Milletimizin beyni ‘steak’, ‘burger’, ‘nutella ve waffle’ furyasıyla yıkanmadan önce geleneksel başyapıtlarımız çoktu. Giderek kayboluyorlar. Son kalan örneklerini bu restoranda bulabilirsiniz. Mabeyin hâlâ nezih bir restoran ve bazı yemeklerde gerçekten başarılılar. Mesela çağla aşı. İçinde sezonun badem çağlası, parça et, nohut, soğan, süzme yoğurt, yumurta ve haspir (safran) var. Ekşi ağırlıklı ama farklı lezzet profilleri mevcut. Ama sağlanan denge ideal. Tatlar birbirleriyle çok iyi bütünleşmiş. Ortaya çıkan sentez, bileşimlerin basit toplamı değil, hepsinin üzerinde. Adeta ‘umami’ denebilecek bir lezzet boyutu da var. Lokantaya birlikte gittiğimiz Besim Hatinoğlu “Bu tür tabakları fazla değişikliğe uğratmadan, aslına en uygun biçimde sunmak lazım” diye yazmış Instagram’ına. Bu düzeyde bir tabak Michelin üç yıldızlı lokantalarda sunulsa en az 10 gün konuşuluyor, şef neredeyse Picasso’yla kıyaslanıyor. Acaba mutfakta bunu yapan isimsiz kahraman kim? Ancak bazı yemekler de baştan savma. Ne ısmarlayacağını bilmek çok önemli.

Vedat Milor

4

Tavsiyeler:

– Çağla Aşı
– Lahmacun
– Oruk kebabı
– Ekşili taraklık

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Burhaniye Mah., Eski Kısıklı Cad. No:7, 34676 Üsküdar/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

2İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Oburcuk 5 Aralık 2018 19:03
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Menü mevsime göre değişiyor, mevsim dışı ürünleri sunmuyorlar, dondurulmuş ürünler asla kullanmıyorlar. Sipariş ettiğimiz yemekler genel olarak lezzetliydi ancak bir tanesini özellikle belirtmek isterim: Soğan Kebabı. Arpacık soğanı ile hazırlanan kebabın tadı damağımızda kaldı.
Ancak yemeklerdeki başarıyı serviste gösteremediklerini gördük. Salata istediğimizde ‘Küçük mü olsun büyük mü?’ şeklinde bir soru yöneltip küçük istememiz üzerine çorba kasesinde getirilmesinin özensiz bir tutum olduğunu düşünüyorum.
Yine küçük bir mekan olmamasına rağmen masaların fazla sıkıştırılması nedeniyle hem sohbetlerin birbirine karışması, hem de masadan birinin kalkması durumunda aynı sırada oturan herkesin yol vermek zorunda kalması, arkada geçecek yer dahi bulunmaması büyük bir problem.
Yine de tüm bu olumsuzluklara rağmen önerilecek bir lezzet durağı.

Erkam 28 Ekim 2018 02:16
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Gerçekten kaliteli bir mekan. Yemekleri gayet başarılı, fiyatlar yüksek ama mekana göre normal. Yöresel yemekleri tercih etmeye çalışın, lahmacunu lezzetli, ayrıca söğürme de var. Döneri döner değil ızgaralar normal. Mevsiminde ayranlari nefis.