Burada da hem kültürel birikim hem yöre hanımlarının lezzetli elleri konuşuyor. İşletmeci Hakan ve Yasemin Adanır çifti kültürel birikimlerini hem mutfağa hem hijyene hem ambiyansa yansıtmışlar. Çirkin ve okul yemekhanesi gibi değil, İstanbul’un Moda’sına yakışacak bir mekânda adam gibi yiyorsun. Güzel de yiyorsun. Örneğin İstanbul’da bulamayacağınız bir mısır ekmeği… Giresun’un bir köyünde aile fırınında kurutulmuş undan, köy tereyağında ve özel Giresun tavasında pişirilmiş. Hurmaşırın diye çok hoş bir hamur işleri var. Cumhuriyetin ilk yıllarında gıda sıkıntısı çekilen dönemde kent merkezinde bulunurmuş. Yumurta, yoğurt ve yoğurt suyu, sirke, tuz ve zeytinyağıyla hazırlanıyor. Kültürel bir miras; çok da lezzetli. Reçel ve koyun sütünden tulumpeyniriyle sunuluyor. Bohça Mantı’nın elde açılan mantısı ve yoğurdu da güzel ama en güzeli sadece burada gördüğüm bir diğer hamurişi olan yarımca böreği. Pide fırınlarının yaygınlaşmadığı dönemde özellikle pazar günleri tüketilen geleneksel bir börekmiş. Adanır ailesi Habibe Kitapçı’nın tarifinden yola çıkarak bunu yaygınlaştırmış. Böreğin içinde soğan, kıyma ve pirinç var. Kullanılan diğer malzemelerse yumurta, köy yoğurdu, yoğurt suyu, sıvı yağ, sirke, karbonat, un, tuz ve şeker. Bu yörenin pidesi ve haşlaması meşhur elbet. Ama şöhret her zaman kaliteli ve lezzetli anlamına gelmiyor. Yine de yaz tatilinde pahalı ve abartılı sosyetik yerler yerine Karadeniz’e gitmeye karar verirseniz hem mutlu olacağınızı hem de cüzdanınızın çok incelmeyeceğini düşünüyorum.

Vedat Milor

Tavsiyeler:

– Hurmaşırın
– Yarımca böreği

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Bohça Mantı, Kapu Mahallesi, Bekirpaşa Cd. No:13, 28100 Giresun Merkez/Giresun

Telefon:
İnceleme Ekle

11İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Kerem akgün 15 Ağustos 2023 16:22
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

İçi boş ve lezzet mantıları var gerçekten vasatın altı bir mekan.

Eren Aksu 9 Ağustos 2023 20:30
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Yemekler ve servis yetersizdi. Mantılar fazla haşlanmıştı ve iç harcı yok denecek kadar az olmasının yanında gerçekten içi boş mantı dolu mantıdan çoktu. Milor mantı tamamen hayal kırıklığıydı. İçerisindeki (çok azdı zaten) ısırganın ve peynirin tadı sıfırdı. Fazla haşlanmış su tadı veren hamur yemiş oldum. Gerçekten geldiğime ve verdiğim yüksek fiyata değmedi.

Murat 27 Ağustos 2021 14:04
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kıymalı mantı söyledik mantının içinde kıyma yoktu yoğurtlu ve soslu hamur yedik.

Yalçın 2 Şubat 2020 22:41
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Nedense, bu yerler Vedat Milor’dan sonra; fiyatlarını artırıp, kaliteyi hemen düşürüyorlar! Mantı yenemedik ama Yatımca böreği sipariş ettik, yanık yağda kızartmışlar ve iki gün boyunca midemiz kaynadı! Bir porsiyon börek kızartmak için (2 tek börek 20 TL) ne kadar yağ maliyeti olabilir ki? Müşteriye ve işlerine saygıları kalmamış, para kazanma hırsı ağır basmış! Yazık!

Mustafa kadir 15 Temmuz 2019 17:03
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Sizin tv programınızda izlerken bot aldığım bir yerdi bohça mantı.Lezzetini koruduğuna emin olabilirsiniz.Bu harika tavsiye için teşekkür ederim.

Volkan 6 Temmuz 2019 20:48
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Mekan gayet temiz ve personel ilgisi çok iyi. Isırgan çorbasını tavsiye ediyorum mükemmele yakın. Mantıya gelince faklı bir yanı yok sadece Isırganlı olanı daha değişik. Birde doğal yoğurt kullanabilirlerse daha iyi olacak.

Özgecan 25 Haziran 2019 14:28
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Mekan ve servis güzeldi gerçekten, fiyatları da abartılı değildi. Klasik mantısını ve yarımca böreğini denedik. Mantı oldukça sıradandı bence, belki daha değişik çeşitlerini denemek lazımdı ama mantı paketini dondurucudan çıkarttıklarını ve mutfak tezgahında da en uygun fiyatılı market yoğurdunun kabını gördüm. Bu da sıradan lezzeti doğrular nitelikte geldi. Yarımca böreği ise daha önce yemediğim için güzeldi fakat tekrar aklıma gelecek, arayacağım bir lezzet değil.

Omer Usta 27 Ekim 2018 09:27
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Harika bir lezzet

Hakan Keskin 26 Ekim 2018 22:01
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Mantılar şahane, herkese tavsiye ederim. Favorim ise Isırganlı Mantı.

Gökhan Bakan 26 Ekim 2018 21:31
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Hem ferah mekan hem hizmet muhteşem lezzet tartışılamaz…

Cem MutlunTürkseven 26 Ekim 2018 19:47
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Mantı çok lezzetliydi. İkram çok iyiydi.