Aşçı Bacaksız, aslını korumaya gayret eden, gastronomik değeri yüksek ve Türkiye’de hâlen hizmet veren en eski lokantalardan biri. 80 senedir aynı yerde hizmet vermeleri, bir anlamda bu işletmenin ne kadar mütevazı olduğunun da bir göstergesi. Öğle vaktinde kapılar açılır ve yemek bittiğinde kapanır. Eğer ilk gidişiniz ise ve servis çok yoğun değilse işletmenin tarihçesini de dinleyebilirsiniz. Tabii, burada aynı olan sadece hizmet verdikleri yer değil. Farklı zamanlarda yaptığımız ziyaretlerde kalitenin, müşteriye saygının ve güler yüzün de aynı kaldığını gördük. Mekâna asıl önemini veren unsura, yani yemeklere gelecek olursak, lokantanın alametifarikası kendi yağında uzun süre pişen kuzu. Yanında pide, pilav ve soğan ile servis ediliyor. Et, kullanılan pişirme tekniği sayesinde hayli yumuşak. Ancak lezzeti Konya’daki ustaların örnekleri kadar derinlikli değil. Bunun nedeni, kuzu kebabında etin but hariç diğer bölümlerin (gerdan, kaburga vs.) ağırlıkla kullanılması olabilir. Zira Aşçı Bacaksız’da ekonomik gerekçelerle ağırlıklı olarak but kullanılıyor. Dahası, etin erkek koyun veya keçi eti olmasına da dikkat edilmiyor. Buna rağmen, lezzetin Rehber’deki kriterleri karşılayacak kadar özel olduğunu düşünüyoruz. Et yaz aylarında yöreden tedarik edildiği için kalite açısından hayli iyi. Diğer mevsimlerde ise et Balıkesir ve Konya’dan tedarik ediliyor. Tatlıya yeri kalanlar, ekmek kadayıfı ve mandadan yapılan Afyon kaymağını da denemeliler. Sabahları köyden gelen gerçek manda kaymağı için geç vakte kalmamalısınız. Son olarak bir hatırlatma, kapıdan içeri girince asla selam vermemezlik yapmayın ve buçuklu porsiyon talep etmeyin!

 

 

 

 

Tavsiyeler:

  • Afyon kebabı
  • Afyon kaymağıyla ekmek kadayıfı
User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Aşçı Bacaksız, Karaman Yeni Saraçlar Çarşısı Sk No:6 03100 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar

İnceleme Ekle

5İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Zafer Şenler 11 Ekim 2022 23:59
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Kuzu kebabı çok lezzetli. Belki bir Denizli kebabı veya Konya tandırı değil ama pişirme tekniklerinin farklı olduğu unutulmamalı. Ekmek kadayıfı daha dikkate değer. Servis yapan Kadir Bey ve genç kız kardeşlerinin güler yüzü yemeğin lezzetini artırıyor. Bir de usta olan babaları azıcık gülümsemeyi öğrense tadından yenmez. İnsan açık mutfağa bakmaya korkuyor.

cengiz büke 26 Eylül 2022 11:20
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

çok lezzetli ve tarih kokan bir yerdi

Gülşah Örs Demir 7 Temmuz 2022 23:44
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Çok lezzetli 😋
Çok hızlı 🏃🏻
Çok hisli 🥲
1800’de yapılan o masada yemek yemek bile bir ayrı güzel.
Tek yemek en iyisi. ❤️
Ben normalde tandır çok sevmem kokar derim vs ama burada çok çok beğendim. 😋

Suat Aydın 5 Mart 2022 12:44
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Genç hanımlar tarafından işletilen küçük bir mekan. Yemek olarak sadece tandır var. Afyon’daysanız 1 kere öğlen yemeği için tercih edilebilir.

Kadir Akım 4 Ocak 2022 12:16
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Mekan otantik lezzet yerinde Afyon’a gidince uğranılması gereken bir mekan olduğunu düşünüyorum.