Nesli tükenmekte olan tarihi bir kahvaltı mekânı da bu. Kumkapı’nın en eski meyhanelerinden biri olan Kör Agop’un yakınında. 1936’da Boris Bey açmış burayı ve 1996’da hayata gözlerini yumana kadar işletmiş. Kendisinden sonra yanına çırak olarak giren ve 40 yılı aşkın süredir işin başında olan Selahattin, Mehmet ve Eyüp Masat işletmeyi devralmış. Üçü kardeş olduğu için tam bir aile işletmesi. Boris Bey zamanında kaymak, tereyağı, kadayıf ve yoğurtlarını kendileri yaparlarmış. Bu gelenek aynen devam ediyor. Kaymakları çok iyi. Manda sütünden. Kalitenin bir göstergesi, İstanbul’un en köklü ve nezih et lokantası Beyti’nin sahibi Beyti Güler’in kendi lokantasının güzel tatlıları için kaymağı buradan satın alması. Balla kaymak Romeo ve Juliet gibi. Şırnak, Sinop ve Kastamonu’dan gelen bal iyi. Tereyağı mis gibi. Gene kendi üretimleri olan gül reçelini de çok sevdim. Ne yapın edin, bol kaymaklı ve iyice karamelize olmuş ekmek kadayıflarını denemeden buradan ayrılmayın. Peki bu kahvaltının yanında ne içilir? Çaya itirazım yok tabii ama pastörize edilmemiş inek sütünün tadına bakmak (süte alerjisi olan veya vegan okuyucularım dışında) elzem!

Vedat Milor

4

Tavsiyeler:

  • Kaymak
  • Gül reçeli
  • Ekmek kadayıfı
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Şehsuvar Bey Mahallesi, Ördekli Bakkal Sk. No:19, 34130 Fatih/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

2İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Eda Tezcan 6 Şubat 2019 23:45
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kahvaltıda “az ve öz”ü arayanlara tavsiye ederim . Bal-Kaymağı çok lezzetli, çeşit sınırlı ama yediğinizden keyif alıyorsunuz.
Burayla ilgili unutamadığım şey esnafın ilgisi, kepekli ekmek sorduğumda kalmadığını bile söylemeden hemen koşa koşa almaya gitmeleri bana eski işletmelerin kalitesini ve naifliğini tekrar hatırlattı.

Sule Karaman 16 Kasım 2018 16:39
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yumurtası ve kaymağındaki lezzet başka hiçbir yerde yok. Oldukça salaş ve haftasonları tenha bir bölgede yer almakta. Metal kaplarda servis yapan mütevazı fakat klasikleşmiş bir mekan.