Krependeki İmroz Restaurant 1982’den beri şu andaki dört katlı mekânında. Ben ilk kez 90’ların sonunda burada yemek yedim. Solo olarak ve en üst katta. Ondan sonra kaç kez gittiğimi hatırlamıyorum ama hep kalabalık gruplarla gittik. Sonuç hiç değişmiyor. Belli bir düzeyi hep tutturuyorlar. Hafta sonları ve tıklım tıklım dolu oldukları zaman servisin aksadığını gördüğüm oldu. Ama garsonların çoğu işinin ehli. Öte yandan kalabalık günlerde de mutfağın performansı aynıydı. Mezeler iyi de, şu sıralar İmroz’a gitmek için bir neden daha var: Kuzu kokoreç sarma. Refik harika pişirirdi. İmroz’un başında üç eski kuşak ve kurucular Tanas’la Spiro Bey’lerin rahle-i tedrisinden geçmiş üç beyefendi var: Vasıl Okumuş, Mustafa Yıldırım ve İrfan Kara. Kuzu sarmayı kendi damak zevklerine göre, güveçte pişiriyorlar. Dereotu, taze soğan, domates, kuru soğan ve maydanozla… Ekmeğinizi bana  bana yersiniz. Bahse girerim ki çok sevdiğim ve gençliğimin geçtiği İstiklal Caddesi’nde zaman zaman gördüğüm çatık kaşlı insanlar iyi bir meyhanede yemek yeseler yaşamın güzel taraflarını da görmeye başlar ve ‘kendi mahallelerinden’ olmayanlara kötü gözle bakmayı bırakırlar. Ne dersiniz; ilkokul tahsili gibi meyhane adabını öğrenme de ‘Uygarlık 101’ adı altında zorunlu ders mi olmalı?

Vedat Milor

4

Tavsiyeler:

– Kuzu kokoreç sarma
– Torik balığı
– Sardalye pilaki
– Pazı kavurma
– Palamut marina

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Krependeki İmroz Restoran, Hüseyinağa Mahallesi, Nevizade Sk. No:16, 34435 Beyoğlu/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

4İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
didem 13 Aralık 2019 14:38
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Senelerdir gittiğim bu mekan, sahibinin vefat etmesi sonrası malesef kaliteyi düşürdü. Otuz yaşındayım babamla ilk rakıyı burda içmiştim mezelerine bayılırdık ancak şuan lezzet kötü, kullanılan malzemeler tazeliğini yitirmiş ve bununla ters orantılı olarak fiyat artmış. Sahibi ya da aşçısı değişti diye düşünüyorum, umarım eski haline döner.

nuri 15 Kasım 2018 14:13
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

vedat bey’in de dediği gibi lezzetteki istikrar, takdire şayan.

Merve Ural 31 Ekim 2018 23:29
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Birkaç gün önce gitme fırsatı bulduğum mezeleri lezzetli fakat hizmetin kötü olduğu bir mekan. Oturduğumuz masayı hiçbir şey demeden önümüzden çekerek aldılar.

Merin Sever 29 Ekim 2018 00:46
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Burasıyla ilgili en sevdiğim şeylerden biri görece “sessiz” oluşu, müzik/fasıl olmaması. Mezelerinden deniz börülcesini özellikle severim. Kredi kartı geçmediği için istemeyen çok olurdu. Sevimli bir meyhane, en iyilerden değil ama hayal kırıklığı da yaratmayan, çizgisi olan bir yer.