Burası yaklaşık 30 senedir, işini tutkuyla ve dürüstçe icra eden İbrahim Usta tarafından işletilen küçük bir mekan. Bakla ezmesini ilk defa burada denedim. İbrahim Usta, kuru baklayı bir gün önceden ıslatıyor. Ertesi gün geleneksel hamamlarda suyu ısıtmak için kullanılan külhan ocaklarına bakla dolu bakır küplerini gömüyor. Oradan gelen baklaya önce sarımsak katıyor. Bu ne kadar bol olursa, o kadar lezzetli olacağını iddia ediyor. Sarımsağı biraz tuzla elle ezdikten sonra baklayı biraz limon ve kendi üretimi tahin ile beraber güzelce karıştırıyor. İçine kimyon, pul biber, maydanoz, zeytinyağı ve tekrar tahin katarak tamamlıyor. Lübnan usulü humusu da enfes. Yöre insanı gibi kahvaltı için giderek denemenizi tavsiye ederim.

Vedat Milor

4.5

Tavsiyeler:

– Bakla ezmesi
– Lübnan usulü humus

Adres ve İletişim

Adres:

Humusçu İbrahim Usta, Güllübahçe Mahallesi Saray Caddesi Sakarya İşhanı No:13, 31070 Antakya/Hatay

Telefon:
İnceleme Ekle

9İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
E.Ş. 16 Ocak 2022 10:50
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Hatay’da bakla ve humusu çok daha iyi yapan yerler var. Ayrıca işletmecinin turist ve yerliye farklı davranışları, mekanın aşırı pis oluşu nedeni ile listeden kaldırılması gerektiği görüşündeyim. Bir süredir burada yaşayan biri olarak sitedeki yoruma güvenerek birkaç sefer burayı ziyaret ettim. Her seferinde hayal kırıklığı oldu.

mehmet keleş 29 Eylül 2021 12:18
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

bu tür hijyenik olmayan ve pis yerleri önermeniz ve halen sayfanızda tutmanız biz takipçilerinizi üzdü. Sizden Beklemezdik.

Ahmet nişancı 12 Haziran 2021 12:10
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Vedat bey,
İbrahim ustanın giydiği önlük pislik içerisindeydi, dükkanın içerisine girdiğimdeki koku hijyene önem verilmediğini tasdik etti.
İbrahim ustanın konuşurken tükürerek konuşması ve hararetli konuşması humus lezzetli olmasına rağmen midemi bulandırdı.
Sonuç: Lezzetli olmasına rağmen hijyen 10 üzerinden -999 . Lütfen haber vermeden bi arkadaşınıza iddia larımı test ettirin. Bu lokantayı rehberinizden kaldırmanız sizin itibarınız açısından önemli. Hayal kırıklığı yaşadım.

StandardBerkay 11 Şubat 2021 15:02
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bi youtube videosunda turist diye 100tl humus + çorbaya para istemiş haram zıkkım olsun boğazında kalsın inşallah diyerekten derecelendirmemi atıyorum isterse parası aşırı fazla olsun dolandırılmayı hakketmiyolar

Mehmet Yilmaz 22 Ocak 2020 07:54
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bakla ile humus güzeldi. Ancak gittiğimizde masamıza içinde 4 adet biber ile 2 adet acur turşusu olan bir tabak ile bardak su konuldu. Hesabı öderken öğrendik ki bunlar toplamda baklanın fiyatından fazlaymış. Yani garnitür sandığımız şeye para verdik. 2 adet küçük bardak su için de istanbul havaalanını aratmayacak bir ücret ödedik. Ödenen tutardan çok kandırılmış olma hissi bizi üzdü.

Hale Soydan 22 Mart 2019 14:50
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Şimdiye kadar yurtiçinde ve yurtdışında birçok yerde tatma fırsatı yakalasam da, hayatımda yediğim en güzel humus ve bakla ezmesiydi. Mesleğini tutkuyla icra eden İbrahim Usta, hünerli elleriyle ve kullandığı malzemeler ile ortaya adeta lezzet şöleni çıkartıyor. Tahini,cevizli biberini ve turşusunu da tatmanızı şiddetle tavsiye ederim. Güler yüzü ve hoş sohbetiyle ustamız ben ve arkadaşlarımı çok hoş karşıladı. Hatay’a gittiğinizde kesinlikle uğranılması gereken bir mekan.

Lale özer 31 Ocak 2019 16:17
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Merhaba,humuscu ibrahim usta işini tutkuyla yapıyor olabilir ama dürüstlük kısmına pek katılamayacağım.Dükkanı gittiğimizde 250 gramlık paketler de istememize rağmen laf kalabalığına getirerek yarım kilo verdi,yanına turşu vereyim tadın dedi.Sonra da 100 gram turşu için 5 lira para aldı.Ayrıca kilosu 30 lira olan humusun yarım kilosunu İstanbul’dan geldik diye sanırım 20 liraya verdi.İnternete girdiğimiz de bizimle aynı şeyleri yaşayan bir sürü insan olduğunu gördük.

Duygu Aydınel 29 Kasım 2018 09:40
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Humusu, baklası ve cevizli biberi güzeldi fakat asıl olan sıcak pide ve tahiniydi. Tek başına tatmak için biraz tahin istemeyi unutmayın. Hijyen takıntılı insanlar için zorlayıcı olabilir fakat biz ortamdan da ustanın sohbetinden de çok keyif aldık.

Pelin Tatlıcı 29 Ekim 2018 09:13
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

bir humus sever olarak sadece humus ve bakla yapan bir yer benim için harika. Genelde buradan humusu ve baklayı kiloyla alıp, et veya döner yapan bir yerde ikisini birlikte yemeyi tercih ediyorum. ufak bir dükkanda eski usulle yapılan humusun tadı bambaşka. baklayı ise sadece hatayda yiyebileceğiniz haliyle hazırlıyorlar. humus kıvamında ve baharatlarda hazırlanan bakla da kesinlikle denenmeli