Şahsen Adana Sanayi Bölgesi’nde olduğu gibi küçük ve biraz salaş ortamları seviyorum. Çoğu insan ise ferah, masa örtülü ve masaların birbirinden uzak olduğu yerleri seviyor. Fikret Yılmaz bu ikinci gruptan. Buna itirazım yok. Tabii kebap iyiyse. Fikret Yılmaz’da kebap iyi değil. Çok iyi! Referans noktası olarak Adana’yı alırsam Fikret’in Adana’da da en öne çıkan iki-üç kebapçıdan biri olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Ocakbaşı değerlendirmesi yaparken elbette en önemlisi kebap. 100 üzerinden puan versem, 50 puanı kebap derim. Fikret Usta’nın Adana’sı tam puan alır. Zırh kıyması… İyi pişmiş ama sulu ve bıçak dokunur dokunmaz dağılıyor. Çok lezzetli et. Yüzde 100 kuzu. But kısmı. Dörtte bir oranında da kuyrukyağı. Bayağı kalın ve geniş. Bunun sırrı, çift ince şişe geçirip sonra mangaldan birlikte çekmekmiş. Aksi takdirde tezgâhtan çekerken zırh kıyması kebap dağılırmış. Kuzu kıymadan soğanlı lahmacun ve kuzu ciğer de iyi. Ciğer iyi ayıklanmış, taze, tam kıvamında pişmiş. Arkadaşımın deyişiyle adeta ‘tatlı’. Yanında ince kıyılmış terbiyeli soğan. Yemeye doyum olmuyor. “Ya soğuk mezeler” diyeceksiniz… Turşu, kuru cacık, ezme, turp, soğan-domates-maydanoz salata. Adana’da olduğu gibi bol yeşillik… Şahsen tere olmasını da isterdim. Arkadan mangalda arpacık soğan ve sarmısak geliyor. Bir de patlıcan söğürme. Hepsi belli bir çizgiyi tutturuyor ama meze olarak referans noktam Kurtuluş Adana Ocakbaşı. Orada mangaldaki soğan ve sarmısak, kuyrukyağı ve nar ekşili sosla harika oluyor. Lavaşı da ızgaraya atıyorlar ve zeytinyağıyla, bol yeşillikle nefis oluyor. Fikret Ocakbaşı’nda mezelerden en çok aklımda kalan iyi bir turşu. Bir de gerçek bir şalgam… Bu kadar üst düzey bir performansta tek yanlış nota, tatlı. Biz dondurma ve fıstık ezmesi denedik. Ev yapımı değil ve bu, belli oluyor. Aşırı şekerli. Aslında en iyisi olağanüstü olanını bulmayınca tatlı yemeyi bırakmak. Sonuçta ülkemizde meyveler genelde güzel.

Vedat Milor 

 

4.5

Tavsiyeler:

  • Adana kebabı
  • Kuzu ciğer
  • Lahmacun
  • Turşu
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Fikret Yılmaz Adana Ocabkbaşı, Gülbahar, &, Oya Sokak, Büyükdere Cd. 6/A, 34418 Şişli/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

5İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Yunus 27 Şubat 2020 08:59
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bu yazı üzerine arkadışlarımla birlikte gittim ve gördüm kü sizinle “ferah”lık anlayışımız biraz farklıymış. Mekanda sigara içiliyor, hem öyle böyle değil. Tam dumanaltı! Ne yediğimizden ne de içtiğimizden doğru dürüst birşey anlamadık.

Osman Özsoy 9 Ocak 2020 11:33
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Maalesef son derece sıradan bir Adana yedim. Herhalde herkese aynı kalitede servis yapılmıyor.

Levent Gümüşay 22 Aralık 2019 19:19
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tam Adana lezzetli 😋👏👍

Emre Ersan 22 Aralık 2019 10:32
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Vedat Bey neden burada yorumlamamızı istediniz bilemiyorum ama hazır sitenize girdim bence bir app yazdırın navi uyumlu incelediğiniz yerlerin olduğu bir harita arayüzü olsun ben buradan geçerken vedat beyin istanbulda beğendiği bir adanacı diye uyarı gelsin isterim. Siteyi sallayın, saygılar.

Adem sert 21 Aralık 2019 18:29
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Harika bir yer fikret usta adanalı zaten adana da lezzet nasılsa aynısı burada var