Kastamonu’da Nasrullah Meydanı’nın üst sokağında 4 kuşaktır sadece tirit yapan bir yer burası. Yıllardır da aynı düzeyde tirit yapabilmeyi başarıyorlar. Tabağın altına dizilen Kastamonu’ya (ve Karadeniz’in diğer bazı illerine) has kel simit, her gün taze olarak kaynatılan ve yöre hayvanlarından hazırlanan kemik suyuyla 3 defa ıslatılıyor. Üstüne ise tercihe göre sarımsaklı/sarımsaksız (Taşköprü sarımsağı) yoğurt, kavrulmuş kıyma ve yine yörede yapılan tereyağı bolca eklenerek servis ediliyor. Malzemelerin çoğunlukla yöresel olması ve lezzetin yoğunluğu, burayı Kastamonu’da tirit açısından öne çıkarıyor. Servisi yapan ustanın kalabalığa ve sıraya aldırmadan yavaş yavaş ve tüm ritüelleri yerine getirerek özenle hazırlaması saygıyı hak ediyor.

Gönüllü Tavsiye Ekibi

Not: Vedat Milor tarafından ziyaret edilmemiştir.

Tavsiyeler:

  • Tirit
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Tarihi Kastamonu Tiritçisi, Hepkebirler Mah Mutaflar Çarşısı Sk. No:26/A 37100 Kastamonu Merkez/Kastamonu

İnceleme Ekle

6İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Burak 23 Ağustos 2022 16:51
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Üstünde kıyma var diyorlar ancak kıyma değil sanki ceviz gibi çok ufalanmış şekilde. Yemeği yerken kıymadan ziyade et sulu kel simit yiyormuşçasına hissediyorsunuz. Ayrıca masaya getirdikleri suları açmasanız dahi ücretini hesabınıza yazıyorlar ve bunu sormadan söylemiyorlar.

Musa 11 Temmuz 2022 17:46
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Konya’nın Tiridinden sonra beklentim çok yüksekti. Biraz hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Buradaki resimde bol kıyma var, bende eser miktardaydı. Kıyma mı değil mi onu bile anlamadım. Ekmeği yoğurdu kaliteliydi ama kıyma olmayınca hamur yemiş oluyorsunuz.

Karaman 7 Şubat 2022 23:26
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Gecen hafta gittik , ucuz dolayısı ile esnaf lokantası statüsünde ancak tereyag eser miktarda kalan ayçiçek yağı tadı aldık…Kıymada eser miktarda ancak fiyat /lezzet ortalamasında kabul edilebilir ancak Kastamonu içinde izah ettiğim eksiklerin tam olduğu tirit mevcut bkz.Eflanili Konağı…

Talha 2 Ağustos 2021 13:33
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bilemiyorum öneri Vedat Milor’ün sitesinden gelince insan çıtasını çok mu yukarıda tutuyor ama tadına kötü demek haksızlık olur. Fiyat cidden çok ucuz.

Mustafa Gürbüz 21 Ocak 2020 13:49
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tarihi Tiritçiye geldik.. öğlen saat iki.. yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra tirit sesi ile servisimiz çıktı üzerine cozurdayan yağ.. mis.. Lokanta kalabalık ama belli ki bu yörenin insanları ile.. Kış mevsimi olmasından mıdır ama bizim hoşumuza gitti.. Fazla turistik ve gürültülü yerlerle aramız yok..

Tirit lezzetli, hafif sarımsaklı, et sulu, yağlı ama rahatsız edici değil. Biz değişik ve lezzetli bulduk

mehmet özcan 20 Ağustos 2019 20:40
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

tirit’i kastamonu simitiyle yapmaları özgün olsa da et suyu kullanmıyorlar. et suyu kullanmayınca da neyi tadacağız tüm lezzeti orada zaten. biraz tereyağ gezdirip, üzerine ceviz&sarımsaklı yoğurtla servis ediyolar. yavan buldum