Burası yaklaşık 30 senedir, işini tutkuyla ve dürüstçe icra eden İbrahim Usta tarafından işletilen küçük bir mekan. Bakla ezmesini ilk defa burada denedim. İbrahim Usta, kuru baklayı bir gün önceden ıslatıyor. Ertesi gün geleneksel hamamlarda suyu ısıtmak için kullanılan külhan ocaklarına bakla dolu bakır küplerini gömüyor. Oradan gelen baklaya önce sarımsak katıyor. Bu ne kadar bol olursa, o kadar lezzetli olacağını iddia ediyor. Sarımsağı biraz tuzla elle ezdikten sonra baklayı biraz limon ve kendi üretimi tahin ile beraber güzelce karıştırıyor. İçine kimyon, pul biber, maydanoz, zeytinyağı ve tekrar tahin katarak tamamlıyor. Lübnan usulü humusu da enfes. Yöre insanı gibi kahvaltı için giderek denemenizi tavsiye ederim.

Vedat Milor

4.5

Tavsiyeler:

– Bakla ezmesi
– Lübnan usulü humus

Adres ve İletişim

Adres:

Humusçu İbrahim Usta, Güllübahçe Mahallesi Saray Caddesi Sakarya İşhanı No:13, 31070 Antakya/Hatay

Telefon:
İnceleme Ekle

2İncelemeler

captcha-input
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Duygu Aydınel 29 Kasım 2018 09:40
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Humusu, baklası ve cevizli biberi güzeldi fakat asıl olan sıcak pide ve tahiniydi. Tek başına tatmak için biraz tahin istemeyi unutmayın. Hijyen takıntılı insanlar için zorlayıcı olabilir fakat biz ortamdan da ustanın sohbetinden de çok keyif aldık.

Pelin Tatlıcı 29 Ekim 2018 09:13
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

bir humus sever olarak sadece humus ve bakla yapan bir yer benim için harika. Genelde buradan humusu ve baklayı kiloyla alıp, et veya döner yapan bir yerde ikisini birlikte yemeyi tercih ediyorum. ufak bir dükkanda eski usulle yapılan humusun tadı bambaşka. baklayı ise sadece hatayda yiyebileceğiniz haliyle hazırlıyorlar. humus kıvamında ve baharatlarda hazırlanan bakla da kesinlikle denenmeli