Şahsen Adana Sanayi Bölgesi’nde olduğu gibi küçük ve biraz salaş ortamları seviyorum. Çoğu insan ise ferah, masa örtülü ve masaların birbirinden uzak olduğu yerleri seviyor. Fikret Yılmaz bu ikinci gruptan. Buna itirazım yok. Tabii kebap iyiyse. Fikret Yılmaz’da kebap iyi değil. Çok iyi! Referans noktası olarak Adana’yı alırsam Fikret’in Adana’da da en öne çıkan iki-üç kebapçıdan biri olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Ocakbaşı değerlendirmesi yaparken elbette en önemlisi kebap. 100 üzerinden puan versem, 50 puanı kebap derim. Fikret Usta’nın Adana’sı tam puan alır. Zırh kıyması… İyi pişmiş ama sulu ve bıçak dokunur dokunmaz dağılıyor. Çok lezzetli et. Yüzde 100 kuzu. But kısmı. Dörtte bir oranında da kuyrukyağı. Bayağı kalın ve geniş. Bunun sırrı, çift ince şişe geçirip sonra mangaldan birlikte çekmekmiş. Aksi takdirde tezgâhtan çekerken zırh kıyması kebap dağılırmış. Kuzu kıymadan soğanlı lahmacun ve kuzu ciğer de iyi. Ciğer iyi ayıklanmış, taze, tam kıvamında pişmiş. Arkadaşımın deyişiyle adeta ‘tatlı’. Yanında ince kıyılmış terbiyeli soğan. Yemeye doyum olmuyor. “Ya soğuk mezeler” diyeceksiniz… Turşu, kuru cacık, ezme, turp, soğan-domates-maydanoz salata. Adana’da olduğu gibi bol yeşillik… Şahsen tere olmasını da isterdim. Arkadan mangalda arpacık soğan ve sarmısak geliyor. Bir de patlıcan söğürme. Hepsi belli bir çizgiyi tutturuyor ama meze olarak referans noktam Kurtuluş Adana Ocakbaşı. Orada mangaldaki soğan ve sarmısak, kuyrukyağı ve nar ekşili sosla harika oluyor. Lavaşı da ızgaraya atıyorlar ve zeytinyağıyla, bol yeşillikle nefis oluyor. Fikret Ocakbaşı’nda mezelerden en çok aklımda kalan iyi bir turşu. Bir de gerçek bir şalgam… Bu kadar üst düzey bir performansta tek yanlış nota, tatlı. Biz dondurma ve fıstık ezmesi denedik. Ev yapımı değil ve bu, belli oluyor. Aşırı şekerli. Aslında en iyisi olağanüstü olanını bulmayınca tatlı yemeyi bırakmak. Sonuçta ülkemizde meyveler genelde güzel.

Vedat Milor 

 

Tavsiyeler:

  • Adana kebabı
  • Kuzu ciğer
  • Lahmacun
  • Turşu
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Fikret Yılmaz Adana Ocabkbaşı, Gülbahar, &, Oya Sokak, Büyükdere Cd. 6/A, 34418 Şişli/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

11İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Çağatay Dobada 26 Nisan 2023 00:20
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Rahmetli Arman Kırım Hürriyet Gazetesinde bir-iki lokanta öneri yazısından sonra o işe tövbe etmişti. Ülkemizde maalesef her konuda olduğu gibi lokanta konusunda da genelde bir standart tutturamama problemi var. Öğle yemeğinde acısız Adana dedikleri Urfa gayet iyiydi ama Adana kurumuş, yanmaya yüz tutmuştu ! Künefenin peyniri tam manasıyla berbattı. Servis de ahım şahım değil. Sigara konusu da berdevam. Burası bence meyhane…

Levent İnan 25 Eylül 2022 21:13
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

İlk kez gidecek olanlara uyarı! Masaya oturup mezelerinizi ve yiyeceğiniz eti sipariş edersiniz sonra mezeler gelir, mezelerden sonra etlerle beraber 3 çeşit salata 1 turşu ve 1 de pişmiş soğan/sarımsak sipariş etmemenize rağmen gelir. Hem Adana’da hem de diğer birçok ocakbaşında olduğu gibi bu İKRAMLARI yersiniz ama diğerlerinden farklı olarak hesabı istediğinizde adisyonda her birinin ücretlendirildiğini görürsünüz. Kuver ücreti de cabası. Birçok arkadaşıma tavsiye edebilecekken insanları salak yerine koyan bu tavır sebebiyle kimseye önermiyorum.

İbrahim 23 Nisan 2022 09:55
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Mekan yol kotunun altında kaldığı için biraz basık geldi bana ama daha da kötüsü kapalı alanda ciddi bir şekilde sigara içilmesi oldu benim açımdan adana ve kuzu kaburga denedim oldukça başarılıydı mezeler ise sıradan hesap da makul diyebilirim.

Cemil Yağız Öztürk 26 Eylül 2021 14:42
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Mekan hiç beklemediğiniz bir konumda hiç beklemediğiniz bir ferahlıkta. Temizlik. düzen ve karşılama gerçekten oldukça yerinde. Servis oldukça hızlı, hatta diyebilirim ki robotlaşmış bir seviyede profesyonel. Hemen sular doluyor, meze tepsisi geliyor ve alkol olarak ne içeceğiniz soruluyor. Bu gayet hoş fakat servisin bu ‘robotlaşmış profesyonel’ tavrı umarım mutfakta da yoktur diye iç geçiriyorum.

Meze tepsisi hem görüntü hem de çeşit olarak olağan. Et yemek asıl amacımız olduğu için masada ki bir misafirimin isteği üzerine yoğurtlu semizotu ve kuru cacık söylüyoruz. Yoğurt ne yazık ki market yoğurdu, mezeleri görüntüsü gibi içeriğinin de olağan olduğunu görünce üzülüyorum.

Sormadan getirdikleri iki ya da üç salata en büyük günahlardan biri işlenerek önceden doğranmış şekilde geliyor, çok üzücü. Közlenmiş tereyağlı soğan, sarımsak ve patlıcan da ise sıfır tuz vardı ve tereyağ tadını ben hiç alamadım. Masada sıradan sofra tuzu yerine başka bir tuz olsa belki bir nebze serinleyebilirdi içim. Fındık lahmacun ise gayet lezzetli. Hesaba sormadan getirdikleri ürünler için bir kontrol uygulamadım fakat ekledilerse bu yanlış bir politika.

Önceden arayarak ayırttığımız ‘Yağlı Kara’ hem yağsız hem de bana göre çok pişerek suyunu kaybetmişti. ‘Adana Kebap’ lezzetli ama İstanbul sınırları içerisinde ilk 5’e giremez, ayrıca 1,5 porsiyon söylememize rağmen 1 porsiyon olduğuna neredeyse emin olduğum bir miktar geldi ya da adana kebap gramajı kesinlikle gözden geçirilmeli.

Yemeğin yıldızı açık ara ‘Ciğer Şiş’. Tazeliği, pişme derecesi, baharatlandırılması her şeyi tam kararındaydı.

Kebap fiyatları bence oldukça yüksek(1.5 adana 110 tl) ama geri kalanlar normal. Fakat daha düşük fiyatlarda çok daha iyi yemek ve hizmet alacağınız ocakbaşı konseptli mekanlar mevcut.

Egemen Özdemir 7 Aralık 2020 19:18
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Fikret Ocakbaşı’nın Adanası Vedat Bey’in övdüğü kadar var, kıvamı ve tadı muazzam. Kesinlikle İstanbul’daki “iyi” Adana kebapları arasına girebilecek seviyede.

Bunun dışında mezeleri de zengin ve kaliteli; sıcak humus ve patlıcanlı tahinli mütebberi (yanlış yazmadıysam) tavsiye ederim. İkram olarak getirdikleri turşuları da çoğu kebabçıda bulamayacağınız seviyede.

Yazın sonunda pandemi kurallarının esnek olduğu bir dönemde gitmeme rağmen mekanın ve çalışanların bu konudaki hassasiyeti yüksekti. Çalışanlar yardımsever, ilgili ama olması gerektiği gibi mesafeliydi. Yine, belki de yaz ve pandemi dolayısıyla üstü açık ve masalar arasında yeterince mesafe bırakıldığından, oturduğumuz süre boyunca hiç rahatsız hissetmedik ve hatta Vedat Bey’in mekan hakkında neden “ferah” yakıştırmasını yaptığını kolayca anladık zira gerçekten ferha bir ortamda yedik yemeğimizi.

Tek olumsuz yanı yüksek fiyatları. Qr kodu eklemiş olmalarına rağmen masalara fiziksel menü getirmişlerdi diye hatırlıyorum bu tabii pandemi süresince hijyen açısından çok tercih edilir ve doğru bir şey değildi.

Huseyin Unal 23 Temmuz 2020 00:15
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Fikret Usta, Adana Kebap’ ta referans noktami zirveye tasiyan yer oldu. Yedigim 3 Adana Kebabin ucu de ayni mukemmel lezzetteydi.

Mezeler fark yaratmiyor, lahmacun da kitir degil ve vasatti ancak Adana Kebap hepsini unutturdu.

Yunus 27 Şubat 2020 08:59
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bu yazı üzerine arkadışlarımla birlikte gittim ve gördüm kü sizinle “ferah”lık anlayışımız biraz farklıymış. Mekanda sigara içiliyor, hem öyle böyle değil. Tam dumanaltı! Ne yediğimizden ne de içtiğimizden doğru dürüst birşey anlamadık.

Osman Özsoy 9 Ocak 2020 11:33
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Maalesef son derece sıradan bir Adana yedim. Herhalde herkese aynı kalitede servis yapılmıyor.

Levent Gümüşay 22 Aralık 2019 19:19
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tam Adana lezzetli 😋👏👍

Emre Ersan 22 Aralık 2019 10:32
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Vedat Bey neden burada yorumlamamızı istediniz bilemiyorum ama hazır sitenize girdim bence bir app yazdırın navi uyumlu incelediğiniz yerlerin olduğu bir harita arayüzü olsun ben buradan geçerken vedat beyin istanbulda beğendiği bir adanacı diye uyarı gelsin isterim. Siteyi sallayın, saygılar.

Adem sert 21 Aralık 2019 18:29
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Harika bir yer fikret usta adanalı zaten adana da lezzet nasılsa aynısı burada var