İzmir Alsancak’taki Balmumu Dükkan Lokanta’yı tencere ölçeğinde yöresel yemekler yapan rafine bir esnaf lokantası olarak tanımlayabiliriz. Lokanta, sahibi ve aşçısı olan Ahmet Güzelyağdöken’in yemeğe duyduğu tutku ve sevginin vücut bulmuş hali. Bunun önemi ise şu: Evet, restorancılık muhakkak ticari bir faaliyet. Ancak restorancılık, sınırlı sayıda işletmeci ve aşçı için ticari bir faaliyet olmanın ötesine geçiyor. Restoranın her noktasında gösterilen özene şahitlik ediyorsunuz. İşte Balmumu da öyle bir yer. Sökeli Ahmet Bey yerel yemeklere önem verdiğinden, lokantada Ege’ye has birçok yemeği bulabilirsiniz. Ancak restoranı diğerlerinden ayıran bir unsur da, sürekli bir arayış ve deneme içerisinde olmaları. Klasik yemeklerin yanında çeşit çeşit malzemelerle farklı yorumlara sahip günlük yemekler çıkarıyorlar. Ahmet Bey’in balık konusunda da usta olduğunu söyleyebiliriz. Her gidişte farklı bir balığın değişik tekniklerle hazırlandığını görebilirsiniz. Ahmet Bey’in deniz ürünleri özelinde Girit mutfağı reçetelerini kullandığını da ekleyelim. Mevsiminde Ege bölgesindeki birçok lokantada kolay kolay denk gelemeyeceğiniz diken yemeği, kuzu etli arapsaçı gibi ot yemeklerini de çıkarıyorlar. Lokantanın beğenilen yemeklerinden olan Alaşehir kapaması, Alaşehir’deki Kapamacı Ümit Usta’dan geliyor. Diğer bir şaheser ise paça çorbası. Yanında gelen elma sirkesinin ev yapımı olduğunu da vurgulamak lazım. Zerdeçal ve zencefil içeren sosla sunulan beyin salatası, sahip olduğu dokusuyla ve lezzetiyle sakatat tutkunlarını hayli memnun edecektir. Kısacası, mutfak açısından hayli zengin olan bir yörenin iyi malzemelerle yapılan örneklerini denemek için uğramanız gereken bir esnaf lokantası burası.

Summary

 • Bal kabağı çorbası
 • Paça çorbası
 • Lakerda
 • Dil füme
 • Beyin salatası
 • Yaprak sarma
 • Mevsiminde Ege otlarıyla hazırlanan yemekler
 • Paşa böreği
 • Kestirmeli dana dil
 • Alaşehir kapaması
 • Kaburga dolması
 • Ispanaklı kuzu tandır
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Balmumu Dükkan Lokanta, Alsancak, Kültür Mah, 1388. Sk. No: 5 D:C, 35220 Konak/İzmir

İnceleme Ekle

4İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Gökhan Atila 6 Ocak 2023 20:27
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çok özenli malzeme seçimleri ve özenli pişirme ile kusursuz yemekler. Ülkenin en iyilerinden.

İ.O. 20 Eylül 2022 19:30
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bir önceki yoruma katılıyorum. Serviste kesinlikle adam seçiliyor. Esnaf lokantasını diğer mekanlardan ayıran şey bence kesinlikle doğallık ve samimiyet. Ama burayı samimiyet ve ürünlerin tazeliği konusunda beklentimden düşük buldum. Lavaboyu kullanmak için yukarı çıktığınızda ortamın dağınıklığını görmek de cabası. Pahalılığından ise hiç söz etmiyorum.

C.B 16 Mayıs 2022 00:29
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

İlk olarak eğer bir yemeğe o kadar para alınıyorsa en azından mikrodalga da ısıtılmış yemek olmamasını bekliyorsunuz… İçli köftesi vasattı hiçbir baharat vb yoktu ayrıca o da fırın gibi bir şeyde ısıtılmıştı içi de soğuktu çok tatsızdı bence mekanda olması gereken bir ürün değil olacaksa da taze servis edilmeli. Tarhana çorbası gene aynı mikrodalgada ısıtılıp servis ediliyordu benmari kullanmamama sebeblerini anlamış değilim ayrıca servis ekibinin kesinlikle adam seçtiğini düşünüyorum yan masayla çayınızı nasıl olsun istersiniz muhabbeti yapılırken biz rica etmek zorunda kaldık ayrıca servislerimizi kendimiz üstüste koyarak yer açtık ona rağmen 3-4 dk sonra anca masadan alındı ki zaten çok büyük bir mekan değil en fazla 6-8 masa falan vardır mekanın tümünde servis konusunun diğer sıkıntısı da ekmekti 2 kişi gittiğimiz mekanda 2 dilim incecik ama gerçekten incecik ekmek getirdiler ve hani küçücük dilimlerdi ki bu çok rahatsız ediciydi iyi olan şeylere bakarsak iki kişi kararımız olarak en beğendiğimiz şey ikram peynirleriydi ve meyve yemekleri genel olarak başarılıydı

Abdulkerim Erbil 16 Mart 2022 18:11
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bir tabak nohut ve bir tabak dana et haşlama yedim. kuzu eti gibi yumuşak ve lezzetli idi. yemegin suyuna ekmek banmak istiyorsunuz. tadı özü suyundan belli oluyor açıkçası. ekmekler de çok lezzetli idi. porsiyonlar doyurucu. ücret 2 tabak yemek için bir tık fazla düşüncesindeyim:)