Alaçatı’da bir tatil geçirmeyi de önerir miyim? Bilmiyorum. Bana giderek Disneyland’i hatırlatıyor. Ayrıca her şey ateş pahası. Kalacağınız yer ve lokanta seçimlerini çok iyi yapmak gerekiyor. Asma Yaprağı, Alaçatı’nın nispeten az bozulmuş Hacımemiş mahallinde. En azından gürültülü barlar yok etrafta. Her Alaçatı ziyaretinin vazgeçilmez durağı burası. Mutfağını iki nedenden çok seviyorum. Birincisi, Ayşe Nur Hanım’ın yöredeki malzemelere uygun olan ve kendinin sevdiği yemekler hazırlaması. Kullandığım deyimi hoş görün, son zamanlarda lüks lokantalarda sık rastladığım gibi ‘boyundan büyük’ işlere kalkmıyor, yani fazla karışık, Michelin yıldızlı lokantaların çoğunda görülen ve malzemenin dokusunu değiştiren garip teknikleri kullanarak ‘farklı’ olmaya çalışmıyor. Asma Yaprağı’nı farklı kılan, kullanılan malzemenin gerçekten doğal ve mevsimsel olması ve hemen her yemekte zeytinyağına yer verilmesi. Diğer bir özellikse mönüde deniz ürünü bulunmaması. Ben şahsen deniz ürünlerini etten çok severim ama ülkemde lokantalar çok tutarsız. Aşırı pahalılar. O kadar çok hayal kırıklığına uğruyorum ki ot, sebze ve hamur işini daha güvenilir buluyorum.

Tavsiyeler:

– Pirinçli soğan erkeği
– Ekşi erik ile pişmiş zeytinyağlı dolma
– Yeşil domates ve acur dolmaları
– Domates soslu fırın kabak sinkonta
– Rokalı firik salata
– Taratorlu taze börülce
– Patlıcan salatası
– Çıtır kabak çiçeği
– Sahan köfte
– Kuzu tandır
– Kaburga güveç

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Alaçatı Mahallesi, 1005 Sok. No:50, 35930 Çeşme/İzmir

Telefon:
İnceleme Ekle

5İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Sema Topkan 24 Haziran 2022 19:14
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Herkes methediyor diye gittik Çok değişik dingin salaş bir mekan
Ancak yemekleri anlatıldığı kadar lezzetli bulmadım Evet taze mezeler. Ama AŞIRI pahalı. Çocuklar mantı yedi bir normal tabak 250 tl . 2 adet otlu mücver 150 tl .

Emir E. 12 Ekim 2021 19:48
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çok sevdiğim yerlerden bir tanesidir. Bütün mezeler birbirinden güzel ve keyifli. Ege mutfağını çok güzel bir şekilde gösterdiklerini düşünüyorum. Olumsuz diyebileceğim iki yorumum olucak şahsi görüşlerimdir bunlar. İlk olarak ana yemekleri biraz ağır olduğu için ben ana yemek yerine mezelerini tercih ediyorum hep. İkinci olarakta fiyatlarının çeşme standartlarına göre bile birazcık yukarda olduğunu dünüyorum. Muhakkak tavsiye ederim yolunuz çeşmeye düşerse uğramanız ve mezelerini denemenizi isterim.

Selcuk cantekin 11 Temmuz 2019 13:27
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

2015 de Alaçatı otel projesi için gittiğim zamanlar orada yerdik. Lezzetli ama çok pahalı. Gerçi biz de bu tarz yemeklerle büyüdük bana çok orijinal gelmese de not vermek istedim.

Azime kevser Erdoğmuş 28 Haziran 2019 17:03
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Sizin ve ablamin tavsiyesi üzerine geldim burada yemek için 3 gün gidip gelmek zorunda kaldim. Keşke değdiğini söyleyebilseydim çıtır kabak çiçeği çok yağlıydı kızılcıklı yaprak sarmanın aroması bana az geldi. Sinkonta lezzetliydi en çok onu beğendik. Sirken otu salatası benim için ideal olsa da başka biri için oldukça tuzlu gelebilir.

Pelin Tatlıcı 29 Ekim 2018 10:08
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

10 sene önce olsa kesin gidin derdim ancak turistik mekanda talep patlaması sonrası hizmet ve kaliteyi çok düşüren bir yer olması nedeniyle artık kimseye tavsiye etmiyorum