Bankalar, Adana’danın eski esnaf lokantalarından biri. 50 senelik bir geçmişe sahip. Her gün birkaç çeşit yemek ile beraber güveç ve kavurma servis ediliyor. Köfte hariç hemen hemen tüm yemeklerde kuzu eti kullanılıyor. Et seçiminde titiz oldukları belli. Güveci hayli lezzetli: Sarımsağı, biberi ve hafif acısıyla, keyifle yeniyor. Bunda coğrafyanın sunduğu sebze-meyve kalitesinin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bununla beraber, kuzu eti kararında pişmiş. Kurumamış. Et, yağlı kısmı da kullanıldığı için yumuşacık. Tuzu, suyu, karabiberi, yağı da çok yerinde. Kuzu etinden yapılan kavurmanın da ustalıkla pişirildiğini belirtmek lazım. Tıpkı güveçteki gibi, kararında pişmiş, eti yumuşacık. Denediğimiz diğer bir yemek olan incik haşlama, Ankara’daki Bolu Akın Lokantası’ndaki muadili ile yarışır nitelikte. İncik haşlanırken, başka ilikli kemik kullanmaları lezzetine tesir ediyor olmalı. Bu yemeklere eşlik eden şehriyeli bulgur pilavı ve kuru cacık da tavsiye edilecek kadar iyiydi. Peki lokantanın kusurları neler? Kuru fasulye güzel pişirilmiş olsa da fasulyenin kalitesini sıradan bulduk. Köftesi ise içi yumuşacık dışı çıtır bir ev köftesi. Kuzu ve dana kıyma karışık kullanılıyor. O da lezzet açısından diğer yemekler gibi etkileyici değildi. Önceden pişirilip tezgahta bekletildiğinden biraz suyunu kaybetmişti ama yumuşaklığı yerindeydi. Rehber’e girmesi için biraz daha sulu kalması gerekir. Son olarak, Adana gibi bir yerde, köy ekmeği ya da kara fırın ekmeği gibi daha iyi ekmekler servis edilebilirdi.

Tavsiyeler:

  • Güveç
  • Kavurma
  • İncik haşlama
  • Şehriyeli bulgur pilavı
  • Cacık
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Bankalar Lokantası, Seyhan, Abidinpaşa Cd. No:10, 01010 Seyhan/Adana

İnceleme Ekle

3İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Tunahan Sevinçgir 16 Ekim 2023 14:41
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

70 yillik bir esnaf lokantasi. Ustasi 50 yila yakindir orada ve cok tatli bir amca. Tum yemekleri bize tek tek anlatti neyi nasil yaptigindan bahsetti. Hic baharat kullanmadigini soyledi kofte haric. Guvec ve kavurmasini yedik harikaydi. Uzerine bize mercimek corbasindan, karakilcik bugdayindan pilavini ve nohutlu bugdayli pilavini tattırdı, cok saolsun cok memnun kaldik.

Naci Aydın 24 Ekim 2022 14:11
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Eti pamuk kadar yumuşak ve çok lezzetli.
Ev yapımı köy yoğurdu müthiş lezzetli tavsiye ederim. Çalışanların da sıcaklığıyla 70 yıllık bir esnaf lokantası.

İlyas Şengül 15 Eylül 2022 12:01
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Et seçimlerini çok başarılı buluyorum. Yolum o bölgeye her düştüğünde uğrayıp kavurmalarını yiyorum ve hep aynı kaliteyle karşılaşıyorum. Tebrikler