Tirit teknik olarak et suyuyla ıslatılmış kuru ekmek ile yapılıyor. Ancak zamanla farklı yörelerde öyle bir çeşitlilik oluşmuş ki… Mesela Kastamonu’da kel simit ile dahi yapıldığını görüyoruz. Yemek tarihçisi Dr. Özge Samancı’nın da aktardığı gibi yoğurtlu kebap ve İskender kebap gibi birçok farklı yemek de aslında tirit benzeri yemeklerdir. Tirit deyince hemen akla gelen yerlerden biri de Konya. Kabakçı Ali ise, şehrin en eski tiritçilerinden. Temiz ve sade bir lokanta. Sadece tirit yapmaları önemli çünkü bu sayede hakkını vererek yapıyorlar. Etler önceden pişirilip sipariş sonrası ısıtılarak önünüze getirilmiyor. Şişe geçirilmiş etler siz siparişinizi verdikten sonra mangala atılıyor. Bu çok önemli. Tabağın en altına küp şeklinde kesilmiş ve et suyuyla ıslatılmış somun ekmeği parçaları konduktan sonra üzerine süzme yoğurt ekleniyor. Daha sonra tam kıvamında pişmiş içi sulu etler sırayla diziliyor. Sumaklı soğan, maydanoz, biber, domates ve tereyağı ile hazırlanan sosla tirit son şeklini alıyor.

Vedat Milor

Tavsiyeler:

  • Tirit
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Kabakçı Ali Lokantası, Devri Cedid, Müneccimbaşı Sk. 18/A, 42060 Selçuklu/Konya

Telefon:
İnceleme Ekle

2İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Sami 10 Temmuz 2023 19:32
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Konyada Tirit denince ilk akla tiritçi mithat gelir ama Kabakçı ali bana göre daha güzel yapıyor bu tirit işini kesinlikle tavsiye ederim. Tek problemi esnaf lokantası akşamları ve pazarları çalışmıyor.

Ahmet A 14 Aralık 2019 00:33
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tiritçi mithata kıyasla yoğun bir yoğurt ve tereyağ tadı geliyor.Ekmekleri kendileri yapmadıklarından biraz bayat ve kendileri servisten önce ısıttıklarından dolayı sert bir tad geliyor ama genel olarak Mithat tiritin 1 tık altında kalsada geniş mesai saatleri olduğundan tercih edilebilir bir mekan.