Neslini sürdürmek isteyen disiplinli işletmelerin kendine has özelliklerini ve ustalarını bir tarihî eser gibi korumaları ve sahiplenmeleri gerekir. İzmir Kemeraltı’daki Bizim Lokanta bunu başarabilmiş bir esnaf lokantası. Bu sayede de belli saatlerde önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Ustanın servis yaptığı yerin arkasında, tavana yakın kısımda “Yediğin ilacın, ilacın yediğin olsun” yazar. Ve yaptıkları yemekleri tadınca bunu neden şiar edindiklerini anlarsınız. Bu restoranda sıradan olarak düşünebileceğiniz lezzetler dahi beklentilerin üzerinde. Oldukça lezzetli, doyurucu ve besleyici. Porsiyonlar cömert olduğu için yerel halk gibi farklı yemeklerden “az az” deneyebilirsiniz. Bakır kazanda pişirilip yağ, dereotu ve acı sosu ile birlikte sunulan, uskumru, palamut ya da akyadan yapılmış balık çorbası üst düzey bir lezzet. Belki de bu lokantanın imza yemeği. Bunun yanında işkembe ve ördek çorbası gibi özellikli çorbalara da menülerinde yer veriyorlar. Eğer bu çorbalarda kullandıklarları malzemeler tatmin edici değilse o gün o çorbayı çıkarmıyorlar. Türk damak tadına hitap edecek tarz bir fırın makarnaları var. Keçi peynirini ve dereotunu sevenler memnun kalabilir. Komposto sevenler ise damaklarını temizleyerek mutlu biçimde ayrılabilirler. Başta dediğimiz gibi, burası önünde uzun kuyruklar oluşan bir yer. Beklemekten hoşlanmayanların saat 12:30’dan önce veya 13:30’dan sonra gitmesini tavsiye ederiz. Geç gidenlerin karşı karşıya olduğu risk ise iyi yemeklerin bitme ihtimali. Ezcümle, hakiki bir esnaf lokantası nasıl olmalı sorusunun cevabı burada mevcut.

Vedat Milor Gönüllü Tavsiye Ekibi

Tavsiyeler:

  • İşkembeli Nohut
  • Yaprak Sarması
  • Beyaz Lahana Sarması
  • Kelle Paça Çorbası
  • Balık Çorbası
  • Ciğer
  • Komposto
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Bizim Lokanta, Konak, 911. Sk. No:4, 35250, Konak/İzmir

Telefon:
İnceleme Ekle

5İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Kubilay Gündüz 14 Ağustos 2020 18:01
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Hangi yemeği yerseniz yeyin, pişman olmayacağınız kesin.

Artık her gün servis edilen balık çorbasına çorba demek hakaret olur. İçerisinde olabildiğince uskumru ve palamut eti var.
Ayak paça ise ondan da iyi; yemeye doyamayacağınız ama doygunluk hissi ile
mecburen devam edemeyeceğiniz ve fakat keşke tekrar acıksam da bir daha yiyebilsem diyeceğiniz bir lezzet.

Ya o ekşili köfte. Bu kadar iyisini başka yerde bulmak pek mümkün değil gibi.

Ve tabi, etli nohut. Salçasız, kavurma suyu ile muhteşem nohut lezzeti. Sanat eseri gibi.

Basit bir sebzeli tavuk yemeğinin bile nasıl bu kadar güzel olabileceğine şaşıracağınız, fırın makarnanın cazibesine teslim olacağınız, ve nihayetinde illa ki o böğürtlen kompostosu ile lezzetleri damağınıza mühürleyeceğiniz bu mekan övgüyü hak ediyor.

Kaan Poçukoğlu 11 Ağustos 2020 15:18
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Üstün bir lezzet. Samimiyet içeren bir mekan. Buranın yemekleri keşfedilmeyi bekleyen bir hazine..

Mustafa ŞEKER 2 Şubat 2020 23:52
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Nohutlu işkembe ve kelle paça yedim çok lezzetli. Tavsiye üzerine balık çorbasını da tattım onada bir sözüm yok, lakin yemeklerinde tuz çok fazla tansiyon hastası olanlara duyurum ilaçlarınızı yanınızda getirin!

Öner Urçum 24 Aralık 2019 15:36
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Balık çorbası gerçekten efsane diyebilirim. Dere otu, dozunda sirke ve sosun muhteşem uyumu. Suyu oldukça yoğun ve yağlı. Bize Uskumru denk geldi, iki tabak içtim. Kısa süre içinde tekrar gideceğim o kesin…

Mete 9 Aralık 2019 20:29
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Ailecek balık çorbasında vazgecılmez mekanımız.