Artvin, Ardanuç’ta. Mayıs, haziran ve temmuz en iyi aylar çünkü süt kuzusu zamanı. Etin kalitesi tabii ki çok önemli. Ama dünyanın en önde gelen mangal ustalarını etkileyecek başka faktörler de var. Ersin Dede’nin odun ateşinde pişen yatay döneri elle çevirerek her tarafı eşit pişirmesi görülmeli. Bask Bölgesi’nde gördüğüm teknikler gibi… Etin dökülen kısımlarını toplayıp kuşbaşı yapması da ayrı bir sanat. Et yumuşacık ve rayihalı. Tabii buranın devamlı kalabalık olması da bir avantaj. Et devamlı kesildiği için hiç kurumuyor. Yatay dönerin de dikey olana göre küçük bir avantajı var: Yağ aşağı akmıyor. Sonuç olarak ortaya bir başyapıt çıkıyor. Ersin Dede et bittiğinde kapattığı için öğleden sonraya kalmamanız lazım. Telefon ile açık olup olmadıklarını kontrol etmeniz de elzem.

Vedat Milor

5

Tavsiyeler:

  • Cağ kebabı
  • Şiş
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Merkez Mahallesi, Hükümet Cd., 08300 Ardanuç/Artvin

Telefon:
İnceleme Ekle

27İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
M. Hakan AYGÖRDÜ 18 Haziran 2023 18:48
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Birçok yerde cağ yemiştim ama Ersin Usta tek kelimeyle muhteşem.

Aziz Uysal 10 Haziran 2023 20:15
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Cağ kebabı ve lokum muhteşemdi.

Halit Birgül 11 Ocak 2023 10:26
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Burası müthiş bir yer. Cağ sabah yeniyor ve çok güzel oluyor. Ustam pamuk gibi yapıyor. Lokum et de çok başarılı. Burtvin’de de Artvin Cağ ve Yusufeli benzer kaliteyi sunuyor ama buranın eti bambaşka, Afyon lokumuna kuzu aroması verilmiş gibi yumuşacık.

İsmail eralp 19 Mayıs 2022 08:46
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Efsane

Mert Atakan 15 Mayıs 2022 12:49
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Son 5 yıl içerisinde, her sene en az 1 sefer olmak üzere toplam 7 defa ziyaret etme fırsatı buldum. Hiçbir ziyaretimde beni pişman etmedi. Lezzet ve hizmet hususunda standartı çok yüksek bir mekan. Cağ’a dizilip servis edilen kebabı dahi Erzurum’daki istisnasız her cağ kebapçıdan daha lezzetliyken, porsiyon ve şiş olarak sunduğu et dünya standartlarında. Şahsen lezzet olarak sıralamam şiş-porsiyon-cağ şeklinde.

Ali İhsan Yaldız 8 Ocak 2022 18:49
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Burada yapılan çağ kebabının lezzetini başka yerde bulamadım.
Erol usta nın titizliği ve samimiyetini de…

Samed Tekin 5 Ağustos 2021 13:43
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

İzmir de yaşayan bir Şavşat lı (Artvin) olarak Ardanuç taki Ersin Dede cağ kebabı zaten biliyordum. Vedat beyin yazısından sonra bir kez daha gittim geçen hafta. Ama beklediğimi bulamadım açıkçası. Bu lezzete meraklı biri olarak çok yerde cağ kebap yedim ama en son Tortum (Erzurum) daki Vatan Cağ kebabı yedikten sonra (dün) “işte Burdur” dedim. Elbette Vedat bey lezzet profesyoneli fakat ben Vedat beye ve size Tortum daki Vatan Cağ kebaba gitmenizi mutlaka tavsiye ediyorum.

Mustafa Yilmaz 16 Ekim 2020 14:46
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yillardir her gittigimde yerim , tadinda asla olumsuz bir degisiklik olmadi , mutevazi bir isyeri olmasinin bunda etkili oldugunu dusunuyorum. Ayrica Erzurum’da bu tadi bulamadigimi eklemek istiyorum.

Sinan D. 15 Ekim 2020 23:38
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Artvin’e gidince olmazsa olmazımızdır.

İrfan Yalçın 15 Ekim 2020 22:22
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Ülkede Ardanuç diye bir ilçenin varlığından bile haberi olmayan 79.9000 insan varken, sen kalk Ardanuç ‘a git, dönerci Ersin ustayı keşfet onu kendince yorumla, beğen ve bu rehbere koy. Gerçekten bravooo!! Nişantaşı gurmelerine örnek olur umarım bu tespit ve keşif. Gerçek gurmelik gerçek bilirkişilik budur işte.

Huseyin Unal 25 Ocak 2020 17:05
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Ersin Dede cok duzgun, harika bir esnaf. Ocak ayi sonunda gittigimizde cag kebabini vasat bulduk, sut kuzusu zamani tekrar gidip deneyecegiz mutlaka.

Bunlarin disinda cayi termostan vermesi ve acik ayran olmamasi eksik yonleriydi.

Engin 23 Ekim 2019 21:46
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Ersin dede erzurum da cağ yalanını bize kanıtlayan bir üstad

Ufuk dursun 25 Temmuz 2019 00:30
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Ersin dede işini severek yapan bir insan , hemşerimle gurur duyuyorum

M. Hakan AYGÖRDÜ 24 Temmuz 2019 18:30
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Harika bir lezzet. Tavsiye ederim.

Hasan 24 Temmuz 2019 15:30
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Memleketimizde hizmet kültürü anlayışı çok olmadığından özellikle doğudan gelenler hizmeti beğenmeyebilir. Kimse masanin mezelerle donatilmasini beklemesin fakat Turkiye’de yediginiz en iyi döneri burda yiyeceksiniz.

Ali 24 Temmuz 2019 13:15
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bu meşhur lezzeti tatmak için 300 km’ye yakın yol gittim. Hiç pişman değilim, bir kez daha gidebilirim. Harika…

Dogu Soylu 17 Temmuz 2019 19:27
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Dede Cağ kebap bence sadece cağ kebapçı değil. Cağ şişinde kömür üstünde pişirdiği et muhteşemdi, dönerinin aroması, rayihası ve kalitesi inanılmaz, yağlı ve sulu, yemeye doyamadım. Kars’tan 160 küsür km yol yapmaya kesinlikle deydi.

Yusuf Parlayan 1 Temmuz 2019 11:54
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bir önceki değerlendirmemde yanlış anlamamdan dolayı 15 Haziran – 20 Temmuz arası yalnızca oğlaktan oluşan cağ oluyor yazmışım. İki gün önce gittiğimizde sorduğumda cağın 1/3 oğlak 2/3 kuzudan oluştuğu söylendi. Onun dışında ilk deneyimim üzerine söyleyeceğim pek bir şey yok. İmkanı olan herkesin gidip denemesi gereken bir lezzet. Vedat Milor Bey’e bu tavsiyesinden dolayı teşekkür ederim.

Halil 23 Nisan 2019 12:38
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Annem babam ve büyük oğlumla Nisan sonunda gittik. Anne ve babam da daha önce bu kadar güzel et yemediklerini söylediler. Mekanın tevazusu da ayrıca çok güzel. Ersin Bey ve eşi hanımefendiye tekrar teşekkürler.

Yusuf Parlayan 7 Aralık 2018 20:13
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tek kelimeyle mükemmel bir deneyim oldu. Cağ, cağdan artan parçalardan yaptıkları şiş, yatay kestikleri döner ve aynı etten yaptıkları köfteden denedim, hepsi de çok başarılıydı. Ardanuç’ta cağ kahvaltı niyetine yenirmiş, bilinçsiz şekilde benimki de iyi ki öyle oldu, tavsiye ederim. Yalnız Vedat Bey biten etin yerine yenilerinin takıldığını yazmış ancak Ersin Bey yazın daha fazla miktarda olsa da tek cağı bitirince dükkanı kapattığını söylemişti. Ki geçen yaz giden arkadaşım öğleden sonra 1’de cağ bittiği için başka yerde yediklerini söylemişti. Erken gidilmesini tavsiye ederim o yüzden. Son olarak, benim yediğim oğlak-kuzu karışımıydı, sadece oğlaktan oluşan cağ için 15 Haziran – 20 Temmuz arasında gitmek gerekiyormuş.

Eren Okutan 28 Kasım 2018 11:11
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bundan iyi döner yapabilen varsa Türkiye’de söylesin bir de onu tadalım. Tek kelimeyle muhteşem.

Çağatay TEKİN 21 Kasım 2018 23:32
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

İnanılmaz. Vedat Milor’un da söylediği gibi daha iyisi yok. Hem döneri hem de şişi mutlaka yenmeli.

Eray Yağcı 20 Kasım 2018 22:12
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Memleketim olması sebebi ile yazdan yaza olsa da her sene giderim ve ilçede dışarıda yediğim tek yemek cağ kebaptır. Bir avuç ilçede sanıyorum 5 tane cağ kebapçı vardır ve hepsi iyidir ama en iyisi kesinlikle Ersin Usta’dır. Kimisi biraz daha kurudur, kimisi eti biraz daha tuzlu marine eder ama Ersin Usta referans noktasıdır.

Eğer gittiğinizde Ersin Usta’nın eti bitmişse hiç korkmadan diğer cağ kebapçılara da gidebilirsiniz ama ilk tercihiniz kesinlikle Dede Cağ Kebap olmalı.

ELÇİN TAŞYÜREK 30 Ekim 2018 22:29
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Et ile aram fazla yok sanırdım. Ta ki onun elinden çıkan o mükemmel lezzeti yiyene kadar. Kesinlikle en iyisi..

Mehmet Ali 26 Ekim 2018 19:26
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Et döneri ile meşhur olmuş. Lakin bence çöp şişi efsane yapıyorlar.

Deniz 25 Ekim 2018 22:29
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tek geçerim

FERİT TAŞDEMİR 25 Ekim 2018 21:02
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Şimdiye kadar bu lezzet kalitesini bu kadar istikrarlı bir şekilde sürdüren başka bir lokanta görmedim üç yıldır düzenli olarak gidiyorum.lezzet fiyat ve esnaf olarak kesinlikle daha iyisini hak ediyor