Aşçı Bacaksız, aslını korumaya gayret eden, gastronomik değeri yüksek ve Türkiye’de hâlen hizmet veren en eski lokantalardan biri. 80 senedir aynı yerde hizmet vermeleri, bir anlamda bu işletmenin ne kadar mütevazı olduğunun da bir göstergesi. Öğle vaktinde kapılar açılır ve yemek bittiğinde kapanır. Eğer ilk gidişiniz ise ve servis çok yoğun değilse işletmenin tarihçesini de dinleyebilirsiniz. Tabii, burada aynı olan sadece hizmet verdikleri yer değil. Farklı zamanlarda yaptığımız ziyaretlerde kalitenin, müşteriye saygının ve güler yüzün de aynı kaldığını gördük. Mekâna asıl önemini veren unsura, yani yemeklere gelecek olursak, lokantanın alametifarikası kendi yağında uzun süre pişen kuzu. Yanında pide, pilav ve soğan ile servis ediliyor. Et, kullanılan pişirme tekniği sayesinde hayli yumuşak. Ancak lezzeti Konya’daki ustaların örnekleri kadar derinlikli değil. Bunun nedeni, kuzu kebabında etin but hariç diğer bölümlerin (gerdan, kaburga vs.) ağırlıkla kullanılması olabilir. Zira Aşçı Bacaksız’da ekonomik gerekçelerle ağırlıklı olarak but kullanılıyor. Dahası, etin erkek koyun veya keçi eti olmasına da dikkat edilmiyor. Buna rağmen, lezzetin Rehber’deki kriterleri karşılayacak kadar özel olduğunu düşünüyoruz. Et yaz aylarında yöreden tedarik edildiği için kalite açısından hayli iyi. Diğer mevsimlerde ise et Balıkesir ve Konya’dan tedarik ediliyor. Tatlıya yeri kalanlar, ekmek kadayıfı ve mandadan yapılan Afyon kaymağını da denemeliler. Sabahları köyden gelen gerçek manda kaymağı için geç vakte kalmamalısınız. Son olarak bir hatırlatma, kapıdan içeri girince asla selam vermemezlik yapmayın ve buçuklu porsiyon talep etmeyin!

 

 

 

 

Tavsiyeler:

  • Afyon kebabı
  • Afyon kaymağıyla ekmek kadayıfı
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Aşçı Bacaksız, Karaman Yeni Saraçlar Çarşısı Sk No:6 03100 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar

İnceleme Ekle

10İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Fehmi güner 4 Kasım 2023 18:26
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

BEST EVER

Batuhan Durgut 4 Kasım 2023 17:52
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

İnanılmaz keyif aldığımız bir mekan oldu.Uzun zamandır bukadar ilgili hoşgörülü ve saygılı bir işletmeye rastlamamıştım.İçerideki çalışanlar anladığım kadarıyla aile.Servisle ilgilenen beyfendi çok naif.Sırada bekleyenlerin hepsine tek tek açıklama yaparak içeriye alıyor.Herkesle tek tek ilgileniyor.Bu bizi inanılmaz mutlu etti.yemeğe gelecek olursak yumuşacık inanılmaz lezzetli pişmiş lokum gibi bir kuzu eti var.Üzerinede gerçek kaymaklı bir ekmek kadayıfı yedik.her ikiside inanılmaz güzeldi.Normalde ben kuzu yemem kokar diye ama rahatsız olmadan tabağımı sıyırarark yedim.BU güzel deneyimi bizlere yaşattıkları için işletme ekibini kutluyorum.ellerine sağlık.

Osman Okur 6 Temmuz 2023 15:29
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Şahane

Cüneyt ÇELİK 29 Haziran 2023 11:51
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Ben 2017 yılında ailemle gittim aşçı bacaksıza sebzeli pilav ne alaka dedim kebabın yanında kebap çok yağlı servis çok zayıf sanki zorla çalışıyor işletme sahibi yüzü bir karış kardeşim böyle esnaflık olmaz 1 kere gittim daha gitmem.
Teşekkürler

Semih 28 Haziran 2023 16:26
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Her anlanma mükemmel bir lokanta

Zafer Şenler 11 Ekim 2022 23:59
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kuzu kebabı çok lezzetli. Belki bir Denizli kebabı veya Konya tandırı değil ama pişirme tekniklerinin farklı olduğu unutulmamalı. Ekmek kadayıfı daha dikkate değer. Servis yapan Kadir Bey ve genç kız kardeşlerinin güler yüzü yemeğin lezzetini artırıyor. Bir de usta olan babaları azıcık gülümsemeyi öğrense tadından yenmez. İnsan açık mutfağa bakmaya korkuyor.

cengiz büke 26 Eylül 2022 11:20
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

çok lezzetli ve tarih kokan bir yerdi

Gülşah Örs Demir 7 Temmuz 2022 23:44
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çok lezzetli 😋
Çok hızlı 🏃🏻
Çok hisli 🥲
1800’de yapılan o masada yemek yemek bile bir ayrı güzel.
Tek yemek en iyisi. ❤️
Ben normalde tandır çok sevmem kokar derim vs ama burada çok çok beğendim. 😋

Suat Aydın 5 Mart 2022 12:44
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Genç hanımlar tarafından işletilen küçük bir mekan. Yemek olarak sadece tandır var. Afyon’daysanız 1 kere öğlen yemeği için tercih edilebilir.

Kadir Akım 4 Ocak 2022 12:16
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Mekan otantik lezzet yerinde Afyon’a gidince uğranılması gereken bir mekan olduğunu düşünüyorum.