Tarihi bir mekan ve bozulmadan bu güne gelebilmiş. Börekleri ile ülkenin gerçek bir gastronomik değeri. İki özelliği var: Birincisi, mükemmel olması. İkincisi de tutarlılık. Mükemmel lezzet her şeyden önce hamurdan geliyor. İçi taklit edilebilir ve aynı düzey yakalanabilir ama hamurun kalitesi ve kıvamı fark yaratıyor. Ustalık işte burada devreye giriyor. Tevfik Usta’nın hamuru aynen Gaziantep’in katmer hamuru. Baklavalık hamur. Ama nasıl bu kadar kıtır? İrmik. İrmik kıvam veriyor, çıtır çıtır yapıyor. Ama tabii ustalık bunların oranını doğru tutturma ve maya kullanmadan elle yoğurmada. Tevfik Usta’nın hamur açmasını izlemek ayrı bir zevk. El hüneri ve ailesi dışında Tevfik Usta’nın en büyük yardımcısı kullandığı fırın. 70 yıllık, Fransız yapımı dökme fırın. Gerçek dökme. Bir kez yayı bozulmuş o kadar. Efsunlu fırın! Burada iki tür börek var: Biri kıyma. Malzemeler soğan, maydanoz ve karabiber. Soğan ve kıyma ayrı ayrı kavrulup sonradan harmanlanıyor. Kıyma dananın böbreğe yakın ve fırında 8-10 dakika pişerken dokusunu muhafaza eden taraflarından. Fırında pişerken üzerine ayçiçeği-tereyağı bileşimi sürülüyor. Sonradan erimiş tereyağı da ekletebilirsiniz isterseniz. Hamurunun tam tadını almak istiyorsanız az pişmiş rica edin. Kıymalının arkasından da lor peynirliyi deneyin. Üzerine pudra şekeri ekleterek. Tatlı niyetine. Bakın benim gibi çay tiryakisi olmayan biri için bile bununla çay, ideal eşleşme.

Tavsiyeler:

– Tüm börekler

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Sinan Mah, Peker Cad, 1255 Sok. Ay İşhanı, 07050 Muratpaşa/Antalya

Telefon:
İnceleme Ekle

24İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Ayşe yılmaz 31 Mart 2021 16:06
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Müthiş lezzet , güleryüz 10 numara fakat çok pahalı 😔 3 kişi börek yiyip çay içip 120 tl hesap ödemek biraz acıttı

Yemek Yiyici 19 Ekim 2020 09:35
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yufkası nedeniyle yerken farklı bir tat alıyorsunuz, ama lezzet olarak vasat. Fiyat olaraksa börek için aşırı pahalı. Neredeyse Boğaz’da kahvaltı yapacak parayı börek için ödüyorsunuz.

Melikşah 23 Ağustos 2020 03:26
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Ustamızın böreğine ve tecrübesine söylenecek söz yok elbette. Fakat fiyatlar gerçekten çok uçuk seviyede. Hesap öderken duyduğunuz meblağ karşısında içiniz acıyor. Mekan şirin ve samimi görünse de hijyen açısından ciddi sorunlar var. Masaların durumu da dahil.

Sonradan Gurme 1 Ekim 2019 03:57
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kesinlikle hijyenik açıdan hiç parlak değil, mekanın camları dahi kırık, masalar rahatsız ve plastikten, porsiyonlar diğer serpme börekçilerden ufak ve pahalı.

Anıl Çandarlı 15 Ağustos 2019 17:59
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Böreğin lezzetine diyecek yok. Bu lezzet İncecik açılan hamurdan ileri geliyor. Mekan olarak fazlasıyla eleştirilebilir. Sıradan bir pasaj içi ve Antalya yazı için bunaltıcı. Sunum biraz daha özenli olabilir. Örneğin yine Antalya’da gittiğim başka bir mekan, burası da sadece serpme börek yapan bir yer, domates salatalık söğüşü ile sunum yapıyordu ve gayet güzeldi.

Ceyhun 27 Haziran 2019 23:07
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Gercekten bence dunya capinda bir borek diyebilirim. Yedigim en guzel iki borekten biriydi. Ama eger doymak icin gidecekseniz biraz tuzlu gelebilir. Onerim cok ac olmadiginizda keyif icin bu doga harikasini yemeniz.

Yasin 21 Haziran 2019 15:12
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yıllar asla eskitemez Tevfik Usta’mı.

Mücahid Uslu 16 Haziran 2019 15:11
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Akdeniz’de en iyi borekcilerden biri. Serpme börek sevenler için harika.

cansu 16 Haziran 2019 01:21
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Antalya’da bir arkadaşımız tarafından götürüldük. Eğer kıymalı sevenlerdenseniz mut-laka deneyin harika!!!

Yaşar Ekin 16 Haziran 2019 00:13
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Antalyalı usulü serpme börek biz Gerçek Antalyalılar için bir değerdir. Bu işi Antalya’mızda başta TEVFİK amcamız olmak üzere bu mesleğe gönül verenlere binlerce kez şükranlarımı sunarım. Sen yörenin değerlerini yaşattık ki ilerde ki nesillere bir değer bırak bu ülkemizin her yeri için geçerlidir.

Olcay 15 Haziran 2019 22:55
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tevfik usta yanında genç birini yetiştirmek için çok geç kaldı , çok iyi bir usta ama işini öğretmekte çok geç kaldı .

Alper 6 Nisan 2019 11:39
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

1.5 porsiyon soyledik. Doyurmadi.kiymali böregin kiymasi az maydanozu cok fazlaydi .Peynirli börek normaldi .hamarat bir ev hanimi ayni seviyede böreği rahat yapar . hamuru çıtır guzeldi.Fakat o borege o fiyat fazla. 2 tane 1.5 porsiyon börek 4 cay 59 tl.

Murat K. 16 Mart 2019 15:31
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Hamur çıtırlığı ve lezzeti olarak hayatta yediğim en iyi böreklerdendi. İçindeki kıymanın kalitesi ve peynirin harmanı daha güzel olabilir ama 3 gün içinde 3 kez geldiğimi düşünürsek hayatımda yediğim en güzel böreklerden biri diyebilirim

Çağatay S. 21 Şubat 2019 16:01
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yoğun olmayan bir saatte Antalya’da yediğim en güzel serpme böreği yedim ama fiyat pahalı ve oturma alanı çok kötüydü.

Mert 10 Şubat 2019 12:00
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

gerçekten de büyük bir beklentiyle gitmiştim fakat verilen hizmetin aldığı parayı hak etmediği kanaatindeyim

Anıl Ö. 20 Ocak 2019 22:50
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Otantik bir dükkanda böreklerin ustalıkla yapılışını izlemek güzel. Ancak hem kıymalısı hem de peynirlisi tad olarak ortalamanın altında. İç malzemeleri az, hamuru fazla sert, tuzsuz ve yağlı. Sadece kıymalıdaki maydonoz ve taze soğan yakışmış. Fiyat da pahalı. Yorum yazan arkadaşların tespitlerine katılıyorum. Ama beklentim düşük olsaydı da aynı yorumlar gelirdi. Yine de yapanın ellerine sağlık.

Ferhat Ulunç 3 Ocak 2019 14:27
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Hakkında yazılanları okuduktan sonra beklentiniz ister istemez yükseliyor. Mekan gayet güzel tarih kokuyor hiç bozulmamış neredeyse. Bence böreğin tadı güzel ama iç malzemeler biraz yavan kalıyor. Anlık yapıldığı için lezzeti artıyor. Fiyatları pahalı bulduk. Popülerlerştiği için olduğunu düşünüyorum.

Mehmet zeki albayrak 20 Kasım 2018 23:46
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tavsiye ile gittim ancak tam bir hayal kırıklığıydı.güzel diyenlerin ağız tadından şüphe ederim.

Mutlu Çalışkan 10 Kasım 2018 22:20
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bence yeniden değerlendirilmeli: beş yıldızı en azından lezzet konusunda hak etmiyor. Büyük halamın elinden hakiki boşnak böreği yiyerek büyümüş birisi olarak lezzeti pek iyi bulduğumu söylemem mümkün değil. 2017 yılında yemiş ve fiyat / performans konusunda oldukça zayıf bulmuştum. Yine de tarihi bir mekan olması ve Tevfik beyin hâlâ işin başında olması güzel detay.

selcuk 27 Ekim 2018 18:37
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Eskiden güzeldi gerçekten yediğinizden tat aliyordunuz , şimdi ise bir hüsran diyebilirim.

Altan SARI 27 Ekim 2018 11:42
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Gerçekten işinde şahane olan bir yer. Peynirlisi de kıymalısı da şahane. Serpme böreğin değil şehirde büyük ihtimalle ülkedeki en iyilerinden.

TAMER B. 26 Ekim 2018 19:36
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Uzun uğraşlar sonucu yerini bulabildik. Beklentimiz çok yüksekti. Gelen börek belkide hayatımda yediğim en kötülerden biriydi. İç malzemesi hemen hemen hiç yoktu. Hamuru da söylendiği gibi çok ince değildi. Gösterilen ilgi güzel fakat börek yemek için maalesef gidilecek bir mekan değil. Kıymada karabiber boldu ama kıyması çok azdı.

Serdar Köseoğlu 26 Ekim 2018 01:23
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Börekçi Tevfik, Antalyalılar için sadece Antalya’nın değil, Dünya’nın en iyi börekçisidir. Kendimi bildim bileli her sabah Antalyalı müdavimleriyle dolan bu mekanda, ustaların ustası sanatını icra eder.

Aleyna 25 Ekim 2018 22:03
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

2 defa şans vererek gittiğim bir mekandır Börekçi Tevfik. Börek hamurunun incele mükemmel ve gerçekten emek var, Tevfik amca yaşına göre tek başına uğraşıp yapıyor. 1 porsiyon börek fiyatına göre az ve yetmiyor. Ayrıca kıymalı böreğin içerisinde kıyma çok çok az vardı, maydanozlu börek yedik gibiydi. İlk seferinde Cumartesi günü olduğu için 1 buçuk saate yakın bekledik. Belki acele ile yapıldı malzeme o yüzden azdı vs dedik ve hafta içi sakin bir günde tekrar gittik. Umudumuz vardı ama bu sefer yediğimiz börek daha da başarısızdı. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Sevgili Vedat Bey’in gittiği zamanlar başarılı olabilir fakat bence artık hiç başarılı değil. Bir daha ne giderim ne de kimseye tavsiye ederim.