Rize Liman Lokantası adını ve ilhamını eski Liman’dan alıyor çünkü buranın sahibi İsmail Reyhanoğlu’nun babası o ekolden gelme. Rize Liman, bir esnaf lokantası ama herhangi bir esnaf lokantası değil. Yemek kalitesi, hijyeni ve servis düzeyiyle eski Liman’ın ruhunu aynen koruyor. Beni etkileyen, günümüzdeki sahtecilik, çakmalık ve gösteriş merakına tutsak olmadan, eskinin etik değerlerini ve mütevazılığını koruyor. İsmail Bey dobra ve olduğu gibi görünen ya da göründüğü gibi olan biri. İsmail Bey’in gurur duyması gereken çok şey var Liman Lokantası’nda. Her şeyden önce yemekler odun ateşiyle ısınan kara fırında, bakır tepsi ve kaplarda pişiyor. Eskiden olduğu gibi. Elbette aynı kuruyu bir böyle, bir de konvansiyonel gazlı fırında pişirsen lezzet farkı olur. Liman’ın özelliği ve karşılaştırmalı üstünlüğü, kullanılan geleneksel teknolojilerin ötesine geçiyor. Asıl dayanılmaz olan kuzu kavurma. Michelin üç yıldızlı lokantalarda bu son yemek olarak verilse, üzerine destan yazılır. Ne var ki, tatlılar daha iyi olabilir. Sütlaçta nişasta olmamalı ve Karadeniz’de biraz araştırılırsa daha iyi süt bulunabilir. Tel kadayıf fena değil ama şerbetini tam emmemiş. Bu ufak tefek sorunlar da olmasa 5 yıldız alır.

Vedat Milor

4.5

Tavsiyeler:

– Kuzu kavurma (grup olarak gidilecekse önceden ısmarlanmalı)
– Dana kavurma
– Kuru fasulye

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Rize Liman Lokantası, Çarşı Mahallesi, 53100 Rize Merkez/Rize

Telefon:
İnceleme Ekle

10İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
YK 16 Eylül 2019 23:45
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Acikara Rize nin en iyi kavurmasiydi. Cignemek icin agizda dis olmasina bile gerek yoktu, lokum gibi derler ya bundan gibi de yoktu. Pisirme isini cozmusler bu acidan tebrik etmek gerek. Cokca ovulen kara lahana sarmasinida denedik ama ananemin dolmasina ulasamamis. Kotumuydu hayir ama kavurmadaki basariyi yakalayamamislar belki yagi daha az olup pirinc miktarini azaltsalar daha iyi olabilirdi. Sutlacida iyiydi. Ellerine saglik

Samet 4 Eylül 2019 02:24
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çok iyi

Orhan gökalp 16 Ağustos 2019 22:32
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kavurma gerçekten muazzam . Fiyatını pahalı bulanlar gerçekten ayıp ediyor 27 tlye böyle bir işcilik , lezzet bedavadan ucuz kalır

Yusuf Parlayan 1 Temmuz 2019 12:00
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Liman Rize için her zaman en iyi seçenek. Hiçbir zaman beklentimin altında kalmıyor. Kavurma ve kuru fasulyesi çok başarılı. Kavurma için susuz derseniz süzerek getirirler. Yoğurt ve dönerini de beğeniyorum. Tatlı için ise ağır gelse de turbo olarak adlandırdıkları sütlaç üzerine kadayıfı tavsiye ederim. Bunlar dışında servis her zaman çok iyi ancak son zamanlarda fiyatlar maalesef birkaç kez güncellendi.

Can Özyörük 15 Haziran 2019 22:07
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Rehber’de gördüğümüz tavsiye üzerine geldik. Servis, ilgi ve alaka çok güzel. Yemekler çok lezzetli. Kapalı kavurmalı pide, kuru fasulye, kavurma ve etli kara lahana sarma standart seviyenin çok üzerinde. Kuşbaşılı pide standart bir pide kıvamındaydı.

Şerafettin 28 Ekim 2018 22:40
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Liman lokantasına bu yaz Vedat beyden bir hafta önce gitmiştik . Yemekleri çok lezzetli. Kurufasulye ve kavurma öncelikli lezzetlerinden. Mekan uygun fiyat ve doyurucu menüleriyle beş yıldızı hak ediyor.

Den 28 Ekim 2018 21:56
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Adını çok duyup gittiğimiz liman lokantasında, yediklerimiz arasında başyapıt kesinlikle kurufasulyeydi.Esnaf lokantası ruhunu gerçekten koruyan bir mekan, İsmail bey misafirlerle ilgili ve alakalı.Gidilmeye değer..

Serdar Ulubeyli 26 Ekim 2018 15:09
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bu yaz gittik. Kuzu kavurma çok lezzetliydi. Servis elemanları çok ilgili. Kuzine denilebilecek yerde pişirdikleri ev yemekleri (özellikle kuru fasulye) adeta karamelize olmuştu ve yoğun bir lezzet söz konusuydu. Fiyat da kaliteye göre normal. Kısacası harika.

Numan 26 Ekim 2018 14:26
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Dana kavurmada abartıldığı kadar bir lezzet, orijinallik yok. porsiyonun pahalı olması bir yana çok az miktarda olması güzel değil.

Mert Ayaroğlu 21 Ekim 2018 15:15
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Siradışı bir lokanta. Lezzet, servis ve fiyat acisindan her anlamda tatmin edici. Yolunuzu değiştirip buradayemek yemeye değer.