Malzemenin en iyisini seçmek için lokantacılığın dışına çıkmak ve tarım-hayvancılık-balıkçılık ile uğraşmak gerekir. Bu konularda doktora tezlerine konu olan bir devrim yaşandı Kaliforniya’da. Alice Waters bu işe öncülük etti. Kendi üretim ve dağıtım zincirini kurdu. Şimdilerde Paris’te Michelin üç yıldızlı Arpege lokantasının şef-sahibi Alain Passard gibi aşçılar lokantalarında kullandıkları malzemeyi kendi çiftliklerinde yetiştiriyorlar. Artık “farm to table” yani “tarladan sofraya” denen yemek akımı moda. Chez Panisse bu işi moda olmadan, tam 30 sene önce başlattı. Yemeklerin de basit göründüğüne bakmayın. Yalın ve basit görünen bazı yemeklerin gerisinde çok emek yatıyor. Önemli olan, yemeğin ana unsurunun ne olduğu ve o lezzetin tüm çıplaklığı ile ortaya çıkarılması. Bunun için de yardımcı ögelerin az ve tamamlayıcı olarak kullanılması, detayların üzerinde uzun süre çalışılması. Bu yüzden kafeden farklı olarak, Chez Panisse lokantasında tek mönü var. Yani seçim yok.

Vedat Milor

5

Tavsiyeler:

Restoran kısmında menü her gun değişiyor ve a la carte gibi seçim hakkına sahip değilsiniz.

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Chez Panisse, 1517 Shattuck Ave, Berkeley, CA 94709

Telefon:
İnceleme Ekle

2İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Kemal Ozhan 21 Mart 2020 20:59
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Lokantaya ilk girdigimde, Alice Waters’in Berkeley’de ogrenciyken Fransa’ya yaptigi seyahatten ne kadar etkilendigini cok iyi fark ettim. Lokantanin icerisinde hicbir sey dikkatinizi dagitacak abartida degil. Tesir edici bir sekilde ozenli ve ince. Yemekler ise cennetten cikmis gibi. Bir portakal salatasi ile basladim, ana yemekte kuzu biftek sectim ve “apple galette” ile ziyafeti sonlandirdim. Hepsi cok basit, fakat damaginizi catlatacak lezzet ile dolu urunler. Yediginiz marulun nasil bu kadar lezzetli olabildigini, bundan once yediginiz marullarin ne olduklarini sorgulamaya basliyorsunuz. Verdigi hazzin yaninda maliyetini ise cok uygun buldum.

Burak Y. 28 Temmuz 2019 09:47
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Burası hem Vedat Bey’in yazılarından hem de damak zevkine güvendiğim başka insanlardan duyduğum ve yıllardır gitmek istediğim bir yerdi. Yaklaşık 3-4 hafta öncesinden bakmama rağmen malesef restoran kısmında yer bulamadım ancak aynı binanın üst katında bulunan cafe kısmında 1-2 gün önceden yer bulabilmek mümkün. Cafe denilince sadece kahve, çay, tatlı vb. şeylerin olduğu bir yer hayal etmeyin. Aslında burası da bir a la carte restoran gibi çalışıyor. Haftalık değişen ve 3 er 4 er çeşit aperatif, ana yemek ve tatlıdan oluşan bir menüleri var.

Biz her birinden 2 şer tane seçerek kendimizce bir menü oluşturduk. Yediğim her şeyden istisnasız aşırı zevk aldım ama özellikle tatlılar başka bir boyuttaydı. Kesinlikle malzemelerin tazeliği ve lezzeti hissediliyor. Fiyatlar ise ortalama bir amerikan restoranının sadece 1 tık yukarısında. Biz yukarıda bahsettiğim menüye içecekler, vergiler ve bahşiş vs. dahil 180$ ödedik. Posiyonlar bence tam kararındaydı, ne çok fazla ne çok az. Yemekten oldukça doymuş olarak kalktım.