Ülkemizde esnaf lokantası diye adlandırılan bir kategori mevcut. Fransa’daki bistro’nun karşılığı olarak düşünebiliriz. Ancak esnaf lokantası ülkemizde karışık sinyaller veren bir kategori. Amaç aslında belli: Çevresinde yerleşik esnafa hızlı bir servisle daha çok ev yemeklerini makul fiyatlarla sunmak. Tabii, fiyatla kalite arasındaki ilişki malum. Bu yüzden esnaf lokantalarındaki yemeklerin düşük kalitede malzemelerle yapılan baştan savma yemekler olduğu algısı oluşabilir. Ancak bu yanlış bir çıkarım olur zira devamlılığı hedefleyen bir yer için yemeklerin belli bir seviyede olmaması kepenkleri kısa sürede kapatmak demek. Günümüzde üst düzey yemekler çıkaran birçok esnaf lokantası da mevcut. Lokanta Bahar da onlardan biri. Restoran sahibi Ekrem Yanbolluoğlu’nun malzeme kalitesine verdiği önemi birçok yemekte görebiliyorsunuz. Bu açıdan başarılı olmalarının iki önemli sebebi var: Yörenin üst düzey ürünlerini kullanmaları ve menüyü günden güne ve pektabii mevsime göre sık değiştirmeleri. Ürün fazla seyahat etmeden tabağınıza ulaşıyor. Peki Lokanta Bahar’da hangi yemekleri bulabilirsiniz? Öncelikle hayli leziz bir zeytinyağlı menüsü mevcut. Kullanılan zeytinyağı dahi özenle seçilmiş. Havuç tarator, kabak tarator, biber dolması, taze fasulye, semizotu salatası, börülce, köpoğlu, mücver, cevizli kısır bu çok çeşitli menüde yer alan yemekler. Ana menüye baktığımızda da enfes yemekler görüyoruz. Gününe ve mevsimine göre değişmekle birlikte, burada da kuzu tandır, Hasanpaşa köfte, enginarlı kuzu, dana incik kavurma, taş fırında kokoreç, taş fırında sura, taş fırında güveçte kuru, dana Arnavut ciğeri, taş fırında kuzu, kıymalı kuru patlıcan dolması gibi ciddi bir çeşitlilik söz konusu. Mevsim ile malzeme kalitesi arasındaki ilişkiyi göz önüne alacak olursak, ilkbahar ve yaz aylarında gitmenizi özellikle tavsiye ederiz. Örneğin kuzugöbeği mantarı ilkbaharla birlikte menüye giriyor. Son olarak, Edremit’in düğünlerde yapılan meşhur keşkek, nohut, pilav üçlüsünü denemek isteyenler Lokanta Bahar’ı Perşembe günü ziyaret etmeliler. Peki Lokanta Bahar’ın zayıf yönleri neler? Yerelliğe verdiği önemle muvaffak olan bir restoranda yabancı yemeklerin yapılmasını eleştirmek mümkün. Bunun iki sakıncası var: İlki bu yemekleri yurtdışında denemiş olan restoran ziyaretçileri için lazanya, pizza gibi yemekler etkileyici olmaktan uzak. İkincisi ise menüdeki unsurlar arasındaki uyumu bozuyor. Özetlemek gerekirse, malzeme tedariğinden servise kadar restorandaki her detayla ilgilenen bir restoran sahibi, tamamen kadınlardan oluşan detaycı ve özenli çalışanları ve malzeme kalitesinin parladığı leziz yemekleri ile Lokanta Bahar esnaf lokantaları için referans noktası teşkil edecek nitelikte bir restoran. Sahip oldukları hevesin ve misyonun, aynı heyecanla ileride de devam etmesi dileğiyle…

Gönüllü Tavsiye Ekibi

Tavsiyeler:

Menünün günlük ve mevsimlik değişmesi tavsiye yapılmasını güçleştirse de, menüde gördüğünüzde yemenizi tavsiye ettiğimiz bazı yemekler şunlar:

 • Havuç tarator
 • Cevizli kısır
 • Yoğurtlu patlıcan
 • Taş fırında sura
 • Keşkek
 • Ciğer sarma
 • Taş fırında kokoreç
 • Kuzu kavurma
 • Kuzu etli bamya
 • Taş fırında kuzu/oğlak
 • Edremit ev baklavası
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Kapıcıbaşı, Ş. Tanju Baytekin Sk., 10300 Edremit/Balıkesir

İnceleme Ekle

12İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Erkan Koyuncu 9 Eylül 2023 13:53
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çok keyif aldığımız bir esnaf lokantası. Herşey kadın elinden. Farkta tabii ki bu yüzden. Cuma cumartesi olan kokoreç kasap evlendiği içi bizim ziyaretimize maalesef yoktu. Bir başka gelişimizde artık.

Sabri artuç 18 Ağustos 2023 22:27
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çok başarılı

Mustafa A. 17 Temmuz 2023 20:52
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kuzey Ege’nin en iyi esnaf lokantası. Taş fırında pişen envai çeşit et yemeğine eşlik eden soğuk zeytinyağlıları ile tam bir lezzet şöleni.

Emre Beyaz 22 Mayıs 2023 15:41
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tatil için gittiğimiz Balıkesir’de yemek için bu rehberden bakarak gitmeye karar verdik. Tüm zeytinyağlılar, kuzu ve dana yemeklerinden ailecek tattık. Gerçekten hepsi harikaydı. Her yediğimiz ürüne hayran kaldık. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Gökhan 4 Nisan 2023 17:53
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çanakkale de yaşıyorum ve işim gereği ara sıra Edremit e gidiyorum ancak Bahar Lokantasından dolayı artık Edremit e gitmeyi iple çekiyorum, herşey çok güzel, taze ve özenli toplam 5 kez gittim ve kötü birşey yemedim

Mustafa Çakılcıoğlu 24 Mart 2023 23:23
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Gerçekten lezzetli…

Tülay 10 Eylül 2022 00:17
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Edremit te daha iyisi olmadığından ötürü bu lokanta öne çıkmış. Fiyatlar yüksek

Büşra Doğan Aksu 8 Ağustos 2022 21:15
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bugün gittik ancak umduğumuzu bulamadık

Selçuk Özdemir 31 Temmuz 2022 10:55
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bahar lokantasını açıldığı günde n beri takip ederim. Ekrem Bey in hevesi , ürün kalitesi ve lezzeti muhteşem. Öyle ki öğlen 13 den sonra yemek bulmanız zor. Tertemiz mis gibi ev yemekleri ve güzer yüz. Daha ne olsun?

Nihat Tansyo 19 Mayıs 2022 20:36
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Ekrem Bey çok sevdiğimiz bir arkadaşımız ancak mekanın yemekleri o kadar da başarılı olmamakla birlikte biraz abartılıyor. Edremit’te bulunan lokantalar arasında en iyisi olabilir çünkü Edremit’te kaliteli lokanta yok.

Yusuf Mesoğlu 13 Ocak 2022 00:16
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yazlarımızı Edremit körfezinde geçirmek aynı zamanda her sene birkaç kez Bahar lokantasına gitmek demek.İşine aşık bir adamın ne kadar farklı şeyler yapabildiğine örnek.Lezzet,samimiyet,güleryüz eşliğinde damağımız da,ruhumuz da şenleniyor.

Gamze Örs Hysni 7 Ocak 2022 23:08
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yemekler, o kadar çok emek ve gönül verilen yapılıyor ki; bu, doğal olarak lezzete yansıyor. Ne zaman giderseniz gidin, lezzette aynı standartı yakalıyorsunuz. Masanıza yapılan servis, sizi gerçekten memnun etmek için taş ocaktan masanıza doğru yapılan bir seremoni gibi. Her şeyi ile dört dörtlük.