Benim gibi basit zevkleri olan biri için, Elle’ye Kebap’taki “kuzu fırın” düzeyini İstanbul’daki hiçbir pahalı ve masa örtülü gastronomik lokantada bulamazsınız. Bulsanız bulsanız ancak Konya mutfağının gerçek bir temsilcisinde bulursunuz. Tabii Konya veya Denizli gibi bir ilde bulacağınız kuzu tandır veya kuyu kebap da İspanya Ribera havzasındaki örnekleri ile aynı düzeydedir. Michelin yıldızı sahibi yabancı bir şefi Elle’ye Kebap’a götürsem zevkten dört köşe olurlar. Mekanın son derece basit olması da onları rahatsız etmez. Temizliğe bakarlar ve burası temiz. Sonrasında kara fırın ve bakır kazanı hayranlıkla seyrederler. Ustanın eti demler gibi ve sadece kaya tuzu atıp 6 saatte pişirdiğini ve akan yağları tekrar ete dökerek lezzeti derinleştirdiğini öğrenirler. Usta “but hariç her yerini kullanıyorum” dediğinde tasvip ederler çünkü gerdan, kaburga, sırt gibi kısımların daha leziz olduğunu bilirler. Etin en yağlı kısımlarını ister ve güzelim dürüme sarıp elle yerler. Etin üzerinde servis edildiği ve yağlarını emmiş iki ekmeği de ihmal etmezler. Ben onlara “acılı biber turşusunu boşverin, çiğ beyaz soğanla yeyin çünkü çok iyi soğan” derim. Keyifle yediklerini görünce de gururlanır ve “Toros’ların erkek Karaman kuzusu bu tip pişirme için ideal ama ekmeği bir tık daha iyi olabilir, köylerde daha iyisi vardır” derim.

Vedat Milor

4.5

Tavsiyeler

  • Kuzu tandır
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Üniversite Mahallesi, Çınar Sk. No:78, 34320 Avcılar/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

6İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
YK 1 Mayıs 2019 14:14
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Elle’ye Kebab a giderken cok genis menusu olmadigi icin yapilabilenecegin en iyisini yaptiklarini tahmin ettik, haksizda cikmadik. Et son derece basariliydi belki altta koyduklari ekmekleri biraz kizartabilirlerdi; ekmek bize bayat geldi ogleden sonrasi oldugu icin de olabilirdi. Lezzetli, temiz, guleryuzlu servis, fiyat uygun. Tek sorun isletme acisindan boyle bir yer daha fazla musteriyi hakediyor. Alttaki firin da son derece basarili; cikinca oraya da ugranabilinir. Her iki isletmeninde ellerine saglik.

Tufan 24 Şubat 2019 22:46
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çok güzel ve lezzetli bir kuzu yedik. Fiyatlar makul. Çorba ve salatayı beğenmedik. Sahipler çok iyi .Mekan çok sakindi. Sadece kuzu yapıyor olmasından belkide.

Emre 14 Şubat 2019 22:34
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Evime yürüme mesafesinde olan bu güzel mekanı Vedat Bey sayesinde fark ettim. Menü sade, et gayet lezzetliydi. Şalgam suyu ve ayran hazır değil. İkisi de güzeldi. Hizmet kalitesi çok iyiydi. Tekrar gideceğim ve çevreme önerebileceğim bir mekan.

Muhammet Genç 5 Şubat 2019 19:28
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Vedat bey Elle’ye hakkında yazdığında beri buraya gelmeyi plânlamıştım. Mekana geldiğinizde bir restoranta gelmiş olmaktan ziyade sıcak bir aile ortamına misafir olduğunuzu hissediyorsunuz. Oldukça temiz, anne evi gibi… Menü çok sade, yalnızca kuzu. Şalgam markalı değil, özel yapım. Kuzu çok lezzetli. Çay mis gibi taze…

Abdullah Gedizli 12 Ocak 2019 19:25
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Vedat bey sizin kadar ince eleyip sık döküyamıcağım gibi kusurda görmedim.

Havvas 12 Ocak 2019 19:24
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Mükemmel ötesi