Çarşamba’daki Galip Usta Pide iyi değil, çok çok iyi. En iyi deyimini sevmiyorum, çok iddialı ve yanıltıcı. Hopa, Aydın ve Sürmene’de de harika pideler yedim. Neden mi çok çok iyi ve hafif? Bunu anlamaya çalışıyorum. Usta kısa ama özlü ve doğru cevaplar veriyor. Ben “Artık sıra tatmakta” deyince de, içten bir “Sağ olun” diyor. Ama ben Instagram’ıma koyunca usta ‘suratsız’ diye eleştiriliyor. Cevaplıyorum: “Galip Usta Pide’deki ustanın hal ve tavırları eleştirilmiş. Ancak suratsız denilen hali bence konsantrasyonunun ve işindeki ciddiyetin bir yansıması. Benim yaptığım çekim bir nevi onu işinden alıkoymak. Soytarılığa varan sunumların olduğu bir dönemde benim tercihim suratsızlık.” Sonuç olarak çekim yaptığım pide ustasının ‘ayinesi iş’ ve biçim değil, esas önemli. Bu da son emekçilerden. Niye mi? Acaba kaç pideci merdane kullanmadan pide açıyor? Merdane dokunan pide, gerçek Karadeniz pidesi değil. Ayrıca pideler harlı gürgen ve meşe odunu ateşiyle yanan fırında pişiyor. Fırın çok yüksek ateşle yanacak ki, ustanın deyimiyle “Ateş hamur üstünde yürüyecek, yoksa pide kurur”. Bir önceki akşamdan dinlenen hamurlar ertesi gün iki saat mayalandırılıyor. Beş-altı dakikada pişiyor inanılmaz incelikte pideler. İyi pişmiş ama ortası yumuşacık ve kenarlar kıtır.

Vedat Milor

 

5

Tavsiyeler:

– ‘Yağlı’ denilen sadece yumurtalı ve tereyağlı pide
– Açık kıymalı ve yumurtalı pide

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Galip Usta Pide Salonu, Orta Mahallesi, 55500 Çarşamba/Samsun

Telefon:
İnceleme Ekle

10İncelemeler

captcha-input
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Sinan 17 Aralık 2018 13:57
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Açık kuşbaşılı ve beyaz peynirli pidesini denedim. Hamurunun bu kadar ince olması beni pek tatmin etmedi. Eğer hamur bu kadar inceyse üzerinde kullanılan malzemeler çok ön plana çıkıyor ama pide malzemeleri tek kelimeyle sıradan. Ancak kullanılan tereyağını bunlardan ayrı tutuyorum ve tereyağı lezzetini hissettiriyor. Sunum ve ambiyans ise beni hayal kırıklığına uğrattı.

Nihal 29 Kasım 2018 00:15
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Merhabalar, ben 15 yıllık çarşamba geliniyor.sakaryada pideyi başka türlü bilirim.Ama çarşamba da bir çok yerde yememe rağmen en çok buranin pidesini cok seviyorum . Ve vazgecemiyorum.bazi yerlerde hamurunu kalın yapıyorlar, bazı yerlerde kenarlarını çok kıtır yada çok sulu.Galipusta hamuru çok ince tutturuyor, kenarlar çok ince ve kıtır ama ortası yumuşacik.ayrica içi çok lezzetli.il dışından gelen misafirlerimizi tatmasi için mutlaka buraya getiriyorum.muptelasi olup gidiyorlar.il disina bile kargoyla gönderiyoruz😊.
Ağır başlı ve güler yüzüyle Galip ustayi da çok seviyoruz.Çarsamba’dan geçecek olanları mutlaka bekliyoruz😉.

Mehmet Şahin 20 Kasım 2018 21:56
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Sizin tavsiyeniz ile gittiğimiz bu pidecide bir Bafralı olarak ilk defa Çarşamba pidesinin ,Bafra pidesi karşısında önüne geçtiğini gördüm. 2018 Ağustos ayında gittiğim pidecide anladığım kadarıyla lezzet çok daha öncesinde yazdığınız gibiydi. Bu tavsiyeniz için çok teşekkrler

Alperen 20 Kasım 2018 21:41
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Etini ben begenmedim

Barış Demirbağ 20 Kasım 2018 20:57
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bazı yemekler lezzeti için tercih edilir bazıları da ambiyansı için. Burada yapılan pidelerin lezzeti deneyimlemeyene anlatılması güç lezzette. Fakat ben asıl ambiyansından bahsetmek isterim. Çarşamba gibi eskiyle yeniyi harmanlayan bir şehirde; eski usül bir çarşının içinde geleneksel ama temiz bir mekan. çay isterseniz yandaki çay ocağında demlenen çaylardan geleceğini bilin. 2018 yazında çaylar Galip Usta’nın ikramıydı. Karadeniz’in birçok yerinde pide deneyimledim. En hafifi, malzemesi kararında olanı ve samimisi burasıydı.

Abdulkadir Uzun 20 Kasım 2018 20:25
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

İstanbuldan rizeye giderken samsuna kadar kahvaltı bile yapmadan beni getirten mekan. Bütün pideleri denedim. “Yağlı” en yalın malzemelerle gastronomik olarak ne kadar üst seviyelere çıkılanileceğini gösteriyor. Yumurtanın pide çıktıktan sonra üstüne kırılması pideyi daha da üst seviyeye taşıyor. Ayranı da köy yoğurdundan.

Ekrem genç 20 Kasım 2018 19:37
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Pidelerin ince olması dışında ne yazık ki fazla bir espirisi yok açıkçası, ayrıca çarşamba gibi bir ilçede gereksiz pahalı , burası herşeyin ucuz olduğu bir ilçe …

sevcan talay 20 Kasım 2018 14:56
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

2018 yazında gittim, hayatımda ilk kez 2 tane pide yedim. Aşırı lezzetli incecik hamur. Bayıldım

Tahsin Özbek 12 Kasım 2018 22:42
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Pideler çok üst düzeyde. Kıtırlık ve içinin sululuğu tam kıvamında. Mutlaka tavsiye ederim.

Boray Köknel 29 Ekim 2018 19:07
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Sırf bu pide için Ağustos ayında kalkıp Çarşamba’ya gittik. Eşimle ikişer pide yedik. Utanmasak devam edecektik.. Ne şişlik, Ne rahatsızlık… Malzeme kaliteli, hamur emsalsizdi. Yolunuzu düşürün derim bir şekilde.