Özet: Ülkemizde eti en iyi bilen kişilerden olan Emre Mermer’in şık bir ambiyansla lezzetli sakatat ve kebaplara sahip Ocakbaşı restoranı.

Ambiyans: Japon ve yer yer İskandinav minimal estetiğini yansıtan açık renkli ahşap duvar kaplamaları ve masa sandalyeleriyle küçük ama şık bir restoran. Özellikle misafirlerini iyi bir kebapçıya götürmek isteyen ama salaşlıktan şikayetçi olanlar için ideal.

Fiyat: Diğer ocakbaşı restoranlarına nazaran biraz daha yüksek.

Burası benim beklentilerime karşılık verdi mi? Bir ölçüde verdi ama benim bir ocakbaşından en önemli beklentim yerine gelmedi. Ne gibi bir beklenti? Üzerine basarak vurgulayayım: Keyif almak. Bunun için de yemek yerken sizi otomatik pilota bağlamamaları şart. Ağır ağır yiyip aheste aheste içeceksin ve güzelce sohbet edeceksin. Lokantanın ilk görevi bu beklentiye karşılık vermek. Meze sırasına dikkat edilecek. Önce soğuk mezeler gelecek. Bir de masada devamlı bulunması gereken iki olmazsa olmaz var. Biri çıtır lavaş. Diğeri ve belki de en önemlisiyse terbiye edilip mangalda pişmiş, nar ekşili soğan ve sarımsak. İki kez söyleyip vurgulamamıza rağmen közde soğan-sarımsak hiç gelmedi. Soğuklardan yaklaşık 30 saniye sonra, masamıza ciğer ve uykuluk aynı anda geldi. Keyfimiz kaçtı.

Yemeklere gelecek olursak, ciğer iyi, uykuluksa süperdi. Gâvurdağı ve patlıcan salatasından çok etkilenmemiş ve Kurtuluş Ocakbaşı düzeyinde bulmamıştık ama ciğer ve uykulukta aynı yüksek düzeyde olduklarını düşündük. Garson kaburga denememiz için aşırı ısrarcı oldu. Kuzu kaburga Allah için düzgündü ama fazla bir iz bırakmadı. Adana satır kıymasıydı ama usta tuzu daha dengeli kullanmalı.

Kısaca bahsettiğim sorunları umarım çözerler. Çünkü bu tip bir ocakbaşına ihtiyacımız var.

Tavsiyeler:

  • Ciğer
  • Uykuluk
  • Adana kebap
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Emre Mermer Ocakbaşı, FSM Mah., Atatürk Cad. No: 6, 34470, Sarıyer/İstanbul

İnceleme Ekle

2İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Murat Sav 22 Haziran 2023 11:29
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Açık ara İstanbul’un en iyi Ocakbaşısı. Bir Ocakbaşı için şaşırtıcı derecede geniş ve iyi şarap kavları var. Uykuluk ve Adanası çok iyi. Her ne kadar etleri doğru pişirse de, siz siz olun sulu etler sulu kalsın diye sipariş edin. Bazen etler gereğinden fazla pişebiliyor .

vmilor 7 Eylül 2022 11:51
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Emre Mermer ismini Dükkan isimli restoranıyla İstanbul’da steakhouse furyasını başlatan kişi olarak biliyor olabilirsiniz.

“Kendi dükkanlarım haricinde en beğendiğim restoran” dediği Kurtuluş Adana Ocakbaşı’nın ustalarından Ahmet Usta ‘yı ikna edip ilk dükkanlarının da bulunduğu Armutlu’da dizaynıyla da fark yaratan bir ocakbaşı açmış.

Biz de bunu duyunca soluğu ocakbaşında aldık. İlk başta masaya gelen mezeler az ama öz, bir ocakbaşında olması gerektiği gibi. Ahmet Usta’nın mezelerle birlikte kebapların yağına sürdüğü lavaşlar da etlerden önce iştahımızı iyice açtı. Bizim tercihlerimiz Kuzu Şiş, Ciğer, Uykuluk ve Adana oldu. Etlerden aldığımız ilk lokmada “usta”lığın ne demek olduğunu ve işini Ahmet Usta gibi severek yapmanın ortaya çıkan sonuca nasıl etki ettiğini anladık. Özenle seçtiği etleri dinlendirip sabırla saatlerce ocak başında tam kıvamında pişiriyor. Bize de afiyetle yemesi kalıyor.

Her ne kadar Armutlu ulaşım açısından çok rahat olmasa da burası dizaynıyla bir ocakbaşının samimiyetini korurken aynı zamanda herkesin rahat edebileceği hoş bir ambiyansa sahip.