Konya mutfağı denince akla ilk gelen, etli ekmek tabii. Lahmacun, pide ve pizzaya bir alternatif. Kıymanın satırla çekilmesi, en büyük özelliği. Kuşbaşı gibi ince ince doğrananına ‘bıçakarası’ deniyor. İçindeki domates, biber ve soğan da bıçak ile ince ince doğranacak. Bir diğer özelliği, kullanılan un. Konya’nın sert unu olması lazım. Ama çok ince açılmalı. Odun fırınında pişmeli ve ortası yumuşak kalmalı. Güvenç’in etli ekmeği başarılı. Esmer un kullanılmış, sebzeler incecik doğranmış ve hamur incecik ama ortası yumuşak. Tek sorun, fazla uzun olduğu için çabuk soğuması. Çiçek bamya çorbası, genelde yemek üstüne hazım için içilir Konya’da. İstanbul’da buranın geleneklerine uygun olarak yemek başında sunuluyor. Güvenç, gerçek çiçek bamyasından hazırlamış çorbayı ama tam hakkını vermemiş. Salçasının daha az olması, içinde kemikli et bulunması ve damağa et suyunun lezzetinin gelmesi lazım. Odun ateşinde ağır ağır ve tepside pişen fırın kebabınsa hakkını vermişler. Kuzu, Konya’nın Karamantoklu kuzusu. İnciğini, kaburgasını ve kemiksiz olanını denedim. İlk ikisi, tercihim. Kemiğine dokununca et dökülüyor ve pamuk gibi kuzu eti. Yanında yağlı tırnak pide, bütün beyaz soğan ve tam yağlı yoğurtla harika gidiyor. Bu kadar başarılı kuzuyu nedense İstanbul’da hiçbir lüks lokanta yapamıyor.

Vedat Milor

4

Tavsiyeler:

– Etli ekmek
– Fırın kebap

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Güvenç Konyalı, Hoca paşa hamam sok İstanbul TR, Ankara Cd. No:4, 34425 Fatih

Telefon:
İnceleme Ekle

5İncelemeler

captcha-input
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Onur Erşen 16 Kasım 2018 15:12
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çok özel ve belirli kalitenin üstünde menüye sahip olmasına rağmen, mekan ve servis kalitesi nedeniyle ayakların geri geri gittiği bir mekan. Lokasyon nedeniyle müşteri profili turist ağırlıklı, talebi karşılamak için masalar dip dibe sıralanmış, bir öndeki masada oturanları yerinden kaldırmadan bir arkaya geçmek imkansız, karşınızda oturanla sohbet dahi edemiyorsunuz. Hal böyle olunca sadece karın doyurmak için bu sıkıntıyı çekmek çok tercih edilecek bir durum değil. Kaldı ki etliekmek kalitesi İstanbul standardının üzerinde olsa da, Konya’nın çok gerisinde kalıyor. Kuzu eti konusunda ise tatmin edici bir kaliteleri var. Fiyatlar lokasyona uymuş ve bir nebze yüksek.

Mahmut 30 Ekim 2018 03:17
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bir çok kez denemiş ve her defasında neden bidaha gelmeliyimi düşündiğüm lezzetli bi o kadar da tarih kokan bir lokanta. Bıçak arası en fovori lezzetim incik kebabı da akılda kalan lezzetlerden.

Merin Sever 29 Ekim 2018 00:55
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

İş yerime yakın olduğu için beş yıldır düzenli olarak yemek yediğim bir yer. Hiçbir şekilde kalitesinde düşüşe rastlamadım. Etli ekmek ve yanında gavurdağı söylemek burası için favori seçimim. Kendi ayranını yapan ve hakkıyla yapan bir yer olması artılarından. Tandırı ve çorbası da başarılı, mevlanası da güzel. Daimi mekanlarımdan.

OĞUZ HAN 26 Ekim 2018 16:25
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Mekanda düzenleme yapılarak masa sayısı artırılmış. Bu yemek kalitesinden ziyade servis kalitesini daha çok düşürmüş diyebilirim.Eskiden daha butik bir yerdi ve daha güzel bir servisle yemek yenebiliyordu.Kuzu eti gayet güzel.Az yağlı kısmından fırın kebabı tercihim. Bıçak arasının daha iyilerini yemiştim. Gidilebilir bir yer ancak çok üst düzey beklentilerle gitmenizi tavsiye etmiyorum.Fiyat performans dengesi gayet iyi.

Ogün Cengiz 22 Ekim 2018 06:59
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Sık gittiğim bir mekan. Son gittiğimde, artan ortadoğulu turist talebini karşılamak için yan duvar yıkılarak mekan genişlemiş masa sayısı artmış. Bu durum servis kalitesini çok düşürmüş, gelen fırın kebabının ise tuzu yoktu. Et ve balık yemeklerinde sizin sonradan tabağınızda ekleyeceğiniz tuz etin içine gecemeyeceği için, pişirilirken ete makul miktarda tuz konmaması bence kusurdur. Gözlemlediğim kadarıyla artan ortadoğulu turist sayısının mekanlara şöyle bir etkisi oluyor, mekanları kalitelerini değil de kapasitelerini ve sürümlerini artırıp daha fazla kâr elde etmeye yönlendiriyorlar, kalitede ciddi bir düşüş oluyor ama aynı talep devam ediyor. Bu nihayetinde mekan sahibinin yaptığı bir tercihtir. Amacım gelen turistleri ırklarına ayırıp yorum yapmak değil, mekandaki ve yemekteki kalitenin düşüşünü tespit etmektir. Eskisi kadar sık gideceğimi sanmıyorum.