Lavanda’da yemekler buzdağının su üzerindeki kısmı. Geride yatan Şile’deki küçük üreticilerle kurulan ilişkiler ve tedarik zinciri. Bizdeki genel kuralın aksine lafta değil, fiiliyatta çaba. Tabii her şeyin taze olması sezondan dolayı mümkün değil. Örneğin oğlak. “Şokluyorum taze sunamadığım için” diyor Emre. Ama gerçekten lezzetli. Sıradan biftek yiyeceğime bunu bin kat tercih ederim. Lavanda’nın başarısı ülkemizde iyi ve ruhu gerçek İtalyan lokanta açmanın mümkün olduğunu gösteriyor. Ama kitaplardan, reçetelerden ve başka ülkelerde başarılı olan yemeklerden değil, bizde bulunan malzemenin en iyisinden yola çıkacaksın. İki gün arka arkaya iki farklı tadım mönüsü denedim burada. Hiçbir yemek 3.5 yıldızın altında kalmadı. Bazıları 5 yıldız, kalanlar da ona yakın. Nefis bir ortam, iyi bir servis ve güzel şaraplarla birleşince ortaya çıkan sonuç: Rafine mutfak söz konusuysa ve bir yabancı misafirimi etkilemek istiyorsam götüreceğim iki-üç mekândan biri. Lavanda’nın başarısından genel olarak İtalyan veya lüks, ‘gastronomik’ lokantaların çıkarması gereken dersler: Yöresel malzemelerin en iyisini bulun ve mönünüzü onlara göre şekillendirin; az sayıda yemek sunun ama maksimum özen gösterin; yemekleri mümkün olduğunca sipariş sonrası hazırlayın.
Olması zor duaya amin mi?

Vedat Milor

Tavsiyeler:

– ‘Kandıra, Buffa Çiftliği’nden taze manda ricotta, közlenmiş soğan, fındık krokan, Artvin elma pekmezi’
– ‘Şile Operacı Çiftliği bıldırcını, porçini mantarı, kuşkonmaz, Kalealtı Köyü’nden, su değirmeninde öğütülmüş mısır polentası’
– ‘Burrata ve mozzarella peynirli ve kiraz domates soslu ‘agnolotti’’
– ‘Narenciyeyle marine edilmiş Şile tekiri, taze rezene, roka, kiraz domates’
– ‘Enginar sufle, içbakla, enginar kalbi’
– ‘Piemonte usulü fırında oğlak, tane hardallı patates, karamelize pancar, kuşkonmaz’

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Casa Lavanda, Ulupelit Mahallesi Seçkin Sk. No:2 34980 Şile/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

5İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Naci Gençer 12 Eylül 2023 22:28
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Casa Lavanda İstanbul a yakın bir cennet adeta. Girdiğiniz andan itibaren farklı bir boyuta geçiyorsunuz. Üst düzey bir kaliteye sahip. Yemekler şef Emre Şen tarafından üzerine yoğun emek sarfedildiğini belli eden nüanslara sahip. Şefin ayrıca tedarik anlamında da çaba sarfettiği ve kendi ürettiği ürünleri mutfağında kullandığını yazmadan da geçmemek gerek. Ortam o kadar güzel ki ne yeseniz keyif verecekmiş hissiyatında oluyorsunuz. Şef bu hissiyatı hakedecek tabaklar hazırlamaya çalışıyor. Genel olarak tüm yediklerimden memnun kaldım. Ancak şunu da ifade etmek gerekli ki bence şef biraz yolun başında. Yani restoranda yemekler anlamında daha iyisi zamanla olacak hissini de alıyorsunuz. Sonuç olarak bir haftasonu geçirin ve kendinizi şımartın derim.

Atalay Özyıldırım 12 Mayıs 2019 15:24
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çalışanlar yardımsever ve saygılı, mekan huzur dolu ve sakin, yemekler ise leziz.

BEGÜM SB. 22 Kasım 2018 17:25
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Casa Lavanda hafta sonu kaçamağı için huzur dolu harika bir butik otel. Biz konaklamadan günü birlik yemek yemek için gittik. Yemekten önce bahçede oturup şarap içmek istedik yaklaşık yarım saat bekledikten sonra hala yanımıza garson gelmeyince kalkıp kendimiz çağırdık. Biz kalkıp çağırmadıkça bir daha yanımıza garson uğramadı. Yemek için rezervasyon yaptırmıştık ama saatimiz geldiğinde masamızı başkalarına verdiklerini gördük, boş restoranda başka bir masa ayarlamaları yaklaşık 15 dakika sürdü. Bu nedenlerle servis olarak çok kötü bir puan aldı. Yemekte başlangıç olarak dana carpaccio aldık. Dondurulmuş değildi ama çok sıradandı. Ana yemek olarak Mühürlenmiş kuzu pirzola, dana antrikot ve deniz mahsüllü tagliolini deneyimledik. Etler istediğimiz gibi pişmiş geldi. Kuzu pirzola antrikota göre daha başarılıydı, makarna yavandı. Sıcak çikolatalı kek ve ev yapımı dondurma&sorbe beklentimin çok altındaydı. Genel olarak yediklerimiz kötü değildi ama fiyat performans ve servis konusunda çok zayıf kaldı. Bu fiyat aralığında bir menüden hem lezzet hem de servis anlamında çok daha iyisini bekler şekilde ayrıldık.

Pelin Tatlıcı 29 Ekim 2018 08:43
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

hafta sonu keyfi için gidilen bir butik otel için inanılmaz denecek kalite ve lezzette yemekleri burada bulabilirsiniz. Burada oğlak mevsiminde yenecek bir tabak olmalı. kış döneminde ise şarap ve şömine keyfi en güzeli olacaktır.

EMRE ÖZAYDIN 22 Ekim 2018 15:32
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Hem otel hem de lokanta şahane, tam da çölde vaha. Müthiş lezzetler, doyurucu porsiyonlar ve güzel bir şarap menüsü ile doğada keyifli bir haftasonu için ideal.