğenleri yapıyor kahveyi ama yine de usul olarak eli devam ediyor ki çok önemli. Umarım devam ettirebilirler. Fiyat son yıllarda biraz arttı ama civar mekanlara nispetle makul. Paket satışa geçtiler. Ben aldım. Ama aynı değil. Sanırım pişirme usulü çok etkili. Bir de Taksim’de kurulan etkinlik alanında da yer açıyorlar ama klasik mekanla kesinlikle aynı değil. İstiklale yolunuz düşerse mutlaka uğrayın. Sokakta kahve zevkine varırsınız.

Merin Sever 29 Ekim 2018 01:13
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Her zaman iyi kahve içeceğimi bilerek oturduğum, kalitesini hiç bozmamış bir yer. Sanırım 15 yıldır burada düzenli kahve içiyorum, daha hayal kırıklığına uğrattığı olmadı.

Burak A. 28 Ekim 2018 20:51
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Beyoğlu’nda “bi kahve içelim” cümlesinin ardından gidilmesi gereken tek yer.

Selda Baş 24 Ekim 2018 11:37
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

.