Rize Liman Lokantası adını ve ilhamını eski Liman’dan alıyor çünkü buranın sahibi İsmail Reyhanoğlu’nun babası o ekolden gelme. Rize Liman, bir esnaf lokantası ama herhangi bir esnaf lokantası değil. Yemek kalitesi, hijyeni ve servis düzeyiyle eski Liman’ın ruhunu aynen koruyor. Beni etkileyen, günümüzdeki sahtecilik, çakmalık ve gösteriş merakına tutsak olmadan, eskinin etik değerlerini ve mütevazılığını koruyor. İsmail Bey dobra ve olduğu gibi görünen ya da göründüğü gibi olan biri. İsmail Bey’in gurur duyması gereken çok şey var Liman Lokantası’nda. Her şeyden önce yemekler odun ateşiyle ısınan kara fırında, bakır tepsi ve kaplarda pişiyor. Eskiden olduğu gibi. Elbette aynı kuruyu bir böyle, bir de konvansiyonel gazlı fırında pişirsen lezzet farkı olur. Liman’ın özelliği ve karşılaştırmalı üstünlüğü, kullanılan geleneksel teknolojilerin ötesine geçiyor. Asıl dayanılmaz olan kuzu kavurma. Michelin üç yıldızlı lokantalarda bu son yemek olarak verilse, üzerine destan yazılır. Ne var ki, tatlılar daha iyi olabilir. Sütlaçta nişasta olmamalı ve Karadeniz’de biraz araştırılırsa daha iyi süt bulunabilir. Tel kadayıf fena değil ama şerbetini tam emmemiş. Bu ufak tefek sorunlar da olmasa 5 yıldız alır.

Vedat Milor

4.5

Tavsiyeler:

– Kuzu kavurma (grup olarak gidilecekse önceden ısmarlanmalı)
– Dana kavurma
– Kuru fasulye

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Rize Liman Lokantası, Çarşı Mahallesi, 53100 Rize Merkez/Rize

Telefon:
İnceleme Ekle

33İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Hakan Eroğlu 2 Ekim 2023 17:29
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

5 yıl önce 2 sefer uğradık Batum gidişi ve dönüşü yemekleri çok iyiydi özellikle pilavı kavurması pideleri tek kelimeyle harikaydı.

Sedat 29 Eylül 2023 19:15
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Rize de daha önce huzur ve birlik gibi restaurantları denemiştim. Şimdi ikisi de yok o yüzden misafirimi limana götürdüm ama malesef çok pişman oldum. Fasulye, kavurma, pilav üçü de ortalama Karadeniz restaurantlarından bile kötüydü. Mercimek çorbası idare eder. Ve üstüne üstlük servis de kötüydü. Rize’ye huzur bir an önce gelmeli. Sanırım rekabetsizlikten istediğim gibi davranırım moduna geçmişler. Şimdi gördüm ben de Vedat Bey’in listesinde olmasına inanılmaz şaşırdım ve yorum yazma ihtiyacı hissettim, burada bu firma yer alıyor ise binlerce Anadolu esnafının hakkı yeniyor demektir. Ya da koca Rize merkez (Ertesi gün Çayelindeki Lale lokantasına gittik de annesi rizeli olan birisi olarak mahcup olmaktan kurtardım) kendini doğru şekilde temsil edecek mekanlar çıkartmalı varsa da öne çıkartmalı.

SAKU 7 Eylül 2023 14:56
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Karadeniz turumuzda uğradığımız mekanlardan biri.Servis berbat çalışanlar yüzünüze bakmıyor , birşey istiyorsunuz küfür ediyormuşsunuz gibi yaklaşımda bulunuyorlar. Sosyal medya reklamlarına aldanarak gittik. Standart bir esnaf lokantası.

Süleyman 8 Ağustos 2023 16:08
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Hizmet sıfır çalışanlar somurtgan

Erdem Uzunoğlu 3 Temmuz 2023 14:31
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bizi Trabzondan Rize’ye sürükleyen lezzetler mekanı… Özellikle döneri şiddetle tavsiye edilir.

Emrah 22 Haziran 2023 18:58
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

porsiyonlar dolu. o tuzden az soylemeli ve birkac cesit yemeli. kavurma oglene kalmaz en gec 1300. doneri lezzwtlidir pideyle karninizi doldurmayin

Mustafa Ferhat Kara 18 Mart 2023 15:23
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Efsane lezzetler… özellikle döneri, lezzet manyağı yaptı beni yemin ederim ki 🙂

[email protected] 18 Mart 2023 15:20
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bence pilav üstü döner ve fasulye şahaneydi, eti çok lezzetli iyi kızarmış ve kokusuzdu,bence çok çok iyi

Dilşat 19 Kasım 2022 19:06
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Listede bulunduğu için gittik, ancak hijyen ve mekan o kadar vasat ki. İçeriye adım attığımız andan itibaren burası nasıl vedat milor listesinde yer alır diye şaşırdık. Kesinlikle tekrar gelmem.

Ata Erşahan 23 Eylül 2022 11:02
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Saat 20.00 gibi gittik. Lahana sarması ve kavurması kalmamıştır. Denediğimiz kuru fasülye, pilav ve dönerinde keyif alamadık. Çok daha iyileri başka yerlerde yenebilir. Servis elemanları da vasattı. Biz ilk kez ziyaret ettik burayı fakat önceki halini bilen ve Eski kalitesinin kalmadığı yorumlarını yazan kişilerin yorumları dikkate alınarak restoranın yeniden değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu anki hali ile rehbere yakışmayan bir yer bana göre

Ertuğrul 17 Eylül 2022 08:21
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Eski kalitesinden eser yok

Mustafa 31 Temmuz 2022 21:08
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bakın ben rizeliyim liman lokantası çok iyi bildiğim bir yer eskiden lezzeti ve kalitesi tartışılmazda ayrıca bolkepçeydi ancak şimdi yemeklerini beğenmemeye başladım kavurma ve kurufasulye dışında yemekleri vasat ayrıca sahipleri çok çiğ insanlar müşterinin yanında küfür hakaret gırla garsonlarıda çok kaba ve küfürbaz asla bir bayanla gidilecek bir yer değil

Gürbüz Güzey 30 Temmuz 2022 20:01
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Daha iyisi yok. Fiyat performans mükemmel. Gelmeyen kaybeder.

Oğuz Yavuz 27 Temmuz 2022 18:56
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Açıkçası gayet ortalama bir esnaf lokantası. Muhtemelen kalitesi düşmüş. Lezzet açısından herhangi bir esnaf lokantasında yiyebileceğiniz lezzette ürünler mevcut, fazlası değil. Kanaatimce bu listeden çıkarılması gerekiyor

Gökhan Atila 10 Haziran 2022 07:23
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Lezzet Rehberi’ne olan güveni ciddi sarsan mekanlardan biri (bir diğeri Erzurum’daki Dönerci Hacıbaba).

Eğer burası Lezzet Rehberi’ne girmeyi başarıyorsa, İzmir’den en az 200, İstanbul’dan en az 500 mekan girmeli. Hayatımda yediğim en kötü yemeklerden biri. Karışık tabak aldım ve hepsi birbirinden kötüydü.

Üstelik ertesi gün zehirlenme belirtileri yaşadım ve büyük olasılıkla buradaki sarmanın içindeki çiğe yakın düzeydeki kıymadan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Aysu kara 26 Mart 2022 14:00
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tam bir hayal kırıklığı. Çalışanlar çok kaba hizmet çok kötü. Verdiğiniz paraya kesinlikle değmiyor.

Aysu kara 26 Mart 2022 13:57
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Hizmet çok kötü çalışanlar kaba. Verdiğin paraya değmiyor kesinlikle tavsiye etmiyorum

Onur Doğan 24 Eylül 2021 00:24
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Rize’de geçen üniversite hayatım ve sonrasında yaptığım ziyaretlerde mutlaka uğrayıp yemek yediğim bir lokanta. Kalite ve lezzetin doruklarında bir yer ama servis için aynısını diyemeyeceğim. O kadar kaliteli ve lezzetli yemeklerin olduğu lokantada daha iyi garsonlar olmasını isterdim. Yinede gidip bir tabak Karışık söylerseniz pişman olmazsınız 🙂

Volkan 16 Ekim 2020 10:11
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Liman lokantası gerçekten çok özenli pişirme yapan çok iyi bir esnaf lokantası. Döneri ,pilavı,kavurması ,pidesi herzaman çok lezzetlidir. Kavurması çok talep gördüğünden tükenebiliyor. Çorbası yemekleri genelde bol kepçe geldiğinden fiyatları fazla gibi gelebiliyor insanlara. Ama o lezzet için harcanan emeğinde bir karşılığı olmalı. Sahipleri ve oğulları hep işin başındadır yeri gelir garsonlara bile yardım ederler. Rizede huzur pide ile birlikte zamana meydan okuyan iki mekandan biridir. Kendilerine özgü yemek kültürleri müşterileri oluşmuştur.

Cansu çelik 9 Mart 2020 15:19
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kurufasulye çok çok iyi. Kesinlikle denemeli

Tanju Günel 2 Şubat 2020 23:59
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yemekleri güzel, karışık tabiisiyle edilir ancak garsonları kaybettiriyor. Şimdi en azından düzelme var. Bu gözler oturduğum masaya gelip, üzerine de gazeteyi güzelce masaya yayıp iddia oynayan garson gördü. Bunları yaparken izin istemek gibi bir durum da olmadı tabii ki. Fiyatlandırmaya bakacak olursak gerçekten pilav üstü bir şey yiyecekseniz pilavın parasını ayrı alınıyor. İkram olarak da musluk suyundan başka bir şey gelmiyor.

Huseyin Unal 25 Ocak 2020 16:42
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Cok buyuk hayal kirikligi!

Rehber’ de yer almasindan dolayi bir suredir Instagram ve sosyal medyadan hakkindaki hepsi olumlu olan yorumlari takip ediyordum ancak benim tecrubem maalesef tam tersi yonde oldu.

Donerinden, pilavina, kurufasulyesinden, kavurmasina, ayranindan, yogurduna, sutlacindan ictigimiz caya kadar her sey cok kotuydu! Tek begendigim vasat ustu sarmasi oldu. Bunlarin disinda servis ve ilgi guzeldi.

Acaba biz yanlis zamanda mi gittik ya da kacirdigimiz bir sey mi oldu diye Rize’ de yasayan damak tadina guvendigim insanlara kendi yorumlarimi paylasmadan fikirlerini sordum, onlar da Liman hakkinda benzer olumsuz yorumlarda bulundular…

Restoran sahibinin Instagram’ da “dallas steakhouse” temali “influencer” videolari paylasmak yerine kuzinede pisirdigi yoresel lezzetlere odaklanmali. Insanlar Liman lokantasina steak yemek icin gitmiyorlar!

YK 16 Eylül 2019 23:45
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Acikara Rize nin en iyi kavurmasiydi. Cignemek icin agizda dis olmasina bile gerek yoktu, lokum gibi derler ya bundan gibi de yoktu. Pisirme isini cozmusler bu acidan tebrik etmek gerek. Cokca ovulen kara lahana sarmasinida denedik ama ananemin dolmasina ulasamamis. Kotumuydu hayir ama kavurmadaki basariyi yakalayamamislar belki yagi daha az olup pirinc miktarini azaltsalar daha iyi olabilirdi. Sutlacida iyiydi. Ellerine saglik

Cihan Koçak 14 Eylül 2019 08:49
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Rize seyahatimizde internette ve burada çok övüldüğü için gittik buraya. Kavurma kalmamıştı, ben karışık bir tabak istedim. İnternette görüp tavsiye üzerine geldiğimi söyledim. Döner, pilav ve kuru fasulyeden oluşan bir tabak geldi. Hepsinden azar azar. Pilavı standarttı özel bir şey beklemeyin, fasulyesi çok lezzetli ama biraz tatlımsı. Döneri gerçekten çok iyi, sundukları ekmek de çok leziz. Laz böreği aldım, muhallebisi biraz koyu geldi ama güzeldi tereyağı kendisini hissettiriyordu. Ancak internetten tavsiye üzerine geldiğimizi duyan garson her şeyden fazla fazla getirmek istedi. Cebinize dost bir mekan değil burası. Pilav üstü dönerin pilavına ayrıca para alıyorlarmış (9 tl) ve tüm yemeklerden azar azar getirmesine rağmen hepsini tam porsiyonmuş gibi fiyatlandırmışlar (azıcık pilav fasulye döner tabağına 48 lira yazmışlar) lezzetli yemekleri olan bir yer ama fiyatlandırma korkunç.

Samet 4 Eylül 2019 02:24
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çok iyi

Orhan gökalp 16 Ağustos 2019 22:32
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kavurma gerçekten muazzam . Fiyatını pahalı bulanlar gerçekten ayıp ediyor 27 tlye böyle bir işcilik , lezzet bedavadan ucuz kalır

Yusuf Parlayan 1 Temmuz 2019 12:00
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Liman Rize için her zaman en iyi seçenek. Hiçbir zaman beklentimin altında kalmıyor. Kavurma ve kuru fasulyesi çok başarılı. Kavurma için susuz derseniz süzerek getirirler. Yoğurt ve dönerini de beğeniyorum. Tatlı için ise ağır gelse de turbo olarak adlandırdıkları sütlaç üzerine kadayıfı tavsiye ederim. Bunlar dışında servis her zaman çok iyi ancak son zamanlarda fiyatlar maalesef birkaç kez güncellendi.

Can Özyörük 15 Haziran 2019 22:07
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Rehber’de gördüğümüz tavsiye üzerine geldik. Servis, ilgi ve alaka çok güzel. Yemekler çok lezzetli. Kapalı kavurmalı pide, kuru fasulye, kavurma ve etli kara lahana sarma standart seviyenin çok üzerinde. Kuşbaşılı pide standart bir pide kıvamındaydı.

Şerafettin 28 Ekim 2018 22:40
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Liman lokantasına bu yaz Vedat beyden bir hafta önce gitmiştik . Yemekleri çok lezzetli. Kurufasulye ve kavurma öncelikli lezzetlerinden. Mekan uygun fiyat ve doyurucu menüleriyle beş yıldızı hak ediyor.

Den 28 Ekim 2018 21:56
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Adını çok duyup gittiğimiz liman lokantasında, yediklerimiz arasında başyapıt kesinlikle kurufasulyeydi.Esnaf lokantası ruhunu gerçekten koruyan bir mekan, İsmail bey misafirlerle ilgili ve alakalı.Gidilmeye değer..

Serdar Ulubeyli 26 Ekim 2018 15:09
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bu yaz gittik. Kuzu kavurma çok lezzetliydi. Servis elemanları çok ilgili. Kuzine denilebilecek yerde pişirdikleri ev yemekleri (özellikle kuru fasulye) adeta karamelize olmuştu ve yoğun bir lezzet söz konusuydu. Fiyat da kaliteye göre normal. Kısacası harika.

Numan 26 Ekim 2018 14:26
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Dana kavurmada abartıldığı kadar bir lezzet, orijinallik yok. porsiyonun pahalı olması bir yana çok az miktarda olması güzel değil.

Mert Ayaroğlu 21 Ekim 2018 15:15
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Siradışı bir lokanta. Lezzet, servis ve fiyat acisindan her anlamda tatmin edici. Yolunuzu değiştirip buradayemek yemeye değer.