Bizim gibi bir restoran rehberinin temel fonksiyonu insanların memnun kalacakları kalitede yemek yiyebilmelerini sağlamak. Peki tavsiye edilen yer artık unutulmaya yüz tutmuş yerel usüllere göre hareket eden ve bu şekliyle Türkiye genelindeki insanların hoşlanmayacağı tarzda yemekler yapıyorsa nasıl hareket etmeli? Bu bizim için ciddi bir ikilem. Ancak şiar edindiğimiz bazı prensiplerden popüler görüşler uğruna vazgeçmemeye karar verdik. Nedir bunlar? Ferah Künefe’yi, benzerlerinden ayıran en önemli özellik peynirin lezzeti. Diğer bir ifadeyle, künefede ön plana çıkan lezzet şerbet değil: Günlük üretilen ve yağı alınmamış inek peyniri. Sektörde yaygın olarak yağsız peynirin kullanıldığını vurgulamak lazım. Burayı eleştirenlerin özellikle değinilen bir husus ise peynirin ekşimsi tadı. Bu aslında hakiki künefenin karakteristik özelliklerinden biri. Eskiden Hatay’ın künefesiyle ünlü Harbiye bölgesinde künefe peynirinin ekşimsi olması hedeflenirdi. Öyle değilse de servis edilmeden önce hafifçe limon damlatılırdı. Ferah Künefe o geleneksel lezzeti yakalayabilen ender mekanlardan. Benzeri yok denecek kadar az ve uzun yıllardır tartışmasız bir istikrarla devam ediyorlar.

Gönüllü Tavsiye Ekibi

Not: Henüz Vedat Milor tarafından ziyaret edilmemiştir. 

Tavsiyeler:

  • Künefe
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Ferah Künefe, Uzun Çarşı Caddesi, Köprübaşı, No: 10, 31060, Antakya

Telefon:
İnceleme Ekle

13İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Barış Kavraroğlu 16 Eylül 2021 18:22
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Beklentimizin çok altındaydı. Bahsedildiği gibi peynirin karakteristik tadını alabildiğimiz bir lezzeti yoktu. Sanırım zaman içinde kalitesini düşürmüş

Erol Dikbaş 25 Ağustos 2021 15:01
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Ferah künefe maalesef Antakya künefesinin doğallığından uzak daha “endüstrileşmiş, bayağılaşmış” bir halini sunuyor. Vedat Bey’in belirttiği üzere yerel lezzetlerden iyi işlenmiş bir lezzet yemek isteyenlerin işi kolay değil. Böyle yerler var ve internet ortamında pek bilinmiyorlar. Samandağ, Harbiye, İskenderun’da küçük ve iş hacminin azlığı nedeniyle butik üretim yapıp leziz bir künefeyi size servis ediyorlar. Şanslıysanız Hataylı iş bilen bir arkadaşınız aracılığıyla böyle bir yere gider ve Çınaraltı veya diğer bilinen künefecilerin çok üzerinde bir lezzeti tadabilirsiniz.

Mehmet Kabasakal 14 Ağustos 2020 15:36
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kimse Bilmez Kalabalık da etmesinler künefe kalmıyor sonra 😛

Yusuf kadıoğlu 9 Ağustos 2020 21:26
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Eskiden dedemlere gittiğimizde künefeyi çok kalın malzemesi bol çok yumuşak ve peynir bir kaç saat dışarda bekletip ekşitilirdi , bu künefenin tadını lezzetini daha çok arttırdığını düşünüyorum , sonra künefede evrim geçirerek ince az peynirli kıtır bir yapıya ulaştı eski tadı bilmeyenler gerçek künefenin bu şekilde olduğunu sanar , işte ferah künefede ben dedemlerin künefesini ve eski tadı görüyorum.

Hıdırcan Cuzdan 23 Mart 2020 16:30
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Pekmez ile pişirilmiş, tadı çok kötü. Antakya künefesini ve mutfağını temsil etmiyor. Lokasyonu sebebiyle iş yapabilmekte. Tavsiye etmiyorum

Eren 12 Mart 2020 17:52
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Antakya künefesinin demir başıdır. Burada künefe yemeden gerçek künefe yemedim demeyin.

Burcu 21 Kasım 2019 10:54
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

peyniri çok güzel, yediğim en lezzetli künefe

Ali Murat Coşar 18 Kasım 2019 21:53
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Gerçekten peynirin ön planda olduğu bir künefe, salaş ve kendine özgü bir mekanı var..

Hıdırcan Cuzdan 18 Kasım 2019 21:27
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Lezzetinden ödün vermeyerek ve bir geleneği muhafaza ederek “Künefeciklikte ilk ve tek isim” sloganının hakkını fazlasıyla veren işletmedir.

Vecih Ustalar ölmez 18 Kasım 2019 16:11
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Herşeyiyle her kitleye hitap eden unutulmaması gereken yaşatılması gereken tek ve ilk künefecisi .Tüm etraf esnafları zanaati buradan öğrenmiş öğrencilerdir.

Hikmet Sir 18 Kasım 2019 14:14
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bir Antakyali olarak ve uzun yillardir yurtdisinda yasayan biri olarak. Her Antakyaya gittigimde kunefe yedigim tek yer. FERAH Kunefe. Hem Antakya nin ilk kunefecilerinden hem yukarida yazdiginiz gibi en lezzetlilerinden. Mekanin tabaklarin ve catallarin hala salas olmasi da extra puan benim icin..

Kürşat Dağıstanlı 18 Kasım 2019 13:49
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Antakyalıyım gerçekten Antakya merkezde dışarıda yiyebildiğim tek mekandır.

E s 18 Kasım 2019 13:23
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Gercek kunefe yemek isteyenlerin adresi