Özet: Karaköy, İstanbul’da, basit gözüken ama mevsiminde ve güzel malzemelerden hazırlanmış, iyi düşünülmüş yemekler yapan rafine bir esnaf lokantası.

Ambiyans: Exposé tuğladan duvarlarla şık ahşap masa ve sandalyelere sahip küçük ve şirin bir dükkândalar.

Fiyat: Esnaf lokantası tanımlaması yanıltıcı olmasın. Rafine esnaf lokantası dememizin sebebi yemeklerin iyi malzemelerle yapılması ve daha sofistike olması. Doğal olarak, fiyatları esnaf lokantaları ile değil, iyi semt lokantaları ile karşılaştırmak daha doğru olacaktır.

Taze ve kaliteli malzemeler, dengeli bileşimler ve şefin yaptığı lezzet odaklı dokunuşlar… Süslemeye ve şekle değil lezzete odaklanan bir lokanta burası. Özellikle beğenilen bir husus da yemeklerin çoğunlukla zeytinyağıyla hazırlanması ya da fırında pişirilmesi. Bu da yemeklerin hafif olmasını sağlıyor. Menüsü hepsi kara tahtada yazılı 7-8 çeşit yemekten oluşuyor. Daha da önemlisi, günlük değişiyor. Ama yine de örnek teşkil etmesi için yediklerimizden bazılarını paylaşalım. Mesela, köz patlıcan ve köz biber. Üzerinde taze domates ve köz biberden bir sos. Kavrulmuş fındık ve limon kabuğu ile yemeği çeşnilendirmek yemeğe derinlik katmış. Sos çok leziz ve evde olsa haşlanmış makarna üzerine döküp peynir de rendelenip güzel bir akşam yemeği hazırlanırdı. Bildiğimiz zeytinyağlı bakla da ağzınıza layık. Artık restoranlarda bulunamayacak kalitede bir zeytinyağıyla hazırlanmış. Üzerine blender ile çekilerek yoğurda yedirilmiş enginar ve portakal kabuğu eklenmiş. Bakla taze. Pişim kıvamında. Farklı lezzetler birbiri ile uyum saglamış. Bakla folyoya sarılarak fırın tepsisinde portakal suyu ve kabuğu ilavesi ile pişirilmiş ve sonra üstü açılarak 10 dakika daha pişirilerek karamelize edilmiş. Terbiyeli nohutlu işkembe de çok iyi. Nohutlar ne takur tukur ne de çok pişmiş. İşkembe pamuk gibi. Terbiyede yogurt ve yumurta kullanılmış. Dana etli soğan dolma da belleklerde yer edecek kadar lezzetli. Farkı yaratan ne? Önce dana etinin kuru olmaması. Sonra yağ kalitesi. Hem tereyağı hem zeytinyağı. Sonra çeşnilendirme. Sosta sarımsaklı yoğurt, tatlı toz biber, sumak ve acı sivri biber kullanılmış. Böylesine denge tutturmak kolay değil. Son olarak baklava yufkasında ciğer sarma. Tamam gömlek içinde değil ama önemli olan lezzet. Ciğer çok iyi ve yaprak yaprak ince kesilmiş. Tereyağında sotelenmiş. Zerdeçallı, bol fıstıklı ve dere otlu iç pilav da başarılı. Bütün olarak damakta iz bırakan bir ciğer sarma bu. Başarının sırrı ne? Şefin damak zevkinin iyi olması ve kendi evinde sevdiklerine hazırlar gibi pişirmesi. Yaptıkları yemekler ile geleceğe yönelik umutları da tazeleyen bir lokanta burası!

  • Lezzet
5

Tavsiyeler:

Menü mevsimlik malzemelerle hazırlandığından sık değişiyor. Yine de denk gelirseniz denemenizi tavsiye ettiğimiz yemekler:

  • Ayran aşı
  • Zeytinyağlı bakla
  • Terbiyeli nohutlu işkembe
  • Dana etli soğan dolma
  • Baklava yufkasında ciğer sarma
  • Ekmek üstü fava ve hamsi
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Lokanta Mimi, Hacımimi, Necatibey Cd. No:87, 34425 Beyoğlu

İnceleme Ekle

3İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
STGoeral 17 Aralık 2022 12:45
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çok iyi. Salatalar, nohut çok lezzetli. Ayrıca hafif. Fiyat da aşırı pahalı değil.
Mekan çok güzel. Kasım ayında öğleyin rahatça oturabildik.

Fulya Ulusoy 20 Ekim 2022 14:37
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Muhteşem bir yer, Dilruba muhteşem bir şef.

Arif 13 Ekim 2022 23:19
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Leziz nefis şahane