Ülkemizin her yerinde olduğu gibi esnaflar hem ağızlarının tadını biliyor hem de yemeğe pek para harcamayı sevmiyorlar. Favori lokantalarını da kendilerine ve dostlarına saklıyorlar. Böylece bu gizli adreslerin sosyetikleşip fiyat arttırmaları bir sekilde önleniyor. Ben de esnafa saygı duyup bu lokantaları çekim programına almak istemiyorum. Bu iki lokantadan ilkini zaten istesem de alamam çekime. Adı Fahri. Kalcılar Han karşısı. Yöre esnafı Fahri beyin zor bir insan olduğunu söylüyor. Aksi olsun olmasın ben belli bir yaşa gelmiş ve işini doğru dürüst yapan insanlara saygı duyarım ve onlardan güleryüzlü olup her nabza şerbet vermelerini de beklemem. “Köfte ne zaman çıkacak” ya da “Bugün neden beyin tava yok” gibi bir soru sorarsan “vaktin yoksa güle güle” ya da “git başka yerde istediğini ye” gibi cevaplar verecek dobra konuşan ve müşteriye kendisini sevdirmeye calışmayan biri Fahri amca. Ama işini bu kadar dürüst yapan, karnınızı iyi ve adam gibi doyurduktan sonra sizden neredeyse bir Ayvalık tost ve ayran parası alan bir esnafı saymamak mümkün mü? Zaten dükkanın önündeki kuyruklar da buranın ne kadar sevildiğini gösteriyor. Günde 10 çeşit öğün çıkarmıyor Fahri Usta. Üç-dört çeşit… Ama yaptığını hakkıyla yapıyor. Yemeklerde gerçek sarı renk tereyağı kullanıyor. Sanırım gerçek Vakfıkebir. Köftesi güzel (hafta sonları). Benim şansıma düşen Saray Köfte ninelerimizin ve eski İstanbulluların evde yaptığı kadınbudu köftenin aynısı. Minik, sulu ve yağını hiç çekmemiş. Daha iyisini hiçbir lokantada yemedim. Fahri Usta konuşkan değil ama eski esnaflar gibi kendi boş yere konuşmuyor, dilinin yerine elini çalıştırıyor ve sanatı ile kendini ifade ediyor. Ülkemizde artık nesli tükenmekte olan bir esnaf lokantası burası.

Vedat Milor

4

Tavsiyeler:

– Sakatat: yürek, beyin, beyaz ciğer yahnisi
– Köfte
– Nohutlu pilav

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Fahri Usta Fevzi Çakmak 1121. Sk. No:7 34220 Fatih/İstanbul

İnceleme Ekle

5İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
mustafa islamoğlu 14 Aralık 2019 23:54
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

10 kereden fazla burada yemişimdir

Muharrem Solakoğulları 29 Aralık 2018 22:38
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yürek yahni,beyin söğüş,kuru ve pilav hepside muhteşemdi. Üstüne kadayıfta bomba gibiydi.

Fatih Yağmur 24 Kasım 2018 21:58
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

İzmir köfte kuru ve pilav yedim çok iyiydi. Mekan küçük, biraz asabi oldukları kesin. Tercih meselesi. Özellikle İzmir köfte tadı ve suya bıraktığı hoş aroma beni cezbetti.

avedist 26 Ekim 2018 14:08
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kapalıçarşıda çalıştığım için küçüklüğümden beri giderim. Baba ve kardeşler hepsi birbirinden asabi. Yemek mi yersiniz fırçamı belli değil ama herkes sever. Ağzının tadını bilen Kapalıçarşı kodamanları hep buradadır. Mekan ufak ve salaş. Yıllardan beri kapıda kuyruk olur saat 2de yemek biter. Tabldot yemekleri ve günleri hep aynıdır. Salı günü çıkan saray köftesi ve perşembe günü çıkan ızgara yürek efsanedir.

Yunus Bostancı 25 Ekim 2018 22:05
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Burası Fatih’te Esenler fazladan yazılmış.