Nesli tükenmekte olan tarihi bir kahvaltı mekânı da bu. Kumkapı’nın en eski meyhanelerinden biri olan Kör Agop’un yakınında. 1936’da Boris Bey açmış burayı ve 1996’da hayata gözlerini yumana kadar işletmiş. Kendisinden sonra yanına çırak olarak giren ve 40 yılı aşkın süredir işin başında olan Selahattin, Mehmet ve Eyüp Masat işletmeyi devralmış. Üçü kardeş olduğu için tam bir aile işletmesi. Boris Bey zamanında kaymak, tereyağı, kadayıf ve yoğurtlarını kendileri yaparlarmış. Bu gelenek aynen devam ediyor. Kaymakları çok iyi. Manda sütünden. Kalitenin bir göstergesi, İstanbul’un en köklü ve nezih et lokantası Beyti’nin sahibi Beyti Güler’in kendi lokantasının güzel tatlıları için kaymağı buradan satın alması. Balla kaymak Romeo ve Juliet gibi. Şırnak, Sinop ve Kastamonu’dan gelen bal iyi. Tereyağı mis gibi. Gene kendi üretimleri olan gül reçelini de çok sevdim. Ne yapın edin, bol kaymaklı ve iyice karamelize olmuş ekmek kadayıflarını denemeden buradan ayrılmayın. Peki bu kahvaltının yanında ne içilir? Çaya itirazım yok tabii ama pastörize edilmemiş inek sütünün tadına bakmak (süte alerjisi olan veya vegan okuyucularım dışında) elzem!

Vedat Milor

4

Tavsiyeler:

  • Kaymak
  • Gül reçeli
  • Ekmek kadayıfı
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Şehsuvar Bey Mahallesi, Ördekli Bakkal Sk. No:19, 34130 Fatih/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

8İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Göker Efkan 13 Ağustos 2023 12:32
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Lezzeti gayet iyi.
Fakat mekan Kumkapi’nin arka sokaklarinda ve salaş seviyesinin de bir alti. 4 metre yaninda Pakistan yemekleri satan bir yer de mevcut.
Sokak baslibasina pislik icinde ve disarda yiyorsunuz, haftasonu sabahlari tenha. Yumurta, kaymak ve tereyagi gayet iyi. Tulum normal. Cay buyuk bardakta ve sicak sut ikrami var. servis cok hizli, fiyatlar uygun ve porsiyonlar da buna gore.
Bir daha gitmem ve gormezseniz bir sey kaybetmezsiniz. En azindan tabaklar plastik olmasaydi diyorsunuz ama malesef.

Kubilay 29 Temmuz 2022 17:19
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Ekmek kadayıfını ve kaymağını beğendim fakat diğer ürünlerin hiç bir özelliği yok şahsımca rehberde yer almaması gereken bir mekan

Zeynep Temizkan 13 Ekim 2019 09:43
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Süt ürünleri özellikle kaymak ve kaymaklı ekmek kadayıfı çok güzel ancak süt ürünleri dışındaki ürünlerin market ürünü olması ve servis yapanların Güleryüzlü olmaması kötü .

Mustafa 24 Ağustos 2019 07:27
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Benim gibi yumurta süt ve süt ürünlerini doğal tedarik edebilen kahvaltı meraklıları için neredeyse hiç bir numarası yok, ama haftada bir marketten alınanlarla kahvaltı yapanlar etkilenebilir. Yani özellikle gidilecek bir yer değil bence. Bu arada çalışanlar neden o kadar suratsızdı onu da anlamadım.

Enes 19 Temmuz 2019 20:12
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Eski bir mekan olmanın avantajını süt ve süt ürünleriyle birleştirmiş güzel bir mekan. Süt ürünleri haricinde sıradan ürünlerin kullanılması dezavantaj. Kaymağı gayet iyi buldum. Fiyatlar bence biraz yüksek.

Fırat Topal 12 Temmuz 2019 13:44
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kumkapı’nın bu tarihi mekanında kahvaltı veya kahvaltı sonrası gün içinde tatlı yeme gibi imkanlar mevcut. Biz kahvaltı sonrası sütlü tatlılarını yemek için oradaydık. Fırında sütlaç tam kıvamında ve oldukça hafifti. Ekmek kadayıfının biraz ağır olduğunu belirtmekle birlikte kazan dibi de fırında sütlacı aratmıyordu. Hafta içi öğlen saatlerinde oldukça tenha olan mekanın fiyatları normalde biraz daha yüksek, fakat bu da yıllardan beri bozmadığı kalitesi için ödenebilir bir bedel.

Eda Tezcan 6 Şubat 2019 23:45
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kahvaltıda “az ve öz”ü arayanlara tavsiye ederim . Bal-Kaymağı çok lezzetli, çeşit sınırlı ama yediğinizden keyif alıyorsunuz.
Burayla ilgili unutamadığım şey esnafın ilgisi, kepekli ekmek sorduğumda kalmadığını bile söylemeden hemen koşa koşa almaya gitmeleri bana eski işletmelerin kalitesini ve naifliğini tekrar hatırlattı.

Sule Karaman 16 Kasım 2018 16:39
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yumurtası ve kaymağındaki lezzet başka hiçbir yerde yok. Oldukça salaş ve haftasonları tenha bir bölgede yer almakta. Metal kaplarda servis yapan mütevazı fakat klasikleşmiş bir mekan.