İstanbul’da Antakya mutfağını temsil eden birçok lokanta var. Birçoğunda yedim. Açıkçası hepsinden memnun kaldım ve mutlu ayrıldım. Bunun iki nedeni var. Birincisi, Antakya mutfağının üstün nitelikleri. İkincisiyse lokanta işletmecilerinin gerçekten yöreden olup işi bilmeleri ve severek, gurur duyarak yapmaları. Genel olarak Hatay çok zengin bir mutfak çünkü hem Ortadoğu hem de Akdeniz mutfağından etkilenmiş. Hem iyi deniz ürünü hem de çeşit açısından zengin et ve sebze yemekleri var. Etnik ve kültürel olarak çok çeşitli gelenekler bir arada olduğu için bunların sentezi de zengin olmuş. Bunların dışında nar ekşisi denen bir iksirleri var ki, gerçeğini bulursanız her yemeğe büyük lezzet katıyor. “Antiochia İstanbul’daki en iyi Antakya mutfağı” desem diğerlerine haksızlık olur. Ama en rahat ettiğim mekân diyebilirim. Neden mi? Öncelikle eski Le Bon’un bulunduğu mekân şahsiyetli. Masalar arasında mesafe var ve zevk sahibi birinin elinden çıktığı belli iç mimarinin. Servis de iyi. Ayrıca burada içki olması da büyük avantaj çünkü hem iyi bir şarap yemeklere boyut katıyor hem de ağır ağır içerseniz, ağır ağır yiyorsunuz. Bu hem mide ve hazım için daha iyi, hem de, en azından benim için, aldığım hazzın doruk noktasına çıkması için şart. Antiochia’da tek sorun şu: Bir tek şarap şirketiyle çalışıyorlar.

Vedat Milor

  • Lezzet
4

Tavsiyeler:

– Kırık zeytin
– Tabule
– Acılı lavaş
– İçli köfte
– Lahmacun
– Köfte
– Kuzu pirzola

User Review
0 (0 votes)

Adres ve İletişim

Adres:

Antiochia Concept, Asmalı Mescit Mahallesi, General Yazgan Sk. No:3, 34200 Beyoğlu/İstanbul

Telefon:
İnceleme Ekle

10İncelemeler

Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Antakyalı gurme 14 Kasım 2023 21:46
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

hala buraya giden var mı? çok merak ediyordum gittim zaten 3 masa vardı belki kaliteyi değiştirmişlerdir dedim ama pişmanım sadece simite 1 puan verdim etler dana eti ve ucuz bi kasapla anlaşılmış gibi duruyor. şaraplar eh işte. mezelerin küçük ortam bi tık iyi. garsonlar kaba mutlu değil. tavsiye edelibilecek gibi durmuyor.

yasin 11 Nisan 2023 10:06
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

güncel olarak dürüm çok başarılı. kuzu pirzola tavsiye ederim

Canberk 31 Mart 2022 08:58
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Dana pirzola, tepsi kebabı, tabule ve peynirini denedik. Yanında gelen simit ve yağlı lavaşları ile birlikte hepsinin tadı çok güzeldi. Aslında içli köfte yerine peynir gelmesi gibi bir karışıklık olsa da serviste çok ilgili ve dozunu aşmayacak şekilde samimilerdi. Laf arasında doğum günü bahsi açılınca mumlu künefe ikramları da oldu ki oldukça güzeldi. Fiyatları da yeri ve hizmetine göre normal görüyorum.

Barış K 18 Şubat 2022 23:37
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Bence daha çok turistik bir mekan. Mezelerin porsiyonu çok az ve kesinlikle Antakya kalitesinin altında. Ara sıcaklar ve ana yemekler ise iyi. Kendilerine has bir tarz yaratmayı başarmışlar. Hizmet iyi. Ancak, fiyattan dolayı tekrar gitmem.

Orkun 20 Ocak 2022 17:07
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Buraya vedat beyin onay vermesi bana göre garip. Lezzetler ortalama ve tepsi kebabı dana eti ile yapılmıştı. Atmosfer ve servis iyi fakat lezzetler ehhh işte

Binnaz Lushi 9 Ağustos 2020 20:49
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Uzun yıllardır giderim hiç değişmeyen nadir yerlerden yemekler de yağ kokusu olmayışı çok önemli rahat yiyorsunuz ve rahatsızlık duymadan kalkıyorsun,özelikle dürüm müthiş mezeler ile gelen simit hiç bir yerde yok.

Polat Taşcıoğlu 29 Temmuz 2020 15:08
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Aman dikkat. Yemekler vasatın altında. Ama daha önemlisi işletmecilik anlayışında sergilenen ve bu güne kadar gittiğim binlerce restorantta ilk defa başıma gelen komedi. Zaten bütün gece 3 masası olan bu restorantta 1.200 tl hesap ödeyerek ihya ettikten sonra fatura istedim. Faturayı adresime kargo aracılığı ile karşı ödemeli gönderdiler. Birde parasını ödediğim faturayı alabilmek için 15 tl de kargo bedeli ödedim. Artık işletmenin seviyesini anlayın

Ercüment Saraçlar 15 Mart 2019 14:39
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Tavsiyeniz üzere gittim. Kebapta dana eti kullanılması bence olmamış. Hatayda görmemiştim, Lübnan’da benzer lezzetler vardı ama iyi bir koyundan yapılan kebap gibi olmuyor. Lahmacun da aynı ç. Üstelik 32 TL ile en pahalı fırın ürünü. Bu kadar pahalı olunca beklenti artıyor ama maalesef çok başarılı değildi. Mezeler iyidi. İçli köfte fazla yap çekmişti ama içi sulu pişirmeyi başarmışlar.

Bülent Hikmet 4 Şubat 2019 10:15
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

Buradaki tavsiye üzerine gittim açıkçası. Mezeler bugüne kadar gördüğüm en küçük boyutlarda ve çok ortalama olduğu halde fiyatları ortalamanın 2 katıydı, servisi kalitesi düşüktü.

Burak A. 28 Ekim 2018 21:02
Lezzet
Servis
Hijyen
Fiyat

İlk açıldığı yıllarda küçük bir işletmeyken daha çok seviyordum. Öğle vakti inanılmaz lezzetli bir dürüm, ve gerçek malzemelerle hazırlanmış küçük mezelerle beraber bir tek rakı içip ayrıldığım mekandı.